BODRUM HİLTON DA TOPLANTI

MAKALEYİ DİNLE

Bodrum da 4 Ağustos ( bugün ) başlayıp 8 Ağustos Çarşamba günü biten bir önemli toplantı gerçekleşiyor. Bu toplantıya Amerika, Rusya, Ukrayna, İsveç, Almanya, Gürcistan gibi ülkelerin teşkilat başkanları katılmaktadır.
Türkiye’den de Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu
( TADEF ) adına Genelbaşkan olarak ben katılıyorum. Pazar günü yapılacak panelde konuşmacıyım. Federasyonun yaptığı faaliyetleri anlatacağım. Faaliyetlerimizin ana noktasında Kocaeli merkez durumundadır. Kartepe Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Karabalık ve Derince Belediye Başkanımız Sayın Dr. Aziz Alemdar beylerin verdiği Haydar Aliyev Parklarının açılışlarını görüntüleyip ve İzmit Belediye Başkanımız Sayın Dr. Nevzat Doğan beyin vereceği 2 katlı tarihi binanın TADEF Genelmerkezi olarak kullanılacağını anlatacağım.
Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin Sekapark da verdiği faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Azerbaycan Kültür Evi’nin yakın zamanda yapılacak açılış gününü kararlaştıracağız.
Gitmeden önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile de ön görüşme yaparak mutabakat sağladığımız konuları anlatacağım. Azerbaycan Kültür Evi iki ana bölümden oluşuyor. Birincisi Haydar Aliyev Kütüphanesi ( kitapların büyük bölümü Azerbaycan Edebiyatını içeren kitaplardır). İkinci bölüm Türkiye de ve dünya da bir ilk olan “ Soykırım Müzesi “ olarak açılmaktadır. Başta Hocalı olmak üzere Ermeni’lerin Azerbaycan topraklarının % 20 sini işgal ettikleri sırada dünyada eşi emsali olmayan hunharca yaptıkları katliamda ölenlerin resimlerinden oluşmaktadır. Bu bölüm “ Soykırımın Sessiz Tanıkları “ adı ile anılacak 122 resimden oluşmaktadır. Toplantıda bugünkü hali ile çekilen görüntüleri gösterip açıklamalar yapacağım.
Balıkesir Belediye Başkanımız Sayın İsmail OK’un başkanlığında toplanılan Belediye Meclisinde Hocalıda yapılan katliamın bir “ soykırım “ olduğunun kabul edildiğini anlatacağım.
Bakan Nazım İbrahimov ve diğer yetkililere TADEF adına
talep listesinden oluşan bir raporda vereceğim.
Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışına Türkiye ve Azerbaycan’dan üst düzey devlet adamları ve dünyanın birçok ülkesinde mevcut teşkilat başkanlarının da davet edilmesini talep edeceğim.
Davetli listesinin ağırlığı Kocaeli’nden olacak. Başta Belediyelerimiz olmak üzere, Sivil Toplum Örgütleri, basın ve siyasi yelpazeden destek aldığımız herkes davet edilecek. Bu gibi konuların ve önerilerin yer alacağı aydınlatıcı bir toplantı olacağı düşüncesindeyim.
Bu toplantıda diğer ülkelerde ki teşkilatların faaliyetleri de anlatılacak. Yakın dost olduğumuz arkadaşlarla sohbet yapıp, hasret de gidermiş olacağız.
Sizler bu makaleyi okurken biz program içersinde yer alan panellerde bulunacağız.
Sağlık ve mutluluk dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR