VERGİ KANUNLARINDA YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

MAKALEYİ DİNLE

Herhalde en sık değişiklik yapılan veya yeni düzenlemeler getirilen alan vergi alanıdır. 15.06.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan ve birçok alanı etkileyen yeni değişiklikler yapıldı. Bu hafta bu değişikliklerin bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yatırım Teşvikleri ile İlgili Düzenlemeler
Yasa ile teşvik belgeli yatırımlara belli şartlarda gelir vergisi stopajı ve sosyal sigortalar prim desteği getirildi. Ayrıca indirimli Kurumlar Vergisi avantajı sağlandı ve ilk defa indirimli kurumlar vergisinin yatırım aşamasında elde edilen kurum kazançlarına da uygulanma imkanı sağlandı.
Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yatırım Teşvik Belgesi” kapsamında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar gerçekleşen yatırımlarda;

-Teşvik belgesinde gösterilen ve fiilen istihdam edilen işçilerin,
-Asgari ücretin brüt tutarını aşmayan ücretleri,
-Yatırımın kısmen veya tamamen işletilmesine başlanılan tarihten itibaren, 10 yıl süre ile vergiye tabi olmayacak. Yatırımın faaliyete geçmesinden sonra devri halinde, devri alanda 10 yıldan arta kalan süre kadar gelir vergisi stopaj avantajından yararlanabilecek.

Konutlarda KDV Oranlarında İlginç Düzenleme
Bakanlar Kurulunun KDV oranı belirleme yetkisi genişletildi. Bakanlar Kurulu arsanın ve konutun yeri ve vergi değerini de göz önüne alarak, 150 M2’ nin altındaki konutların yüzde 1 olan KDV oranını 18 olarak belirleyebilecek. Ayrıca manzaralı daireler ile manzarası olmayan daireler, üst kattaki daireler ile kot altındaki daireler için bile farklı KDV oranı belirleyebilecek. Tabi isterse. 1 Haziran 2012’ den önce inşaat ruhsatı almış olan konut inşaatları eski oranlarda vergilendirilecek.

Konut Kira Gelirleri İstisnasına Yeni Düzenleme
Konut kira geliri elde edenler, kira gelirleri toplamından 3.000,00 TL’lik “istisnayı” indirebiliyorlardı. Yeni düzenlemede, 88.000 Lira’ nın üzerine gelir elde edenler, 3.000 TL’lik istisnayı indiremeyecekler. Konut kira geliri elde eden kişinin, beyanı gerekip gerekmediğine bakılmaksızın; ücret, menkul sermaye iradı (mevduat faizi) repo, fon geliri, bono ve tahvil vb.), işyeri kirası, diğer kazanç ve iratları toplamı 88.000 TL’yi aşıyorsa, 3.000 TL’lik istisna uygulanmayacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR