Selzedeler unutulmamalı!

MAKALEYİ DİNLE

Halk arasında “yaz yağmuru” olarak bilinen yağmurlar sona erdi. Mevsimlerin değişmesiyle mayıs ayında beklenen yağmurlar haziran ayına kaydı. Ama ne yağmur!

Geçtiğimiz haftalarda yağan bu yağmurlar ilimizde, özellikle de Kartepe’de hayatı felç etmişti. Çok kısa sürede düşen büyük miktardaki yağış sonrası yüzlerce insan mağdur oldu. Maddi hasarın 10 milyon lira dolaylarında olduğu tahmin ediliyor. Yağış sonrası yapılması gereken işler de yavaş yavaş yapılmaya başlandı. İlk etapta selden mağdur olan vatandaşlara 4.000 lira gibi bir nakdi yardım yapıldı. Elbette bu yardım yeterli değil. İkinci kez sel mağduru olan vatandaşların tüm zararı karşılanmalı.

Havaların ısınmasıyla birlikte yağmurlu günleri belki unutacağız ancak böyle bir felaketin üçüncüsünü yaşamamak için sel fotoğraflarını unutmamalıyız. Sağlıklı bir altyapı için gerekli adımlar atılmalı, çalışmalar bir an evvel tamamlanmalı. Geçtiğimiz hafta da bu konuya değinmiştik. Çünkü konu oldukça önemli. Her gece evini su basacak korkusuyla uykuya dalan vatandaşı bu işkenceden kurtarmak gerekiyor. Bu konuda en büyük görev de İSU ve ilgili belediye yetkililerine düşüyor. Önümüzdeki güzel havalar fırsat bilinip, hem yaraları sarmak için hem de önlem amaçlı yapılabilecek tüm çalışmalar hızlıca tamamlanmalı.

 

Seçim sonuçları etkili oldu mu?

Farkında mısınız bilmem, 7 Haziran seçimlerinden sonra sosyal yaşamda bir değişim var. Özellikle Ak Parti cephesinde alıştığımız şatafatlı görüntüler yerini mütevazi bir yaşama bıraktı. Toplu iftar programlarında eline mikrofon alıp siyaset yapan siyasileri bu ramazan görmez olduk. Daha ziyade vatandaşın sofrasında ve derdini dinlerken görüyoruz hepsini. Bu gösterişten uzak, yakın, samimi hallerini görünce, “Halka ulaşmak için seçmenden tokat mı yemek gerekiyor?” diye düşünmüyor değil insan.

 

Makamlar ve egolar!

Özellikle belediyelerde görmeye alışkın olduğumuz bir tablo var. Koltuğa kim oturursa otursun, ilk iş olarak kendine biat edecek insanları makamlara getirmek. Bu artık herkesçe kabullenilmiş bir “vaka”... Siyasi büyüklerin direktiflerini de harfiyen uyguladığınızda eliniz kolunuz bağlanıyor. Liyâkatmış, ehliyetmiş bunlara bakan zaten yok. “Kendini cennetle müjdelenmiş” gibi gören bu yöneticiler, maalesef hem kendilerine hem de işgal ettikleri o koltuklara ihanet eder duruma gelebiliyor. En büyük gücün torpil olduğuna inanan bu zevatlar, egosunu tatmin etmeyecek de ne yapacak? “Böyle gelmiş böyle gider” deyip her köşede çöreklenmiş bu anlayışı değiştirmediğimiz müddetçe, milletin istikbâli böyle yöneticilerin ihtiraslarına kurban gidecektir.

 

“Kartepe’ye Teleferik”te somut adım!

Kartepe’nin zirvesine teleferik hattı çekilmesi, hemen her siyasetçinin Kartepe’ye dair önemli projelerinin başında gelir. Başkan Üzülmez’in de seçim döneminden beri dile getirdiği ve üzerine ciddiyetle eğildiği bu proje, Kartepe’nin sembollerinden biri olacak nitelikte. Gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse konunun uzmanları düzeyinde büyük mesafeler kat edilmiş durumda. Geçtiğimiz günkü Kartepe Belediye Meclis Toplantısında Teleferik konusunun artık proje çalışmalarına geçileceği yönünde karar alınması da bunun bir kanıtı. Hadi hayırlı olsun diyelim! Sapanca gölünün üzerinden Kartepe zirveye uzanacak teleferik hattının tamamlanması halinde Kartepe’nin nasıl bir cazibe merkezi olabileceğini varın siz düşünün… İlk kazmanın vurulacağı günü her Kartepeli gibi ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR