Değirmendere’de belediye otoritesi yok mu?

MAKALEYİ DİNLE

Yaklaşık iki aydır Değirmendere’de oturuyorum.

Çocukluğumdan beri çok sevdiğim bir beldedir Değirmendere.

“Sakindir, gürültüsü azdır, sosyal yaşam daha bir düzeylidir” dedim.

Ancak, gördüm ki; bağımsız belediye olma niteliğini yitirdikten sonra Değirmendere’de çok şey değişmiş!

Somut birkaç örnek vermek istiyorum;

Yaşam alanlarında “ses düzeni ile satış yapmak yasaktır!” Ama Değirmendere, “vergisiz ticaret” yapmak isteyen gezici satıcıların yüksek sesli satış gürültüsü içinde! Adam, bangır bangır bağırıyor. Hasta mı var? Çocuk mu var? Okul mu var? diye düşünmüyor.

Oysa, insan beynini en çok ve olumsuz yönde etkileyen etmenlerin başında “GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ” geliyor.

Örneğin, yazı yazarken bu seyyar satıcı anonslarını duyduğumda yazı yazmayı bırakıyorum! Dikkatim dağılıyor, sinirlerim bozuluyor!

“Belediye otoritesi nerede?” diye soruyorum, yanıt alamıyorum.

Kişisel olarak sempati duyduğum Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i bilgilendirmek için, cep telefonundan iki kez aradım; “Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” yanıtı ile karşılaştım!

İkinci örnek; trafik kurallarını hiçe sayan “Halk Otobüsleri” ile “Servis Araçları” ile ilgili.

Değirmendere-Gölcük ve Değirmendere-İzmit seferi yapan Halk Otobüsleri, Yüzbaşılar tarafından hareket ediyor. Sonra, yeşil renk boyalı trafonun bulunduğu üç yol ağzından dönerek, “Hasdayı Durağına” geliyorlar. O üç yol ağzı, bu durağa 50 metre mesafede. Aşağıdan gelen yol, buradan dönerken daralıyor. Yalnızca bir aracın geçebileceği kadar dar bir yol. İşte, tam da o yol üzerinde, yarısı kaldırımı kapatacak şekilde ve çoğu kez de ters yönden halk otobüsü ve servis araçlarının park ettiklerine tanık oluyorum! Yaya vatandaş oradan geçebilmek için yola inmek zorunda! Bir gün tam orada bir kaza olursa, bunun sorumlusu öncelikle belediye yönetimi olacaktır!

Halk otobüsü ve servis araçları şoförleri, bu noktaya yakın bir kahvehanede dinleniyorlar. Ama, ne trafik kuralı ne de vatandaşı düşünmüyorlar!

Özel otolar ve servis araçları daha ötedeki kaldırımlara çıkarak da park yapıyorlar.

Belediye yönetimi denetim ve UYARI görevini yapmalı, bu hoyrat ve tehlikeli durumları önlemelidir.

Örneğin; Halk Otobüsü ve servis araçları kooperatifleriyle işbirliği içinde “TRAFİK KURALLARI” üzerine bir seminer verilmelidir.

Değirmendere kent merkezinde de araçlar gelişigüzel park ediliyor. Özellikle Cumhuriyet Caddesi’nde iki aracın yan yana geçmesi çoğu kez mümkün olmuyor.

Değirmendere’de Salı ve Cumartesi günleri Pazar kuruluyor. İki aydır buradayım, bu pazarlarda “etiket ve temizlik denetimi” yapan bir belediye zabıtası göremedim!

Ezcümle; Değirmendere’de belediyenin ve hizmetlerinin farkına varmak ve biraz daha huzur ve güven içinde yaşamak istiyoruz!

Çok şey mi sitiyoruz?!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR