Sözün bittiği yerdeyiz

MAKALEYİ DİNLE

Günlerdir, aylardır hatta yıllardır konuşuyoruz. Analar ağlıyor, çocuklar ağlıyor, yaşlılar ağlıyor, gençler ağlıyor. Kısacası Türkiye ağlıyor ve acı çekiyor. Bu yaşanan acıların ve dramların tek sebebi terör belasıdır.  
Dünyadaki örnekler ve yaşanan tecrübeler gösteriyor ki terör örgütleri kanla beslenir. Hangi hedefi seçerlerse seçsinler kan dökerek isimlerini duyururlar ve ayakta kalırlar. Varlıklarını döktükleri kana borçludurlar. Ne kadar çok kan dökerlerse o kadar güçlü oldukları hissine kapılırlar.
Terörün dini, imanı, milliyeti ve cinsiyeti de yoktur. Terör örgütlerinin gecesi, gündüzü, bayramı, seyranı da yoktur. Terör örgütü fırsat kollar. Fırsatını bulduğunda ise akla gelen her konuda ve her yerden vurur, ses getirir.
Terör örgütleri içerden ve dışarıdan beslenir. Korku salmak, tehdit ve şantaj terör örgütlerinin sık başvurdukları yöntemdir. Bunları bilmek için ille de uzman olmak gerekmiyor. Geçmişe ve günümüze baktığımız zaman bunları herkes kolayca görmektedir. Üstelik Türkiye olarak yıllardır bütün bunları görerek yaşadık ve yaşıyoruz. Hem de çok kötü örneklerle yaşadık. Artık bıçak kemiğe dayandı sözü hafif kalır. Bıçak kemiği parçalamak üzeredir. Artık terör örgütünün amacı budur, şudur gibi süslü ve masum sözlere itibar edilemez noktadayız.     
Terör örgütü Türk’ünü de, Kürt’ünü de, Laz’ını da, Çerkez’ini de herkesi etnik ayrım yapmadan vurmaktadır.
Terör örgütü birçok koldan ranta ulaşmıştır. Bazı ülkelerin kendi politikaları doğrultusunda terör örgütlerini taşeron olarak kullandıkları da çeşitli vesilelerle kendisini göstermiştir. Son Çukurca saldırıları da Türkiye’yi geri dönülemez ve ertelenemez bir noktaya getirdi. 
       
Türkiye tek yürek
Terör örgütünün bu menfur saldırısı Türkiye’yi adeta tek ses ve tek nefes noktasına getirdi. Şehidi olan iller yanında yurdun her köşesinde ellerinde bayraklarla sokaklar hiç görülmemiş bir vaziyette dalgalandı.
Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, öğrencisi ve bütün kurum, kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile bütün Türkiye aynı dili konuşup aynı duyguları paylaşmaktadırlar.
Televizyonlarda, eğlence merkezlerinde birçok programlar iptal edilerek acılar paylaşıldı. Yine ilk kez sanatçılarımız acıları paylaşmak ve ortak hedeflere kilitlenmek adına net mesajlar verdiler. Şehidi olan Kocaeli de acıyı paylaşmak, kararlı, onurlu dik duruşu sergilemek adına tek ses, tek nefes oldu. Eski demiryolu şimdiki Yürüyüş Yolu dolup dolup taştı. Kadın, erkek, genç, ihtiyar, öğrenci, sivil toplum kesimi sloganlar eşliğinde gruplar halinde ellerinde ve başlarının üzerinde taşıdıkları dev bayraklarla yürüdüler. Bu lanetleme yürüyüşü kadar aynı zamanda birlik, beraberlik ve keskin dik duruş yürüyüşüydü.
Devletin zirvesi de toplumsal kararlılığa ışık tutan kesin dille kararlılıklarını dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Gül Misli ile karşılığını alacaklar” deyimini kullandılar.      
Başbakan Erdoğan itidal önerip ve o derecede kararlılığı dillendirdi. Muhalefet partileri de kararlı mesajlar verdiler. TBMM’nin kapalı oturumda durumu değerlendirip önemli kararlar aldıklarını tahmin ediyoruz.
Toplumsal beklenti ve mutabakat Çukurca katliamı ile doruğa çıktı. Bu durum sonun başlangıcı olma haberini veriyor. Terör örgütü bu sefer akrep gibi kendi kendine soktu diyebiliriz.
Türkiye bir gerçekte daha birleşti. Terör güvenlik güçlerinin kışlalarında beklemek sureti ile önlenemez ve yok edilemez. Terörü ancak kendi yöntemleri ve şartları ile yok edebiliriz. Nitekim Ordu Kuzey Irak’a 22 taburla 5 ayrı koldan 10 bin güvenlik kuvveti ile girdi. Başbakan Erdoğan “Bu netice alma hareketidir” açıklamasında bulundu.
Yurtdışı hareketine paralel olarak yurt içinde bazı yerlere de hareket başlatıldı. Sonuç alma hareketi olunca bunun süresi uzayabilir ve hareketin etki alanı genişleyebilir de. Bekleyip göreceğiz.
İçten ve dıştan ne kadar beslenirse beslensinler Terör örgütü Türkiye’nin birliğini, beraberliğini ve bütünlüğünü bozamayacaktır. Bu oyunlar geçmişten günümüze kadar defalarca oynandı. Ama hepsinde ve her seferinde umutları boşa çıktı. Yine boşa çıkacağına 1000 yıllık kardeşliğimiz bir kere daha şahit olacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR