Üniversite hastanesi ve demokrasi

MAKALEYİ DİNLE

Uzun yıllardır, önce rahmetli annem, daha sonra da rahmetli babam için hastanelere gider oldum. O kadar çok bilgiye sahip oldum ki inanın ciddi bir rapor yazabilirim. Ve uzun yıllardır Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sıklıkla gidiyorum. Her bölümdeki doktorları, asistanları, hocaları, yöneticileri artık iyi tanır hale geldim. Özellikle de gözlemleme alışkanlığım iyiyle kötüyü hemen ayırt etmemi sağlar oldu.

Geçtiğimiz haftalar hepimiz için pek güzel geçmedi. Hele bizim için hiç iyi geçmedi. Eşim Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde dizinde yaşadığı problem nedeni ile ameliyat oldu.

Eşimin, ameliyatını Doçent Doktor Levent Buluç gerçekleştirdi. Gerçekten mesleğini seven, hastası ile yakından ilgilenen bir doktor ve iyi bir hoca.

Levent hocayı eşimin ameliyatı sayesinde yakından tanıma fırsatı buldum ve hayran kaldım. Üniversite hastanesinin ortopedi bölümü adeta çok işleyen atölye görünümünde sürekli gelen yığınla hasta var. Buna rağmen sekiz ay önce gelmiş ancak tedaviye başlamadan başka bir hastaneye gitmiş hastasının mesleğini, hastanın önceden neden geldiğini, tanının ne olduğunu çok rahat hatırlıyor. Başka bir doktor ve hastaneye giden hastaya kesinlikle meslektaşını kötülemeden takdirlerini yaptığının doğru olduğunu, ama yeni gelişen kısma müdahale etmesi lazım olduğunu uzun uzun anlatıyor işin özü hastasına rahatlatan bir içtenlikle yaklaşıyor.

Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, polikliniği hasta yükünün çok olmasından dolayı verdiği hizmetler pek anlaşılamıyor. Ama ameliyat sonrası servisteki sağlık personelinin ilgisi özel hastanelerde göremeyeceğiniz kalitede. Ameliyat sonrası teknik ekibin bakım kalitesinin dünya standartlarını yakalanmış olması, sağlık personelinin hastaya yaklaşımı profesyonelce.

Üç gün hastanede kaldık. Hemşireler ve sağlık personeli rutin yapmaları gereken talimatlı işlerini düzenli saati saatine nezaket çerçevesinde yaptılar.

Ve ülkemizde varsa da benim görmediğim bir tekniği ortopedi bölümü uygulamaya başlamış. Hastaların ameliyat sonrası bilgi eksikliği nedeni ile yaptığı yanlış adım veya hareketler ortopedik hastalıkların tekrarlamasına neden oluyor.

İşte Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi bu hataları ortadan kaldırmak için Fizik Tedavi bölümünde görevli Fizyoterapist Durmuş Ali Tambak’ı Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne adeta transfer etmişler. Ameliyatlı hasta ayağa kalkacak ise ameliyatı yapan doktor fizik tedavi uzmanını yanında getiriyor, hasta ile tanıştırıyor. Sizin ayağa kalkmanıza uzmanımız yardım edecek diyor ve çıkıyor. Fizyoterapist Durmuş Ali Tambak’ın o güven veren hareketleri ile önce hastaya ayağını hareket ettirme teknikleri ile iyileşme döneminde nasıl hareket etmesi gerektiği anlatılıyor ve ayağa kaldırılıyor. Belki ilk ameliyatı sırasında eşime yapması gerekenler anlatılmış olsaydı, bir kaos süreci olmasaydı ikinci defa ameliyat belki de gerekmeyecekti, kim bilir. Hasta için iyi düşünülmüş bir uygulama ve bütün özel hastanelere de tavsiye edilmesi gereken bir yöntem.

İnsanoğlu sağlıklı olmak için malı, mülkü, parasını hiç düşünmeden feda etmeye hazırdır. Para, mülk sağlıklı isen lazım, sağlığın gittikten sonra hiçbir şeyin önemi kalmıyor. Teşekkür ediyorum Levent Buluç hocam ve ekibine. Tabii hastane konusunda daha sonra eleştirilerimde olacak.

 

 

Demokrasi için son fırsat

Yurdumuz, Kurtuluş Mücadelemizden sonra tarihinin en karanlık eşiklerinden birini geçirmekte.

Belki de geçmişteki sessiz çığlıklarımızın duyulmadığı ve söylediklerimizin göz ardı edildiği bir dönem yaşadık, anlatılmak istenenlerin anlatılamadığı, yanlış anlaşıldığı uzun bir dönem yaşadık. Ancak hani derler ya “Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir.”

Belki de başımıza gelen şu kara bela toplumun her ferdinin de için alan mutabakatı sağlamamız ve yıllarca yurdumuzun kılcal damarlarına kadar sıçrayan bu kanseri söküp atmak için tarihi bir fırsat olacaktır.

15 Temmuz’da yaşadığımız o kara gece bizlere tekrar gösterdi ki, bu ülkenin kuruluş felsefesinde yatan ilke ve değerlere sıkı sıkıya sarıldığımız vakit iyi gün yüzümüze tekrar doğacaktır. Nitekim gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın, iktidarın, ana muhalefet ve muhalefet liderlerinin vermiş olduğu demeçlerde, milli birlik ve beraberliğimizi sağlamamızda bu değerlerin ne denli hayati önem taşıdığı görülmektedir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin açılışında söylediği ve 1923 Anayasamızda da bulunan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” sözünün kıymetini bugün daha iyi anlıyoruz. Birbirimizi anlamaya başlamış olmamıza, yüreğimdeki samimiyet ile söylüyorum inanın ülkem adına, toplumumuz adına çok seviniyorum. Umuyorum ki; toplumsal uzlaşı yeniden başlıyor. Üç kuruşluk dünyada ayrışmalar, birbirimizi yanlış anlamalar başka emelleri olanları bu ülkeyi gerçekten parçalayıp yok etmeye çalışanlara yarıyor. Bunun örneğini çok acı tecrübe ettik. Bu ülkeyi kuran ve kurtaran demokrasiyi getiren Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına tekrardan şükranlarımı sunuyorum. Bulunduğumuz coğrafyada çölün ortasındaki bir vaha gibi ışıldayan demokratik, laik, cumhuriyetimizi tarihin de önüne geçen bu kahramanlara borçluyuz.

Kumpas mağduru Emekli Tümamiral Semih Çetin’in de belirttiği gibi hırçın bir nehir üzerinde şelaleye doğru sürüklenen ülkeme bu kara gece uzatılan son dal parçasıydı. Milli mücadele günlerindeki ruh gibi tekrardan milli birlik ve beraberliğimiz adına hepimiz bu son dal parçasına sarılmalı ve çıkmamız gereken karanlık geceye güneşin yeniden doğmasını sağlamalıyız. Şimdi hep beraber haykıralım; “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!!!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR