İşte mutluluğu yakalamanın sırrı!

MAKALEYİ DİNLE

Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya koyulmuş.

Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış.

Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir diyarda, zengin bir bilgeyi önermişler.

Bu bilge aklı, bilgisi ve malı ile ün salmış zengin birisiymiş.

Kim yardımına gelse sorularına cevap verip derdine derman bulmadan geri göndermezmiş.

***

Bu bilgeden yardım istemeye, mutluluğu nasıl yakalarım diye sormaya karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra bilgeyi bulmuş, ancak kapısında derdine derman arayanlardan oluşan çok uzun bir kuyruk varmış.

Bilgenin gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.
Sonunda sıra ona da gelmiş ve bilgeye mutluluğu nasıl yakalarım diye sormuş.

Bilge bu soruyu cevaplarsa sıradaki diğer insanların beklemekten sıkılacağını düşünmüş, adamlarından bir kaşık istemiş ve içine iki damla yağ damlatmış sonra demiş ki:
– Sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel ama sarayımı gezerken yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.
Adam sorusuna hemen cevap alamadığı için biraz şaşkın tamam demiş, sarayı gezmiş gelmiş bilge bakmış yağ hala kaşıkta, demiş ki:
– Aferin yağı dökmemişsin güzel, peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım, sarayımda neler gördün.
Adam yağı dökmeyeceğim diye uğraşmaktan pek dikkat edememiş, bir şey diyememiş. Sonra bilge:
– Olmadı, yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağzında taşı, bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel.
Adam ne yapalım diyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla gene bilgenin yanına gelmiş. Bilge sormuş:
– Sarayımın güzellikleri gördün mü, anlat bakalım.
Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki:
– Güzel, peki ama yağ nerede?
Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana sıkıla bilgeye demiş ki:
– Şey… yağı dökmüşüm.

***
Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki:
– Mutluluk hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadını çıkarmak ve sorumluluklarına, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmaktır.

Adam mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış.

***

İş yerinde başarılı olmak ama hayatın sadece işten ibaret olmadığını bilmek, sevdiklerinle gülüp oynamak vakit geçirmek ama geçim sorumluluğunu ihmal etmemek. Mutlu insan, daha nice güzellikler ve sorumluluklar içinde hayat cambazı olarak dengeyi bulandır.

 

Neden Ortadoğu?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli TV’de Harun Beyaz’ın sunduğu İftar Vakti Programına konuk oldu. İftar programında birçok önemli konuya değinen ancak İslam dünyasının sorunlarını özellikle dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Çevremize baktığımızda İslam coğrafyasındaki acılar her Ramazan ayında artıyor. Bizler bu duruma çok üzülüyoruz. Çile çeken kardeşlerimizin gözyaşı ve kanı dökülüyor. İnşallah bu acılar en yakın zamanda biter.

***

Gönül coğrafyamızda dökülen kanın ve gözyaşı batılı ülkelerin umurunda değil. Batı medeniyeti maalesef bir sevgi medeniyeti değildir. Saygı değil çıkar, para, petrol ve doğalgazı insandan önce düşünen bir yapıya sahiptir. Ölümlerin olmasını asla dert etmiyorlar. Bazı yabancı güçlerin bizim ve gönül coğrafyamızda planları olduğunu biliyoruz. Ülkemizi de kuşatmak için mücadele ediyorlar. Müslüman kardeşlerimiz kendi diyarlarında tecrit ediyorlar. Milli birliğimizin, maneviyatımızın ve beraberliğimizin güçlü olması gerekiyor ”dedi. Karaosmanoğlu’nun düşüncesi böyle… Kan ve gözyaşı sürekli Müslüman ülkelerinde varsa, bunu Müslümanlar oturup düşünmeli. Biz nerede hata yapıyoruz?

 

Memura performans primi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi performans primlerini bayramdan önce eşit bir şekilde memur personeline dağıtacak. Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, konuyla ilgili “Büyükşehir bünyesindeki başarılı personel yılda iki defa performans primiyle ödüllendiriliyor. Bu performans primlerini tüm memur personelimiz arasında adaletli bir şekilde dağıtıyoruz. Bu ödemelerle personelimize bir nebze olsun bayram sevinci yaşattığımız için mutluyuz. Herkese bu performans primleri hayırlı uğurlu olsun’’ dedi. Ne diyelim. Büyükşehir personeline hayırlı olsun. Performans primi demişken, aklıma “memur zihniyeti” geldi…

 

AKP Karamürsel’de yardım!

AKP Karamürsel İlçe Başkanı Nurcan Aydın, Ramazan ayı nedeniyle daha çok ilçe halkına ulaşıp bu mübarek ayın maneviyatından faydalanarak hummalı çalışmalar yapıyor. Bu çerçevede ilçede bulunan ihtiyaç sahiplerini belirliyor, sıkıntılarının giderilmesi noktasında yardımcı oluyor. Aydın, "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir'' düsturu ile hareket etiklerini söylüyor. AKP, halkı fakirleştirip, sonra da halkın fakirliğinden faydalanıp önce yardım ediyor, sonra da oy istiyor. AKP’nin 2002’den beri yaptığı uygulama bu. AKP dönemine bakın, fakir sayısı arttı, yardımlar arttı…

 

Sigara notumuz Pekiyi!

Türkiye, tütün kontrolü konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün 2015 raporunda zirvedeki yerini korudu. En iyi 7 ülke arasındaymışız... Tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle her 6 saniyede bir kişinin, yılda ise yaklaşık 6 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen raporda, gerekli önlemler alınmaz ise 2030'da yılda 8 milyondan fazla kişinin hayatını kaybedeceği uyarısı yapıldı. Keşke sigara notu gibi ekonomi notumuz da Pekiyi olsa!

 

Yılmaz turluyor!

Babası Şevki Yılmaz sayesinde AKP Kocaeli’den milletvekili seçilen Mehmet Akif Yılmaz, seçimden sonra ziyaretlerini sürdürüyor. Yılmaz, İzmit Oto Pazarını gezerek vatandaşlarla sohbet etmiş, araç alan vatandaşlara hayırlı olsun dileklerinde bulunmuş. Sonra da trafik kazasında hayatını kaybeden Beytullah Uslu'nun cenazesine katılmış. Yılmaz, ziyaretlerine devam ederken, milletvekilini hak ettiğini kanıtlamaya çalışıyor gibi bir hali var…

 

Ceza yemeyin!

İzmit’in her tarafı afiş dolu. Belediye bu afişleri topluyor. Belediye yetkilileri yasal yerlere afiş asanları, afiş üzerindeki telefon numarası ve adreslerinden tek tek tespit edip haklarında yasal işlem yapıyor. Yasak yerlere afiş asanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 42. maddesi uyarınca 189 TL ile 5792 TL’ye kadar para cezası uygulanıyor. Siz siz olun, yasak yerlere afiş asmayın. Sonra cezayı yersiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR