Yeni yıldan ne bekliyorsunuz?

MAKALEYİ DİNLE

Hazır mısınız yeni yıla?

Yılbaşı gecesi saat 00.00’a saniyeler kala, 10’dan geriye doğru saydınız mı siz de benim gibi? Bir sene boyunca yaşadıklarınızı geride bırakmanın ve bilinmeyen yine de umutla beklenen yeni bir şeylere doğru adım atmanın heyecanını duydunuz mu?

Ne çok şey bekleniyor yeni yıldan değil mi?

**

Bizler ne de severiz cansız varlıklara anlamlar yüklemeyi: “Yeni yıl sağlık, mutluluk, başarı getirecek!!!” İyi de nasıl? Sağlığı bir koluna, mutluluğu öbür koluna takıp başarıyı da geri dönüşümlü bir poşete mi koyacak? Biz de oturduğumuz yerde bekleyeceğiz siparişlerimizi. Sürekli sağlık, mutluluk, başarı ve gerçekleşen hayaller beklemek harika da, hiçbir şey yapmadan mümkün mü sizce?

**

Nasıl şirketlerin, organizasyonların stratejileri var, insanların da gelişim stratejileri olmalı. Hedeflenen sağlık olabilir, mutluluk olabilir, başarı olabilir, sevgi olabilir, ne isterseniz ekleyin bu listeye. Her başarılı sonucun ilk adımı “istemek” çünkü. Başarının parlaklığını ise isterken yaşadığınız tutku belirliyor. Yani ne kadar tutkulu isterseniz başarı da o derece parlak oluyor. Peki diyelim ki bir hedefimiz var, elde etmeyi istiyoruz, hatta tutkuyla istiyoruz. Sonra?

**

Hiçbir şey yapmadan, kendiliğinden bize gelmesini bekleyebilir, birilerinin bize yol açması için ümit edebilir, yeni yıldan medet umabilir ya da nihayet ona ulaşmak için kaynaklarımızı seferber edip adımlarımızı o hedefe çevirebiliriz. “Bilmek yeterli değildir, uygulamalıyız. İstemek yeterli değildir, yapmalıyız” diyor Goethe. İster küçük, ister büyük adımlarla ama ne olursa olsun yürümeliyiz. Yürüdükçe hedefe yaklaştığımızı bilerek, yürümeliyiz.

**

Başarı hikayelerini hatırlayın. Kim oturduğu yerde dişe dokunur bir şey başarmış bugüne dek? Tüm başarılı insanların başarma isteklerini eyleme geçirmiş oldukları bir gerçek. “İlk hedefiniz Akdeniz, ileri!” derken, büyük önder Atatürk tek bir cümleyle hem hedefi, hem de eylemi vurgulamış. Onları eyleme geçiren Atatürk gibi bir liderleri olmasaydı, o ordular başarılı olabilir miydi? Peki bizler, kendi kendimizin lideri olup harekete geçebilir miyiz artık?

**

Bu yıl önceki yıllardan biraz farklı olarak, neler istediğimizi düşünebilir, hedefler belirleyebilir, o hedeflere tutkuyla bağlanabilir ve inançla harekete geçebiliriz. Böylece daha sağlıklı, daha mutlu, daha başarılı olabilir, hatta hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Yeni yıl da hiç yorulmadan başarılarımızı izler oturduğu yerden. Kim bilir, öyle bir şey başarırız ki bu yıl, 2016’da tarihe bile geçeriz. Neden olmasın?
“Dünyayı harekete geçirecek olan önce kendini harekete geçirsin.”

**

Sokrates’e katılıyorum. Ve ekliyorum; İsteklerinize liderlik edin. Onların önünü açmakla kalmayın, tutkulu hedeflere dönüşmelerini de sağlayın. Tutkulu bir hedefiniz olduğunda zaten yürümeden duramayacak, hatta koşmaya başlayacaksınız! Ve dikkat!!! Çok hızlı koşarken, manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın. Hedefiniz dolu dolu yaşamak için bir araç sadece. Aslolan yolculuğun kendisi. Siz yolculuğunuzun tadını çıkardıkça hedefleriniz başarılara, başarılarınız da yeni hedeflere dönüşecek, göreceksiniz.
2016’nın kendi liderliğinizde ve tutkuyla hedeflerinize yürüyeceğiniz bir yıl olmasını diliyorum. Yolunuz açık olsun. (A. Önder B.-Deputy General Manager)

 

CHP’li Cengiz Sarıbay yılbaşını Roma’da geçiriyor

Pazar günü yapılan CHP İl Kongresi’nde başkan seçilen Cengiz Sarıbay, soluğu İtalya’nın başkenti Roma’da aldı. Her yıl yılbaşını eşi Nurdan Hanım ile birlikte Roma’da kutlayan Sarıbay, bu yıl da geleneği bozmadı. Sarıbay, hem yılbaşını kutlayacak, hem de seçim stresini üzerinden atacak. Sarıbay, Roma dönüşü 16-17 Ocak’ta yapılacak büyük kurultay ile düğmeye basacak.

 

Başkan Baran şiirini okudu

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, önceki gün Kocaeli TV’deki bir programa katıldı. Baran, canlı yayında kendi kaleme aldığı “Körfez” isimli şiirini okudu.

 

İŞTE BARAN’IN ŞİİRİ;

Bir sanayi kenti Körfez

Ona aşık oldum bir kez

Mutlu olur orada herkes

En huzurlu kenttir Körfez

**

Sanayisi, limanı

Güler yüzlü insanları

Bal damlıyor lisanları

En huzurlu kenttir Körfez

**

İpek halı kirazı var

Denizi var, yeşili var

Daha daha neleri var

En huzurlu kenttir Körfez

**

Taşköprü kalesi var

Sanayisi Kalesi var

Daha daha neleri var

En huzurlu kenttir Körfez

 

Kayseri insanı samimi!

Geçtiğimiz hafta sonu Kayseri’ye giden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, burada İl Kongresi’nin Divan Başkanlığı görevini üstlendi. Hürriyet, kongrenin Kayseri ili ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Burada çok güzel bir şekilde karşılandım. Kayseri insanı da Kocaeli insanı gibi çok sıcak ve samimi ”dedi. Kayserililerin ne kadar samimi olduğunu bilmiyoruz, ama çocuğun babasının eşeğini boyayıp, babasına sattığını biliriz…

 

Prof. Dr. Altun’a hizmet ödülü

1981 yılından bu yana halk kültürümüze önemli hizmetlerde bulunan kişi ve kuruluşlara, “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” vermekte olan Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu, bu yılki ödül törenini Türk Tarih Kurumu’nda gerçekleştirdi. 19 Aralık’ta yapılan törende Prof. Dr. Altun’a ödülünü Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu takdim etti. Altun’u kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Sarıkamış için yürüyecekler

Sarıkamış'ın manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından yaşanabilmesi için organize edilen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" 3 Ocak Pazar günü saat 08.30’da Derince’de Çenesuyu’ndan başlayacak. 3 kilometreden oluşan yürüyüş, Derince Çenesuyu’ndaki İsmetpaşa Stadı önünden başlayıp Çenedağ Mesire alanında son bulacak. Kocaeli Sarıkamışlılar Derneği öncülüğünde yapılacak yürüyüşe Türk Ocakları Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Serhat Diyarı Derneği de destek verecek. Bilindiği gibi Sarıkamış’da 90 bin askerimiz donarak şehit olmuştu.

 

Üzülmez, moral veriyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Basın Birimi’nde görevli personel Şadi Akdoğan’ı annesi Zeynep Akdoğan’ı hasta yatağında ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Şadi Akdoğan da, Başkan Üzülmez’in moral ziyareti için teşekkürlerini sundu.

 

Seka’da sırada trafo var

Seka içirişindeki Kocaeli Bilim Merkezi yanında yer alan Seka Kağıt Fabrikası döneminden kalma trafo binalar sökülüyor.  Seka Kağıt Fabrikası’ndan eser kalmayacak. Seka’daki binaların söküm ve yıkım işlemlerinin ardından Kocaeli Fuarı içerisindeki Altınnal binasında söküm ve yıkım çalışmaları başlatılacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR