Deveye sormuşlar?

MAKALEYİ DİNLE

Deveye sormuşlar “Boynun niye eğri?”, Deve, “Nerem doğru ki” diye yanıtlamış. Türkiye’nin hiçbir şeyi doğru değil. Siyaset doğru değil, eğitim doğru değil, dış politika doğru değil, ekonomi doğru değil. Elinizi nereye atsanız elinize lime lime iplik geliyor.

***

Türkiye birkaç gündür Karaman’daki Ensar Vakfı’ndaki çocuklara yapılan cinsel tacizi konuşuyor. Çocuklara yapılan cinsel taciz veya istismar sadece bugün oluyor değil. Hatta dünyanın her ülkesinde bizdeki kadar olmasa da bu tür ahlaksızca olaylar oluyor. Ancak o ülkelerde devlet bu tür olayların üstünü bizde olduğu gibi örtme, unutturma yönüne gitmiyor. Tam aksine bu tür suç işleyenlere en ağır cezalar veriliyor.

***

Karaman’daki Ensar Vakfı’ndaki bu çirkin ve sapık davranışa gerek mahalli yöneticiler, gerekse siyasi iktidar gerekli duyarlılığı göstermemişlerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu bu olay ortaya çıktığında “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” açıklamasıyla bir nevi bu vakfa sahip çıkmış ve onu kollamıştır. Bakanın bu sözü “özrü kabahatinden büyüktür” deyimini aklıma getirdi.

***

Sayın Sema Ramazanoğlu’nun bu sözleri ve olay karşısındaki suskunluğu nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) bakan hakkında Meclise gensoru önergesi vermiştir. Önerge her zaman olduğu gibi AKP’li milletvekilleri tarafından reddedilmiştir. İşin ilginç yanı gensorunun reddedilmesinden sonra AKP’li milletvekilleri ve bakanları kuyruğa girerek sayın Sakanı kutlamalarıdır.

***

Gensoruda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) meclis salonuna girmeyerek yine hükümetin yanında yer almıştır. MHP’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli gensoru görüşmelerine katılmamalarının nedeni olarak “Flü” olarak gördüğümüz bir parti ile aynı karede görünmek istemiyoruz. Sevsinler seni sayın Bahçeli. Meclis Anayasa Komisyonu’nda aynı karede değil miydin? Sonra aynı meclisin lokantasında yemek yemiyor musun?

Gelelim ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ne. Bu partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu için “Birinin önüne yatıyor” dedi. Önce şunu belirteyim. Sayın Kılıçdaroğlu çok gereksiz bir söz söylemiştir. Ancak adım gibi eminim ki, başkalarının anladığı anlamda o sözü söylememiştir. Sanıyorum 17-25 Aralık telefon görüşmelerinde o dönem İçişleri Bakanı olan Muammer Güler’in Zarrab’a söylediği sözden etkilenmiştir.

***

Ayrıca Anadolu’da öne yatma sözü çok kullanılır. Şöyle ki aşiretler arasındaki kavgalarda kadınlar kavganın büyümemesi için önce, başlarındaki örtüyü erkeklerin arkasına atarlar, etkili olmazsa kavga devam ederse, bu kez kendileri erkeklerin önüne yatarlar.

***

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu sözüyle karşı tarafa mağdurları oynama fırsatı vermiştir. Onlar da bunu çok iyi kullanıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu ne olursa olsun çıkıp gerek Sema Ramazanoğlu’ndan, gerekse halktan özür dilemelidir.

Eh bu kadar olaydan sonra Sayın Cumhurbaşkanı boş durur mu? Fırsat bu fırsat diyerek muhtarları kaçak sarayda toplayıp Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerinden içindekileri döktü. Çocuklar cinsel tacize uğradığında hiç sesi çıkmayan Sayın Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu için “Siyasi sapık” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun söylediği söz ile Cumhurbaşkanının söylediği sözü anlam bakımından karşılaştırmayı siz okuyucularıma bırakıyorum.

***

Sonumuz iyi değil. Türkiye giderek bir iç çatışmaya doğru gidiyor. Ne yazık ki siyasiler bunu göremiyorlar. İşin ilginç yanı bu konularda görüş bildiren, çözüm üreten ve sunan kişilere de iyi davranılmıyor. Konuşanlar bir talimatla cezaevlerine konuluyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR