Bu mesleklere sahipseniz hemen İŞKUR’a başvurun!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR, 75 ilde tam sayım, 6 ilde ise örneklem yöntemiyle 2014 yılı Mayıs-Haziran döneminde 10 ve daha fazla kişi istihdam eden 129 bin 65 işyerini ziyaret ederek bir araştırma yaptı.  İşverenle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekler belirlendi.  Listenin birinci sırasında makineci (tekstil),  ikinci sırasında satış elemanı, üçüncü sırasında ise beden işçisi yer alıyor.

**

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı araştırmanın sonuçlarını açıkladı… Araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi. 2014 yılının ilk 6 ayına ilişkin işgücü piyasası verilerinin derlendiği araştırmaya göre işverenlerin aradığı nitelikte eleman bulamadığını ifade eden Yazıcı, eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler arasında sırayla makineci (tekstil), satış danışmanı, beden işçisi, garson, kaynakçı, şoför, mobilyacı, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve muhasebeci mesleklerinin yer aldığını söyledi.

**

Yazıcı, çalışma kapsamında Türkiye genelinde 2 bin 94 farklı meslekte 198 bin 582 kişilik açık iş olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Her 5 işverenden birinin açık işi var. İmalat sektöründeki işyerlerinin yüzde 29’unun, İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmetler sektöründeki işyerlerinin yüzde 28’inin, Konaklama ve Yiyecek Hizmet Faaliyetleri sektöründeki işyerlerinin ise yüzde 27’sinin açık işi bulunmaktadır.

**

Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin buna sebep olarak ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulunamamasını gösteriyor. Biz İŞKUR olarak bu mesleklerde eleman bulamayan tüm işverenlerimizi kurumumuza bekliyoruz. Gerek mesleki eğitim kurslarımız gerekse de işbaşı eğitim programlarımızla bu açığı kapatmaya hazırız.”

**

Yazıcı’nın açıklaması öyle…

İŞKUR Kocaeli Şubesi, ilimizde 60 bina yakın işsizin olduğunu açıklamıştı.

Yine İŞKUR Kocaeli Şube Müdürü Öztekin Kaşukçi de firmaların kalifiye eleman bulmakta zorluk çektiğini açıklamıştı. İŞKUR tarafından yapılan araştırmada şu açıklama çok önemli; “eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler arasında sırayla makineci (tekstil), satış danışmanı, beden işçisi, garson, kaynakçı, şoför, mobilyacı, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve muhasebeci yer alıyor”… Bu mesleğe sahip kişiler, ellerini çabuk tutup İŞKUR’a başvursun… Firmalar da İŞKUR ile irtibata geçsin…

 

İSU’nun çevre projesi ulusal basında

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU’nun kaynak sularıyla çevrenin korunmasına yönelik Geri Kazanım Suyu ve Yuvacık Barajı’ndan Sapanca Gölü’ne su verilmesi yönündeki çalışmaları ulusal medya temsilcilerinin ilgisiyle karşılandı.  CNN Türk, NTV, Kanal 24, TGRT Haber, Ülke TV, A Haber gibi kanallar canlı yayınlar ve ana haber bültenlerinde Geri Kazanım Suyu projesine geniş yer ayırdı.

 

Aydınlar Ocağı gazetemizi ziyaret etti

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı ve aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı Ruhittin Sönmez, yönetim kurulu üyeleri Ahsen Okyar, Mustafa Görgün, İsmail Kaya, İdris Türkten ve Musa Ordu ile birlikte önceki gün gazetemizi ziyaret etti. Sönmez ve beraberindeki heyet gazetemiz başyazarı Tanzer Ünal ile bir süre sohbet etti.

 
SP’li Çelik’ten Köşker’e eleştiri
Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Nurettin Çelik, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i sert bir dille eleştirdi. Çelik, “Gebze adeta yapboz tahtasına döndü. Dostlar alışverişte görsün mantığıyla bir kent yönetilmez. Trafik felç. Ortalık görüntü kirliliği oluşturan füzeyi andıran çelik duba mı diyelim, bariyer mi diyelim adını biz koyamadık. Artık yapanlar bunun adını açıklasınlar” dedi. Bakalım, Köşker, Çelik’e ne cevap verecek?

 

Başkan Ellibeş, kafalarda soru işareti bırakmayacak

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ilçedeki STK temsilcilerine Kentsel Dönüşüm Projesini anlatarak destek istedi. Ellibeş, toplantının sonunda katılımcıların kendisine sorduğu soruları yanıtladı. Ellibeş, "Herkesin kafasında soru işareti olabilir.  Biz halkımızın kafasındaki soru işaretini yok edinceye kadar açıklama yapmaya devam edeceğiz”  dedi. Anlaşılan Ellibeş, bu projeye büyük önem veriyor. Zira belediyenin içinde kentsel dönüşümle ilgili soruların yanıtlanacağı büro açılacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR