MİLLET OLABİLMEK!..

MAKALEYİ DİNLE

7 Ağustos 2016 günü Yenikapı’da gerçekleşen mitingi izledim.

Öncelikle; tüm siyasi partilerin “Demokratik düzene birlikte sahip çıkma iradelerine” umut ve saygı ile baktım.

“Tek eksik, HDP’nin de bu tabloda yer almamasıydı” diye düşünüyorum.

Etnik kökeni ve dinsel inancı farklı da olsa, kökleri bu topraklar olan, yüzyıllar boyunca birlikte yaşamış insan topluluklarının, bundan böyle de “gerçek bir demokratik düzende, ayrım yapılmaksızın – emperyalist emellere inat- bir arada yaşayabilmeleri gerek.

Bunun için, farklı siyasal grupların, birbirine saygılı olması, “höt-zöt ile, dayatma ile, kabadayılıkla” değil, “demokratik bir uzlaşı” içinde yaşamayı içine sindirebilmeleri gerek.

Şu acı gerçeğin altını çizmeliyiz; Bu ülkede kimileri, “ulus” kimliği ile değil, “ümmet” kimliği ile yaşamanın tercihi içindedir! Bu ise, “birleştirici” değil, “ayrıştırıcı” ve demokrasi tercihi ile taban tabana zıt bir tercihtir!

İnanç, her insanın özelidir. Yaradan ile kul arasındaki bir ilişkidir. Her insan ve grup, inancına göre yaşayabilmelidir. Ve bunun tek koşulu ve güvencesi “LAİK DEVLET DÜZENİDİR!”

“Laik Devlet” demokrasinin de ayrılmaz bir parçasıdır.

Yenikapı Demokrasi Mitingi, “ulus kimliği içinde, farklılıklara hoşgörü ve saygı ile bakabilmenin, “siyaset düzeysizliğe son vermenin”, kin ve öfkenin son bulduğu bir umut olmalıdır.

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, siyasi parti liderleri, bu umudu yeşertecek konuşmalar yaptılar.

Cumhurbaşkanı’nın “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü, millet iradesin yeşerdiği Meclis’e ve “Parlamenter Demokrasiye” saygı ve bağlılık ifadesi olarak görüyorum!

Demokrasiye, halkı ile birlikte sahip çıkan TBMM’ni saf dışı eden ve ülke yönetimini “tek adam iradesine bırakan” BAŞKANLIK sistemi, artık bir “inat ve murat” olmaktan çıkarılmalıdır!

Başbakan Yıldırım’ın; “Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız. Uzlaşmayı, işbirliğini daha da güçlendireceğiz” sözleri de unutulmamalıdır!

Kılıçdaroğlu’nun; “Ben dahil bütün liderler özeleştiri yapmalı” sözleri de unutulmamalıdır!

Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Allah dedikleri için müsamaha gösterdik. Rabbim ve milletim bizi affetsin” sözleri, somut bir özeleştiri örneğidir. Bu özeleştiriyi, diğer liderlerden de bekleriz…

“Meclis, oy gücüne dayanarak her şeyi dayatma yeri değildir!” Çünkü, demokrasi UZLAŞMA gerektirir. Farklı görüşlere de saygılı iseniz “demokrat” olabilirsiniz!

Şu bir gerçek ki; “Jeopolitik” açıdan çok riskli bir bölgede olan Türkiye’nin, “iç ve dış siyasette BARIŞ” tek ve en doğru seçeneğidir. Bütün ulusal varlığımızı iç ve dış çatışmalara harcayarak gelişemeyiz. Çocuklarımız işsiz kalır. Ülkemiz ve vatandaşlarımız sürekli yoksullaşır.

Devlet yönetiminde “işi ehline vermek” hem demokrasinin, insan haklarının hem de inancımızın gereğidir.

Gelin, el ele verelim, birbirimize saygılı olalım, bu ülkeyi ve vatandaşlarımızı yüceltelim. Ki, gelecek kuşaklar arkamızdan lanet okumak yerine “hayırdua ile” ansınlar…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR