Parayla takas edilen sevgiler

MAKALEYİ DİNLE

Kim söylemiş, anımsamıyorum. Ama güzel bir söz var; “Sefalet, asaleti yok eder!”

Örnek mi?

Surinye’deki emperyalist oyun sonucu ortaya çıkan iç savaş sonrası, yurdumuza sığınan Suriyelilerin her köşe başında dilendiklerine tanık oluyoruz. Kimileri, birilerinin seks kölesi oluyor!

Ya ülkemizde?

İşsizlik, geçim sıkıntısı insanlarımızı çaresiz bırakıyor, suça itiyor. Gasp, hırsızlık, dolandırıcılık, cinayet haberlerinden geçilmiyor. Cezaevlerimiz tıka basa dolu. Ruhsal hastalıklar hızla tırmanıyor.

Adana’da bu ders yılında 8 ay süreyle ve asgari ücretle “temizlik görevlisi” olarak işe alınacak 125 kişilik “geçici işçilik” için 600 kişi başvuruyor!.. Erzincan’da 187 kişilik “geçici işçilik” için 3 bin 192 kişi yarışıyor! Batman’da “Toplum Yararına Program” kapsamında 380 kişi için 8 ay süreli “geçici işçilik” için 2 bin 500 kişi birbirini eziyor! Benzer tablolar hemen her ilimizde aynı.

Kredi kartı borçları hızla yükseliyor! Çekler karşılıksız çıkıyor. Üretim yavaşlıyor. Gıda ürünleri başta olmak üzere her alanda zamlar vatandaşın canını yakıyor. Hayat pahalılığı maaş ve ücretleri eritiyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin araştırmasına göre, “iyi yaşam endeksinde Türkiye sondan üçüncü” sırada!

Son 8 ayda 154 bin esnaf kepenk indirmiş! İzmit’te ana caddeleri bir dolaşın, pek çok işyeri ve mağazanın kapandığını, “kiralık işyeri” ilanlarının arttığını, işyeri kiralarının düştüğünü göreceksiniz.

Ama, “kent rantlarını yağmalayan” birilerinin işleri tıkırında!

Kolay zengin olmanın yolu, belediye meclislerinden çıkacak “imar plan değişiklikleri”  ile dağların ve ormanların canına okuyan “taş ocağı” ruhsatlarından geçiyor!

Dizilerde ve reklamlarda, farklı ve lüks yaşam örneklerini görüyor insanlarımız! Böyle bir yaşama imreniyor, hayaller kuruyor, loto, iddia oyunlarına piyango biletine para veriyor!

Kimileri de, başına gelen acı olaylardan fayda çıkarma yoluna giriyor!

Birkaç yıl önce, İstanbul’da bir inşaat firmasının açık bıraktığı logara düşüp yaşamını yitiren küçük kızı anımsıyor musunuz? Anne-babası feryat figan; “Sorumlular hesap verecek” diyorlardı. Sonra ne oldu? Şirket yetkilileri ile görüşmeden gülen yüzlerle çıktılar! Kuşkusuz, belki hayalini bile kuramadıkları para ile kendilerine yeni bir hayat kurdular! O firma, hala İstanbul Belediyesi’ne iş yapıyor!

Son örnek; Alkollü ve hızlı kullandığı lüks aracı ile yaptığı kaza sonucu bir polisin ölmesine neden olan “ünlü ve zengin” bir adamın oğlu ile ilgili. Polisin eşi, Yargı önünde hesaplaşmaya kararlıydı! Hiçbir koşulda davasından vazgeçmeyecekti! Ama ne olduysa oldu, davasından vazgeçti ve delikanlı serbest kaldı!

Bu ve benzeri olaylar bu ülkede hep yaşanacaktır. Çünkü, her alanda “adaletsiz bir düzen” egemendir. Toplumsal bir ruh ve ahlak çöküntüsü içinde yaşıyoruz!

Parayla takas edilen sevgiler, bir gün belki roman ya da bir filmin konusu olacak!

Roman ya da senaryo kolay. Parayla sevgileri satın almayacak bir usta yönetmen gerek!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR