Haydi gençler, sizin de deprem sloganınız olsun!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

17 Ağustos 1999’da merkez üssü Gölcük olan Marmara Depremi’ni yaşayanlar asla unutamaz…

Depremi yaşayan biri olarak, yüzyılın depreminin izleri silmek kolay olmayacak.

Deprem bilincinin oluşması için

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı-Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Deprem Bilincini Oluşturma konulu liseler arası slogan yarışması açıldı.

Slogan yarışmasının açılması önemli… Ama en önemlisi depremin izlerinin silinmesi için yapılacak çalışmalar. Aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala depremde hasar gören binalar yıkılmadı…

**

Gelelim yarışmaya…

Deprem bölgesinde yer alan Kocaeli’nde toplum içerisinde deprem bilincini aşılamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla liseler arasında slogan yarışması açıldı. Deprem gerçeğinin yaşamımızın bir parçası olduğunu öncelikle gençlere aşılamak isteyen Büyükşehir Belediyesi, deprem bilincinin küçük yaşlarda oluşmasına ve gençlerin yaşadığı çevreye duyarlı yaklaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

**

Kocaeli genelindeki tüm liselerin 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencilerin katılacağı yarışmada deprem bilincini oluşturma konulu sloganlar en fazla 10 kelimeden oluşacak. Yarışmaya gönderilecek bilgiler, öğrenciler tarafından katlanmadan ve yıpranmayacak şekilde en geç 10 Haziran 2014 tarihine (bugün)  kadar okul müdürlüklerine teslim edilecek. Katlanan ve yırtılan bilgiler değerlendirmeye alınmayacağı gibi yarışmaya katılacak eserlerde öğrencinin kimliğini belirten ad, imza gibi bilgiler açık şekilde belirtilecek.

**

Okul müdürlüklerince İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne verilen eserler, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı-Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Kurulacak komisyon tarafından yapılan değerlendirmeyle seçilen sloganlar haziran ayının sonlarına doğru kamuoyuna duyurulacak. Değerlendirme kurulu tarafından dereceye giren ilk üç eserin sahibi öğrenciler ödüllendirilecek. Yarışmada birinci seçilecek eserin sahibine son model cep telefonu, ikinciye tablet pc, üçüncüye ise dağ bisikleti hediye edilecek.

**

Yarışmaya gönderilen eserler Büyükşehir arşivine alınacak ve iade edilmeyecektir. Eserler Büyükşehir’in gerek gördüğü yerde eser sahibinin adı geçmesi şartıyla kullanılacaktır. Katılımcı yarışmaya gönderdiği eserleri için peşinen hakkını kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikri ve Sinai Haklar Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat iletim, faydalanma gibi umuma arzda gerekli bilumum haklar için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne izin/muvafakatname verdiğini kabul eder. Yarışmayla ilgili bilgi almak isteyenler 0262 3215635’ten telefonla bilgi alabilir veya Kozluk Mah. Oramiral Salim Dervişoğlu Cad. No:54 İzmit adresindeki Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir. Yarışma sonuçları Büyükşehir’in www.kocaeli.bel.tr adresinden duyurulacak.

**

Aslında bu yarışmayı önemsiyorum…

Zira, bu yarışma sayesinde genç beyinlere deprem algısı yaratılacak.

Açıkçası, genç beyinlerin üreteceği sloganları merak ediyorum…

 

Baran’dan Yarbay  Yücel’e Ziyaret

Körfez Belediye Başkanı Baran, göreve başlamasının ardından kendisine ziyarette bulunan Körfez Hava Radar Mevzi ve Garnizon Komutanı Yarbay Şener Yücel’e makamında iade-i ziyarette bulundu. Baran, Hava Radar Mevzi Komutanlığı Şeref Salonunda Komutanlık Şeref Defterini de imzaladı. Baran ve Yücel, ilçe düzeyindeki çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

 

 

Hastalara yuva sıcaklığı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Barınma Konaklama Sosyal Yardım Merkezi, Kocaeli dışından ve uzak ilçelerden tedavi için ilimize gelen hasta ve hasta yakınlarını ev konforunda misafir ediyor. Konaklama Merkezi’nde üç öğün yemek, sıcak su, parmak izi güvenlik sistemi, hemşire hizmeti ile Kocaeli’deki hastanelerde tedavi gören hasta ve refakatçilerine yuva sıcaklığında hizmet veriliyor. Düzce Akçakoca’da ikamet eden ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Onkoloji Bölümü’nde tedavi gören lösemi hastası Mehmet Yıldırım da merkezden yararlanıyor.

 

Kepenkler indi  Aygün çalıştı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları Hakkâri’de esnafı kepenk kapatarak protesto etti. Ak Parti Genel Merkez tarafından Hakkâri ilinde temaslar kurmak üzere görevlendirilen AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, dışarıda kepenkler inmesine, protestolara rağmen, teşkilat çalışmasına devam etti. Aygün, bugün AKP Grup toplantısına katılmak için Ankara’ya gidecek.

 

 

Ah      Ahşap heykel sanat  Gölcük’te hayat buluyor

‘‘Gölcük   Vizyon  2023’’  projesi  kapsamında  düzenlenen  21. Uluslararası Değirmendere  Zühtü  Müridoğlu   Ahşap Heykel  Sempozyumu  bu  yıl  09 - 27  Haziran  2014  tarihleri  arasında  3  yabancı,  3 yerli   sanatçının  katılımıyla  Değirmendere  Çınarlık  Meydanı’nda  gerçekleşecektir.

Yabancı sanatçılar; C armen Tepsan (Romanya), Jeanpoul Fakoni (İtalya), Rumen Dimi Trou (Bulgaristan)… Y erli sanatçılar;  H asan Gazi Güley, Timuçin Gözaydın, Ayşe Sultan Babayiğit

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR