Ulaşımda yeni bir dönem başlıyor

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’de ulaşımı sağlayan kooperatifler araçlarını Büyükşehir’e kiralayacak.

Böylece kentte ulaşım tekelleşecek ve Büyükşehir kent genelindeki 2 bin 200 toplu taşıma aracının yeni yöneticisi olacak.

Her kafadan ses çıkmayacak, sistem daha bilimsel yönetilecek.

Şuan ulaşım gündeminde konuşulan en bomba haber bu…

Eğer proje hayata geçer ve minibüsçüler araçlarını Büyükşehir’e kiralarsa, ulaşımda yepyeni bir çağ başlayacak.

Herkes için söylemiyorum, ancak minibüslerde bu zamana kadar halka olumsuz tavırlar takınan pek çok şoför esnafıyla karşılaşılmıştı. Bunların en belirgin örnekleri 65 yaş uygulaması sırasında görüldü.

Engelli refakatçilerinin yaşadıkları, gazilerin yaşadıkları derken birçok istenmeyen olayla karşı karşıya geldik.

Ben yeni dönemde bu olayların geride bırakılacağına inanıyorum.

Belediyeler kamu hizmeti sunan kurumlardır. Bu hizmeti sunarken kar gözetmeyeceğini de düşünürsek toplu taşımada bir reformun yaşanacağını inanıyorum.

Tabi bu uygulama beraberinde birkaç soruyu akıllara getiriyor.

Mesela 2200 araç şoförleriyle beraber mi kiralanacak. Yoksa bu araçlar için yeni şoförler mi istihdam edilecek.

Büyükşehir yeni uygulamayla personel istihdamı yapacak mı?

Ulaşım zammı uygulanırken daha insaflı davranılabilecek mi?

Hali hazırda bulunan kooperatifler ve odanın vasfı ne olacak. Bu oluşumlar fes mi edilecek, işleyişini sürdürecek mi? Sürdürecekse vasfı ne olacak?

 

Bütün bu soruların cevabı ve eni uygulamanın işleyişi önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Öyle umuyorum ki Büyükşehir bu işin altından kalacak. Hem şoför esnafı rahat edecek, hem topu taşıma kullanan vatandaş…

 

Kandıra Devlet Hastanesi’nin yoğun bakımına ne oldu?

Kandıra ilçesi il merkezine en uzak olan ilçelerimizden biri. Haliyle tüm birimleri eksiksiz olmalı. Bu ilçenin eksik hiçbir unsurunun bulunmaması gerekiyor.

En önemli hizmet ağının ise sağlık olması gerekiyor.

Peki, öyle mi?

Değil tabiî ki.

Kandıra’da devlet hastanesinin daha önce işleyen yoğun bakım ünitesi bile artık aktif değil.

Anestezi uzmanı tayin olduğu için kapandığı söylenen 6 yataklı yoğun bakım ünitesi 3 aydır atıl durumda.

Hayati önem taşıyan yoğun bakım üniteleri kolay kurulan servisler değil. Ancak Kandıra Devlet Hastanesi’nde Kurulu bir yoğun bakım ünitesi var, burada da çalışacak doktor olmadığı için hizmet yok.

Sadece yoğun bakım mı sıkıntılı diyeceksiniz?

Maalesef tek sıkıntı bu değil. Kulağımıza gelenlere göre hastanede çocuk polikliniği ve kadın doğum da bulunmuyor. 

Ve hasta olan vatandaş 40 kilometre yol kat edip İzmit Merkeze gelmek durumunda kalıyor.

Kandıra’ya bir el atmanın vakti geldi sanırım…

 

Basın evleriyle ilgili Pazartesi toplantı var

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından uzun bir süredir yaptırılması planlanan basın evleri projesiyle ilgili ihale ilanı yayınlandı. Cemiyet başkanı Çetin Gürol, evlerin pazartesi günü bir toplantı düzenleyerek evlerle ilgili detaylı bilgiler verecek. Aynı gün başvuru formlarını dağıtacak. Toplantının yeri ve saati daha sonra bildirilecek.

 

Haydar Akar’dan, Furkan Çalışkan’a geçmiş olsun ziyareti


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bir süredir tedavi gören Manşet Kocaeli Gazetesi’nin muhabiri Furkan Çalışkan’ı hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sundu. Çalışkan, kendisini ziyaret eden Akar’a teşekkür etti. Biz de Furkan Çalışkan arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz.

 

Mustafa İbiş ikinci kez baba oldu

Derince Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Yardımcısı Mustafa İbiş Hoca geçtiğimiz günlerde ikinci kez baba olmanın mutluluğunu yaşadı.  Cumhuriyet Okulunda   oldukça başarılı bir yöneticilik dönemi geçiren Mustafa Hoca  kendisi gibi Seka Çocuk Dostları Sağlık Meslek Lisesinde öğretmen olan eşi Ayşegül Şentürk İbiş’le tatlı bir heyecan yaşıyorlardı. Bir kız babası olan Mustafa Hoca ve eşi Ayşegül Hanım yıllar sonra ikinci kez çocuk sahibi olmak için gün sayıyorlardı. Konak Hastanesinde sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren Ayşegül Hanım ve Mustafa Bey’e Allah bağışlasın diyorum

 

Derince’den  60 Evler’den Umuttepe’ye yolculuk çilesi

Derince’de özel bir yurdun işletmeciliğini yapan eski meclis üyesi Salih Gencer, “Gazetenizden okuduğum habere göre Büyükşehir Belediyesi 240 yeni belediye otobüsü aldığını öğrendim. Bizler 60 Evler halkı olarak ulaşım sıkıntısı yaşıyoruz. Unuttepe’de 17.00’dan sonra otobüs yok. Ve durum böyle olunca bölgemizde KOÜ’lü hiçbir öğrenci ev kiralayamıyor. Ayrıca Unuttepe’ye giden otobüsler şehir merkezi, Mehmet Ali Paşa Mahallesi ve Kalıcı konutların bulunduğu güzergahı kullandığı için, 1.5 saatlik bir seyahat yapmamız gerekiyor. Bu olumsuzlukların giderilmesini istiyoruz” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR