İSU’nun haksızlığı

MAKALEYİ DİNLE

Bazen bir ormana bakmaktan gözümüzün önündeki ağacı görmeyiz. Bazen de bir ağaca bakmaktan bir ormanı görmeyiz.

Toplumsal olaylarda da hep bir olayla ilgileniriz. Bu arada gözümüzden, dikkatimizden o kadar olay kaçar ki, sonunda farkına vardığımızda ah, vah ederiz.

Son zamanlarda elektrik faturalarından toplum olarak şikayet ederiz. Elektrik faturalarının yüksek geldiğini, vatandaşın canını yaktığın, kayıp kaçak bedelinin vatandaşın sırtına yüklendiği konusunda dert yanarız. Bu köşede birkaç kez bu konu ile ilgili yazılar yazdım.

Elektrik dağıtım şirketleri hem elektriği pahalı vatandaşa vermekte, hem de başkalarının kullanıp da vermediği elektrik paralarını namuslu vatandaşların sırtına yüklemektedir.

Herkes elektrik faturalarından dert yanarken, hiç kimse su faturalarının yüksek geldiğinden söz etmemektedir. Çünkü bir kez toplum elektrik faturalarına odaklanmıştır.

Yaz aylarında Kandıra Seyrek sahilinde kalmaktayım. Bugüne kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oraya hiç yatırım yapmadı. Neyse bu yıl arıtma yaparak büyük bir iş başardılar. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyorum. Umarım yatırımların gerisi gelir de bizi üvey evlat olmaktan kurtarırlar.

**

Bu yaz İSU evlere kontörlü su saati taktı. Aboneler istediği kadar kontör yükleyebiliyorlar. Buraya kadar iyi hoş. Geçenlerde benim su saatim sökülerek, yerine kontörlü su saati takıldı. Kontör yüklemek için Kandıra İSU’ ya gittiğimde görevli 9 ton su borcumun olduğunu buna karşılık 38 lira ödemem gerektiğini söyledi. Şaşırdım. 9 ton su 38 lira eder mi? Bu durumda bir ton su 4 lirayı geçiyor. Türkiye’nin neresinde bir ton su 4 liradır yetkililere soruyorum.

**

Borcumu ödedim ve uğraşmayayım diye l00 liralık kontör yüklettim. İSU kullanacağım suyun parasını benden peşin alıyor. Bu birinci haksızlık… İkinci haksızlık ise, İSU ikametgahı Kandıra’da olanlara suyun tonunu daha düşük vermektedir. Görevliye ben ikametgahımı buraya aldırsam bu indirimden yararlanabilir miyim diye sorduğumda. Yanıtı “Hayır” oldu.”Ben her ay bilgisayarda ne kadar su tükettiğinizi görmem gerekiyor’ dedi.

**

İSU yetkililerinin bu konuda biraz daha insaflı davranmalarını, herkese eşit davranmalarını bekliyoruz. İSU’nun bu uygulaması hem etik değil, hem de anayasanın eşitlik ilkesine aykırı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR