En yüksek faiz vergi mükelleflerine uygulanıyor

MAKALEYİ DİNLE

Devlet emeklisine ve asgari ücretliye yıllık % 3 – 4 gibi oranlarda maaş artışı yaparken vergi ödeyen mükelleflerine vergi borçları nedeniyle yıllık % 16,8 oranında faiz uygulamaktadır.

 

Devlet yetkilileri faiz düşürmesi yönünde Merkez Bankasına görülmemiş baskı uygulamaktadırlar. Oysa Merkez Bankasının uyguladığı faiz %7,5’ler düzeyinde Merkez Bankasının 0,25 oranında faiz indirimi yeterli bulunmayıp vatan hainliği ile suçlamaya kadar iş götürüldü. Oysa vergi mükelleflerine uygulanan yıllık % 16,8 faiz oranı 2010 yılından beri yürürlükte. Piyasada bu kadar yüksek oranda bir faiz uygulanmıyor.

 

Evet, kamu alacağına sahip çıkmalı, ama Merkez Bankasının belirlediği faiz oranının 2 katından fazla bir oranda da mükellefine faiz uygulamamalı. Uygulamaya devam ederseniz yakın zamanda gördüğümüz gibi 2 yılda bir faiz affına yönelik kanunlar yaparak vergi güvenliğini zedelemiş olursunuz. Bundan zararlı çıkan yine devlet olur.

 

SAHTE BELGE SUÇLAMASI ZORLAŞIYOR

Maliye Bakanlığı, vergi incelemelerinde uygulanacak usullerle ilgili yönergeler yayınladı. Bu yönergelerde sahte belge düzenlemeye ilişkin vergi tekniği raporlarının içeriğine ilişkin esaslar belirleniyor. Buna göre sahte belge tespiti yapılırken çok esaslı olayın gerçek mahiyetinin tespitine yönelik tespitlerin yapılması amaçlanıyor.

 

 Mal/hizmet alış ve satışlarına ilişkin tespit edilebilen posta idaresi, banka ve benzeri kurumlar aracılığıyla veya elden yapılan ödeme ve tahsilatlara ait bilgiler yapılan incelemeler sırasında dikkate alınacak. Bu ödemeler eskiden olduğu gibi yok sayılmayacak.
Form BA ve BS bildirimleri ilişkin analizler sonucu yapılan tespit ve değerlendirmeler yapılacak ve düzenlenecek raporda bunlara yer verilecek.
Karşıt incelemeler yapılmadan kimse sahteci olarak ilan edilmeyecek
Konuyla ilgili olarak yargı mercilerince verilmiş ve istikrar kazanmış kararların dikkate alınması gerekiyor.

 

Bunlar yönergede yer alan hükümlerin sadece kısa bir özeti. Gerçekten mükellefi bu konuyla ilgili zor durumda bırakmak artık hiç kolay gözükmüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

acemi - hal böyle iken hala tezcan galvanizin patronu turk halkı hayvandır gutmek lazım diebiliyor

Yanıtla . 0Beğen 04 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR