Kaybedilen bir dostun ardından

MAKALEYİ DİNLE

Hani insan yaşadığı büyük hayal kırıklığı ve umutsuzluklar içinde kıvranırken, belirsiz ve anlamsız duygular içinde olur ya, çok yakın dostunu yitirdiğinde de aynı duyguların yaşandığını anladım.

 

Bir yandan onu kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşarken, gelinen noktada onun içim ölüm bir kurtuluş mu ki diye kendimi teselliye çalışıyordum. Evet, geçen hafta kaybettiğimiz değerli dostum SALİH PEKTAŞ’TAN söz ediyorum.

 

1977 yılından bugüne kesintisiz 38 yıl devam eden bir dostluk. Tanıştığımızda 20’li yaşlardaydık umut doluyduk. Gelecekten büyük beklentilerimiz vardı. O Pirelli’de çalışan bir işçi, zeki çalışkan ve her yerde sözü dinlenen atak bir kişilikti. İnsanlarla iletişimi en üst düzeydeydi. Okumayı seven ve öğrendiklerini en yalın bir şekilde karşısındakiyle paylaşma yeteneği vardı.

 

İnanın, oturup iki laf etmeyi zül saydığım zamanlarda bile, sohbetin vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu ondan öğrendim. Çünkü sohbetlerinde bir içtenlik, karşısındakini olumlu yönde yüreklendiren özenle seçilmiş tümceler vardı.

 

Siyasette, toplumsal sorumluluk içeren her alanda aktif olarak hep o vardı. İzmit’te uzun yıllar birlikte siyaset yaptık. Kendini çok öne çıkarmayan, inandığı kişilere her türlü desteği bütün samimiyetiyle sunan bir dosttu.

 

Deprem sonrası İzmit’ten Bursa’ya taşındı. Sık sık görüşemesek de iletişimimiz hep sürdü. Kader bizi kısa bir süre sonrada Datça’da buluşturdu. Datça denilince akla gelen ilk isimdi. Benden kısa bir süre önce yazları Datça’ya gitmesine rağmen, orada da insanlarla çok güzel iletişimler kurmayı başarmıştı.

 

İnanın Salih Pektaş’sız Datça’da benim için çok mahzun, şimdi ben kime “Bil bakalım ben nerdeyim” diyeceğim bulunduğum o güzel mekânların onsuz ne kadar bir anlamı olacak bilemiyorum.

 

Ama bildiğim tek şey, onu çok arayacağız ve özleyeceğiz. Elden ne gelir yaşam bu, hepimiz için değişmez son bir gün gelecek. Önemli olan geriye hangi değerleri bıraktığımızdır.

 

Keşke herkes sevgili dostum Salih Pektaş gibi güzel kalıcı dostluk örnekleri ile dünya’ya veda edebilse,

 

Mekânın cennet olsun dostum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Şenol EKER - Salih abinin Kocaeli'nin ilk yazılım firmalarından birini kurduğunu, Burada muhasebeciler için geliştirilen yazılımın bir zamanlar İzmit'te neredeyse tüm muhasebeciler tarafından kullanıldığıını, İzmit'ten çıkıp dünya ve Türkiye çapında işler başarmış olan birçok bilişimcinin bu firmanın "tezgahından geçtiğini" hemşehrim Fikret Bey, yazmamış. Bilişim dünyası Körfez Bilgisayar'a ve Salih Pektaş'a çok şey borçlu.

Yanıtla . 0Beğen 29 Haziran 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR