19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

MAKALEYİ DİNLE

Dün bir milli bayramımızı daha kutladık, hepimize özellikle gençlerimize kutlu olsun.

19 Mayıs 1919 tarihi; Milletimizin, büyük bir onur mücadelesiyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde artık bittiler dendiği bir anda tarih sahnesinde bir kez daha şahlanış destanının adıdır.

Bütün umutların tükendiği bir zaman diliminde ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için “Bu millet esir yaşamaktansa ölse daha iyidir” diyerek Samsun'a çıkması halkımıza güç vermiş, bağımsızlık hareketimizin de fitilini ateşleyen bir meşale olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi kötü kaderini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal altında bulunamayacağını tüm dünyaya adeta haykırmıştır. 

Kurtuluş Savaşı” bu milli mücadele destanının adı olurken Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi ise bu destanı yaşatan milletin kalbi olmuştur. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan bağımsızlık meşalesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile birlikte kısa bir süre içerisinde dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü varlığımızı ve özgürlüğümüzü hiç kuşkusuz ki o günlere borçluyuz. Temelleri yine o dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Milli Egemenlik" kavramı ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, tek çarenin ancak millette olduğu tam manasıyla tescillenmiştir. Bugün gelinen noktada millet iradesi en büyük güç kaynağımız olmuştur. Bunun yaşatılması için hepimize, özellikle Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği Türk gençlerine büyük görevler düşmektedir. Bu görev ve vebal Türk gençliğinin omuzlarındadır.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere ve bizlerin yetiştirdiği gençlere emanet edilmiştir.

Bu sebepledir ki bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza kadar korumak, daha sonraki nesillere aktarmak, hepimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.

Ve ileride ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan tüm Türk gençlerine, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı armağan edilerek; Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükseltmek gibi büyük bir sorumluluk verilmiştir. Ve bu sorumluluktan asla kaçamazsınız. Bu inancı içinizde taşımakla yükümlü olduğunuz gibi, inançtan aldığınız azim ve kararlılıkla ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde geliştirerek, değiştirerek modern, çağdaş medeni ülkeler seviyesine taşımak zorundasınız. Bizim yapamadıklarımızı aklı başında gençler olarak inanıyorum ki sizler başaracaksınız.

Bütün geçmişte atalarımızın yaşadığı, yaşayarak savunduğu, çektiği eziyetlerin farkında olmak zorundayız. Ve bu çerçeve de birlik ve beraberliğimize yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında ise bir birimize daha da fazla kenetlenerek hiç kimsenin, ne amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermememeliyiz.

Kolay korunmadı bu vatan parçası. Genç kadınların, kızların izzet ve nefislerinin korunmaya çalışıldığını, aç, susuz bırakılan halkın ve eziyet edilen bir Anadolu halkının varlığını her zaman hatırlamamız gerekir. Ve bu Anadolu halkının vebalini taşımamak için o dönemde dayanmanın son noktasında bulunan güç ile hepimizin dedelerinin, nenelerinin birleşerek koruduğu bu vatan parçasının nasıl yoktan yeniden var edildiğini hiçbir zaman unutmamız gerekir.

Unutmamak gerekir ki ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan unsur Atatürk’ün önderliğindeki milli mücadele sonucunda kurulan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta durması gereken Cumhuriyetimizi ve devletimizi, dıştan ve içten gelen her türlü saldırılara karşı temel değerleri ile korumaya sonuna kadar kararlı olmak zorundayız. 

İşte Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı en büyük eserim dediği ve halk egemenliği ( milli irade) gibi sağlam bir temel üzerine oturttuğu Türkiye Cumhuriyetini, Türk gençliğine armağan etmek suretiyle sizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiştir. Bu nedenle siz Türk gençliği olarak bu güvene layık olduğunuzu gayret ve çabalarınızla göstermek zorundasınız.

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün de dediği gibi  “ilelebet payidar kalacaktır”, buna yürekten inanıyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR