Teşkilatlara çok kötü haber…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de 7 Haziran seçimleri büyük çoğunluğunun beklediği gibi neticelendi. Kocaeli’de iktidar açısından bir gerileme bekleniyordu tabi. Özellikle HDP’nin bir vekil çıkarması iktidarın hiç de beklediği bir olay değildi.

Ancak seçimin AK Parti için çok sınırda bittiğini de söylemeliyim…

Örneğin AK Parti, altıncı milletvekilini 83.317 oy ile kazandı. MHP ise 81.871 oyla ikinci vekili kaybetti. Yani MHP biraz daha gayret gösterse, iktidardan biraz daha oy alabilse, belki de seçim sonuçları ile ilgili itirazları kabul edilse, AK Parti’nin ilimizdeki vekil sayısı beşe düşecek, MHP ise iki vekile ulaşabilecekti…

Aslında 7 Haziran sonuçlarını iktidar açısından şöyle bir incelediğimizde çok da şaşırmamak lazım. Seçimlerin Kocaeli ayağındaki neticelerinin Türkiye genelindeki genel başarısızlığının/gerilemesinin bir yansıması olarak nitelendirebiliriz. Yani meseleyi ne teşkilatların yetersizliği ne de il başkanı Şemsettin Ceyhan’ın başarısızlığı olarak nitelendiremeyiz.

Fakat yine de AK Parti teşkilatlarına şöyle bir hatırlatmada, aslında bir uyarıda bulunmakta fayda görüyorum…

Malum, biliyorsunuz AK Parti’nin yaklaşan bir büyük kurultayı var. Gelen bilgilere göre partinin tepe adamları ve yöneticileri teşkilatlar bütününde ciddi manada bir değişikliğe gidebilir. Anladığımız kadarıyla genel merkezden itibaren bir değişiklik söz konusu.

Gelen bilgilere göre Süleyman Soylu, yeni dönemde teşkilatların başında olamayacak. Hatta bu radikal değişim teşkilat tabanına kadar inecek. Buna göre yeni teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcısı da il, ilçe ve beldelerdeki teşkilat performanslarını, seçim çalışmalarındaki aktifliklerini ve dahası seçim sonuçlarını baz alarak bazı değişimlere imza atabilir.

Hatta partinin ileri gelenleri özellikle HDP’nin başarılı olduğu il, ilçe ve beldelerdeki yönetim kadrolarını çok büyük olasılık ile yeniden değerlendirecektir. Buna göre teşkilat performansları yetersiz görülen yönetim kurulları ile yeni dönemde devam edilmeyebilir.

Peki olası bir değişimde kriter olarak ne alınacak?

Tamam, HDP her yerde başarılı oldu. Oyları yükseldi. CHP’den falan oyları emanet olarak aldı. Neticesinde ise yüzde 10 seçim barajını fazlasıyla geçerek 80 vekil ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilme hakkı kazandı. Fakat her ne kadar CHP’den ciddi miktarda oy bu partiye gittiyse de, AK Parti bu yükselişten daha fazla etkilendi.

Haliyle AK Parti Genel Merkezi de, HDP’nin yükselişine göre teşkilatların başarı ya da başarısızlıklarını değerlendirmeye alacak. Bu parti ne kadar başarılı ise AK Parti’nin teşkilatları o kadar sorumlu olacak. Yüzde 10’luk seçim barajı da en belirgin kriter olarak alınacak.

Ve hatırlatmakta fayda görüyorum ki, Kocaeli de bu değişimden etkilenebilecek kentler arasında bulunuyor.

HDP’nin radikal manada yükselişe geçtiği bölgelerde, teşkilatlar gözlem altına alınacak. Şayet AK Parti’nin oy oranı o ilçede en azından bir önceki yerel ve genel seçim ortalamasına yakın ise sorun olmayacak. Ancak milletvekili kaybettirecek ölçüde bir düşüş söz konusu ise istifalar istenebilecek. Beklentilerin çok altında bir oy oranı alındıysa da direkt görevden almalar olabilecek.

Bu anlamda AK Parti’nin Kocaeli’deki teşkilatlarında bazı dikkat çeken ve sorunlu olarak görünen teşkilat durumu var göze çarpan. Haliyle ilimiz için de bir değişiklik söz konusu olabilir.

Bir yenilenmeye şimdiden hazır olun bence…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR