3. Köprü Rezaleti; hak mı, adalet mi bu?

MAKALEYİ DİNLE

Küresel sermaye, gelişme çabasındaki ülkelerde vurgun peşinde!

Parasını işletmek, paradan para kazanmak istiyor.

Bizim gibi ülkelerin yöneticilerine; “Size otoyollar, köprüler, havaalanları yapalım, işletelim, 25-30 yıl sonra size devredelim” diyorlar!

Ülkenin “Yatırım bütçesi” yok! Ama bu tür yatırımlar siyasi iktidara prestij ve oy kazandırıyor!

Ya halk?

Büyük çoğunluğu, bu işlerin bedelini kendisinin ödemek zorunda kalacağını göremiyor! Sonradan görse de iş işten geçiyor! Torunlarının bile “borçlu” doğduklarını fark edemiyor!

Küresel şirketlerin yanı sıra, bu yatırımlar nedeniyle “rant değeri” kazanacak alanlar da öncelikle paylaşılıyor ve yeni “rant zenginleri” ortaya çıkıyor!

3. Köprü ve bağlı otoyollar, Körfez Köprüsü ve İzmir Otoyolu bu küresel soyguna tipik birer örnek!

Köprü ve otoyollar için, günlük belirli bir araç geçişi “hazine garantisi” ile garantiye alınıyor! Yeterli araç geçişi olmazsa, aradaki farkı Devlet Hazinesi’nden, yani “vatandaşın cebinden” alıyorlar!

Kamyon, TIR ve otobüs geçişlerini “zorunlu olarak” 3. Köprü üzerinden veriyorlar! Bu araçlar hem daha uzun bir yola, hem de otoyol ve köprü geçişleri için fahiş bir bedel ödemek zorunda kalıyorlar! Örneğin, bir kamyon ya da otobüs için bu uzun ve zorunlu yol “daha çok yakıt harcama ve 160 TL’lik köprü ve otoyol geçişine maloluyor!

Bu maliyetler taşıma ücretleriyle ticaret, sanayi sektörü ve vatandaşa yükleniyor!

Kamyon, TIR ve otobüsler bu nedenle, Fatih Köprüsü’ne yöneliyorlar. Her geçişte 92 TL trafik cezasının yanı sıra, şoföre de 20 puan ceza kesiliyor! Şoförler, 5 kez geçerse ehliyetini de kaybedecek! Ama hem zamandan, hem yakıttan hem de fahiş geçiş ücretinden kazanıyorlar!

Hak mı, adalet mi bu?

Biz bu “küresel soygunlara” ve “karayolu ağırlıklı ulaşım siyasetine” karşı çıkınca, birileri; “Sizin gibiler bu tür yatırımlara, ülkenin gelişmesi ve kalkınmasına karşısınız!” diye eleştirmeye başlıyorlar!

Biz ve bizim gibiler asla ülkemizin kalkınması ve gelişmesine karşı olamayız. Biz, ülkemizin soyulmasına karşıyız!

“Yap-İşlet-Devret” modeli büyük yatırımlar, kredi veren, projeyi yapan ve tesisi inşa edip işleten yerli-yabancı ortaklıklara büyük kazançlar sağlıyor. Ama ülkeyi büyük borç batağına sokuyor!

Üç tarafı deniz olan bu ülkede deniz olan bu ülkede “tarifeli gemi seferleri” yok! Türkiye’nin onda biri kadar nüfusu olan Yunanistan, Ege, Akdeniz, Adriyatik başta olmak üzere dünyanın dört bucağına binlerce yolcu taşıyan büyük gemilere sahip ve büyük paralar kazanıyor. Bizim armatörlerimizin pek çoğunun yük gemileri bile yabancı bayrak taşıyor ve yabancı ülkelere vergi veriyor!

Demiryollarımız güdük bırakılmış. Adapazarı-Haydarpaşa tren seferleri bile son 4 yıldır yapılamıyor.

Yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 93’ü karayolu ile yapılıyor! Yabancı otomotiv şirketleri, pek çoğu yabancıların elindeki sigorta şirketleri, petrol şirketleri, köprü ve otoyollarımızı yapan ve kredi veren küresel şirketler büyük kazançları ile çok mutlular! Peki ya Türk Vatandaşları?

Deli Dumrul misali, köprü ve otoyol geçişlerinde avuç dolusu bedeller ödüyoruz! Altınova-Gemlik arasındaki otoyol geçişine otomobiller bile 8 lira 35 kuruş ödüyor!

Hak mı, adalet mi bu?

Biz sömürge ülkesi mi olduk?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


YÜKLENİYOR