“Türk kelimesi habis ur muamelesi görüyor”

MAKALEYİ DİNLE

Bu sözler, Prof. Dr. Ali Birinci’ye ait.
Birinci, bizim bölgenin insanı.
Sakarya’nın Hendek ilçesinden…
Ülkemizin yetiştirdiği ender bilim adamlarından biri.
Türk Tarih Kurumu Başkanı idi, 12 Eylül’de görevden alındı.
Prof. Birinci, dertli.
Derdi, “Türk” kelimesinin gördüğü muamele.
“Habis ur muamelesi görüyor” demesi ondan…
Hoca, Türk’ün adını silmek isteyenlere şunları söylüyor:
“Fransa’daki enstitünün başında Fransız kelimesi vardır, Fransa yoktur. İngiltere’deki kuruluşların başında ise İngiltere yoktur, İngiliz kelimesi vardır. Ama bu Türkiye’de yeni icat edilen bir şey. Türk kelimesi, belki bir süre sonra da Türkiye kelimesi kaldırılmaya çalışılacak. Türk kelimesi adeta habis ur gibi muamele görüyor. Bu 2.Meşrutiyet’in ilanında başlamıştı. Meşrutiyet ilan edildiğinde, Divanyolu’na açılan caddelerde yabancı isimlerde kurulmuş dernekler vardı. Bugünlerde de aşağı yukarı 1908 sonrasındaki bu çılgınlığı ve tuhaflığı yaşıyoruz.
Her insan şuyum veya buyum diyebilir. Bu suç da değil, kusur da değil. Ama bu son zamanlarda hastalıklı bir moda haline geldi. Türkiye’nin gerçek meselesi değil bu. Bu aslında Türk kelimesinden nefret edenlerin, iğrenenlerin ve Türk kelimesine düşman olanların meselesi.
Türkiye olursa isminde gene bir Türk var. 12.asırdan beri bu toprakların adı Türkiye’dir. Bundan neden gocunuyoruz? Türkler’in canı ve kanı olmasaydı, bu topraklarda yaşayan ve kendini Türk’ten başka ören unsurların da bu topraklarda yaşaması mümkün olmaz idi.”

(BU MAKALENİN DEVAMINI KOCAELİ GAZETESİ'NDEN OKUYABİLİRSİNİZ.)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR