Başaracağız ve korkmuyoruz

MAKALEYİ DİNLE

Özgürlükleri ve vatanı korumanın bedeli her zaman ağır olmaktadır. Günümüz dünyasında, bu bedel daha da ağırlaşmıştır.

Çelişkili izlenen politikalar, haksızlıklar, adaletsizlikler, kin ve nefret söylemleri ve de yokluklar, psikolojik hasta ruhlar gittikçe artmaktadır. 
Düşmanımın düşmanı benim dostum anlayışı ve verilen maddi, manevi destekler günümüzde rutin hale geldi. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Diyenleri yılanın bir gün bütün zehri ile çok kötü soktuğuna dair yüzlerce örnek vardır.

 

LANETLİYORUZ
Atatürk Hava Limanı’nın içinde masum insanları hedef alan canlı bomba saldırıları ile ilgili açıklamalara göre 44 insanımız hayatını kaybetti. Ayrıca 239 civarında yaralımız var. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Amacı ne olursa olsun Terörün dini, imanı, inancı ve m illiyeti yoktur.  Terör insanlık suçudur. Başın sağ olsun Türkiyemiz.

 

Bayramınız kutlu olsun

Uzun bir tatil ile birlikte geleneksel Ramazan Bayramı kutlamaları için hazırlanıyoruz. Dini amaçla kutladığımız iki büyük bayramımız vardır. Birisi Ramazan Bayramı diğer adı ile oruç bayramı veya Şeker Bayramı dediğimiz bayramdır. Diğeri ise kutladığımız Kurban Bayramıdır. Her iki bayramımızın da ortak amacı insanlarımız sevginin, saygının, hoşgörünün, itimadın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın oluşmasının temelini atmak ve yerleştirip, yaygınlaştırmaktır. Keşke bu amaçları içeren esaslara göre, bayramlarımızı kutlayabilsek ve her günümüzü bayramlaştırabilsek. Bayram günleri farklılıkların, çarpıklıkların asgariye indirildiği günlerdir. Bayramlarda, ailenin geçirmiş olduğu acılar hatırlanır. Mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Hasta ziyaretleri yapılır. Yaşlılar ziyaret edilir, onların gönülleri anılır, onurlandırılır. Küsmüş olanlar barışır veya barıştırılır.

Bayramlarda yaygınlaştırılan ana ilkelerden birisi, yok olan kişilerin yokluklarını hissetmedikleri gündür. Var olanlar, yok olanlara verir. Verirken onların onurlarının incinmemesine aşırı duyarlılık gösterirler. Bayramlarda ana hedef aynıdır.  Zekat ve fitre bunun için vardır.

 

AMAN DİKKAT

Her bayramda hepimizi derinden üzen birçok insanımızı sakat bırakan, ölümlere neden olan maddi hasarlı trafik kazaları canımızı yaktı. Acelecilik, yorgunluk, uykusuzluk ve kurallara uymamanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Ama bu kadar acılardan bir türlü ders almıyoruz. Galiba bu konuda toplumsal bir seferberlik gerekiyor. Dileğimiz, ricamız ne olur artık insani ölçülere göre hareket edelim. Ateş sadece düştüğü yeri değil, hepimizi yakıyor. Kazasız belasız bayram geçirmemizi diliyorum. Tüm inananların Kurban Bayramını candan kutluyor, sağlık, başarı, mutluluk ve güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Ömrünüzün bayram sevinci ile geçmesini diliyorum. Nice mutlu bayramlara… Ozan Selahattin DÜNDAR’ın bayramla ilgili bir şiirini beğeninize sunuyorum.

 

BİZDEDİR

Kurbanlar kesildi, dua edildi
Erenlerin hikmet eli bizdedir
Bu  yılda bayram  geldi
Hak ezanı, keşiş zili bizdedir

 

Değirmen taşında sayılır mı tur
Öyle dertler var ki ilacı yoktur
İçimizde hemen her şey mevcuttur
Sahte Mesih, zirzop, deli bizdedir

Eğer asaletin mevcutsa kanda
Eline, beline sahip çık canda
Kim olursan ol gel demiş cihanda
Dost Mevlana, Bektaş Veli bizdedir.

İlim sahipliği en büyük onur
Kitabımız baştır her dem okunur
İnsan aşkı ilmik ilmik dokunur
Yunus Emre sevgi seli bizdedir


Kayalık zeminde silinmez izler
ATATÜRK yurdunu bölmeyi gözler
Çağlar boyu yakamızdan düşmezler
Çetenin, mafyanın eli bizdedir

DÜNDAR insan olan barışı biçmez
Yiğitlerin gönlü köyünden göçmez
Öyle silah var ki modası geçmez
Halkın topu ozan teli bizdedir.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR