Spor soru-yorum

MAKALEYİ DİNLE

İnsan hayatında zamanın önemini bilmeli diye düşünüyorum. Bu bakımdan rahat olanlar da zamanla yarışanlar da var hayatımızda. Zaman zaman kendimiz de bu gibi sıkıntılara düşebiliyoruz. Zaman adına bunları düşünürken olaya bir de maddi ve manevi açıdan bakmak gerekir diye düşünmekteyim.

Yapılan her ne iş varsa karşılığı mutlaka olmalı ama değerini de bulmalı ve haddini aşmamalı. Ülkemizde asgari ücretin kuru ekmeğe bile yetmediği aylık geçim endeksine göre futbolumuzdaki milyon dolarları anlayamıyorum. Bir de maddi ve manevi hiçbir katkısı olmayan spor yorumlarına tahammül edemiyorum. Nedir bu spor yorumları? Sanki cadı kazanı kaynatıyorlar. Ceviz kabuğunu doldurmaz, kelime hazneleri yetersiz, argo ifadelerle sözüm ona gençliğe ve spor kamuoyuna yetersiz bilgileriyle spor adına katlı sağladıklarını sanıyorlar. Bence bu tür spor yayınlarına son verilmeli. Çünkü gelecek nesil edata zehirleniyor. Ülkemizin gelişmesi şöyle dursun, adeta batırıyorlar.

İyileri tenzih ile gerekenin yapılmasını gönülden konuşması adına istiyor, onlara tercüman olmaya çalışıyorum.

Spor sadece futbol olmadığı gibi ülkemizde futbol kulüplerimiz “top oynuyor”, ülke dışı müsabakalarda ise “futbol oynandığına” şahit oluyoruz.

Sporda hangi branş olursa olsun önce insanın kendisine saygısı, topluma saygısı olmalı. Teoride ve pratikte kendisine saygısı olmalı. Yaptığı sporun müsabaka evresinde oynayışına seyredene, hatta ilgilenmeyene bile ilgi duyacak kalite sunması lazım.

Ama nerede?

Her türlü teknik, taktik yanında buraya sığması mümkün olmayan, çalışılması gerekli ve yapılması elzem haller yerine “aslanım, koçum”la milli takım bile yönetmiyor muyuz?

Spor önce çalışmak, iyi insan olmak ve dünyada ne kadar güzellik ve sevgi varsa onda olmaktan geçiyor. “Sevgi varsa zenginlik de olur, başarı da olur”

Ancak şunu unutmayalım “Öyle bir zaman gelecek ki, ehli olmayanlar işbaşında olacak”.

Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR