Neden başarılı olamıyoruz?

MAKALEYİ DİNLE

Başarılı olamıyoruz; çünkü plan yapmadan işe atılıyor, gözümüz korkunca çekiliyoruz, negatif düşünüyor, işi kitabına uyduruyor, mazeretlere bayılıyoruz.

Biyografi okumayı sever misiniz? Hani çocuklukları kir pas içinde geçen; ama gençlik yıllarında ne kadar parlak bir insan olduklarına dair ilk ipuçlarını veren ve daha sonra inanılmaz başarılarıyla gözlerimizi yuvalarından fırlatan devlet adamları, ünlü yazarlar, dahi ressamlar ve müzisyenlerin renkli ve çılgın hayatları... Ortak paydaları, anahtar kelimeleri ‘başarı’ dır.

***

Kendileri için tüm fırsatların uçup gittiğini düşünen tüm anne babaların çocuklarını oturttukları ışıltılı bir tahttır aynı zamanda. Küçücük beyinlere ilk kazınan kelimelerden biridir başarı... Peki ama insanlar neden başarılı olmak isterler? Başarı eğer, Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman’ın dediği gibi “istenilen şeylerin bedelini ödeme süreci” ise bir bedel ödeyeceğimizi bile bile neden koşarız yüce dağların zirvesinde oturan o sihirli kelimeye?

Başarılı olmak istiyoruz; Çünkü...

***

Kişisel gelişim üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Mümin Sekman, insanları sürekli daha fazlasına ve daha iyisine zorlayan faktörleri beş maddede topluyor. İhtiyaçlar, korkular, duygusal çekişmeler, mecburiyet ve bağımlılık... İhtiyaçlarınızı şöyle bir gözden geçirin; bakmakla yükümlü olduğunuz insanlar var, en temel ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundasınız; ama iş bununla bitmiyor; konforlu yaşamak saygınlık ve prestij kazandıran nesnelere sahip olmak, entellektüel isteklerinizi karşılamak istiyorsunuz aynı zamanda.

Hiçbir zaman tükenmeyecek bu ihtiyaçlara ulaşabilmek için yaptığınız çalışmaların sizi başarıya götürmesi oldukça muhtemel. Bir de korkularınız var tabii, yaşlanınca kimselere muhtaç olmamak için, bir hastalık anında tedavi giderlerini karşılamak için çalışmak ve başarılı olmak zorundasınız. Mümin Sekman buna ‘sopa teorisi’ diyor. Bir iş başarıyorsanız arkanızdaki sopadan kaçmak içindir. Bu arada, kendisini küçümseyen birine gününü göstermek, sevgilisinin takdirini kazanmak için başarılı olanların sayısının hiç de azımsanmaması gerektiğini hatırlatıyor Sekman...

***

Türk usulü başarı…

‘Başarı kavramı kültürlere göre farklılık gösterebiliyor.’diyen Mümin Sekman, “Türk Usulü Başarı” adlı kitabında örflerimize ve genel karakterimize göre şekillendirdiğimiz başarı kurallarını anlatıyor. Mümin Sekman, Türkiye’de bir konuda ne kadar yetenekli olduğunuzdan çok, kimleri tanıdığınızın önemli olmasının Türk usulü başarı kurallarından birisi olduğunu söylüyor. Hemşehricilik ya da ‘abi’ diye hitap etmek kim olursanız olun sizi bir yerlere getirebiliyor. İnsanların kendi istekleri için başarılı olmak yerine, başkalarına kendilerini ispatlamak için didinmeleri, negatif düşünmeleri, fikir işçiliği yerine beden işçiliğini önemsemeleri, standart ve ölçülebilir başarılar yerine ‘ elimden geldiği kadar’ ya da ‘en kısa zamanda’ gibi ifadelerle açığa çıkan göz kararı başarıları kabullenmeleri de yurdumuzun başarı kültürünü açıklayan örnekler arasında sayılıyor.

Neden başarılı olamıyoruz?

Türkiye’de başarılı olmak için yapılması gerekenlerle yapılanların birbirinden farklı olduğunu söylüyor Mümin Sekman. Biz hızlı başlıyor ve hızlı bırakıyoruz, kuralları kendimize uyduruyor, plansız yaşıyor, başarıyı kendi elimizde olmayan nedenlere bağlıyoruz. Bu maddelere bir de günü kurtarmak için didinmemizi de eklersek evrensel başarı kriterlerinden neden bu kadar uzak düştüğümüzü anlayabiliriz.

***

Sabancı’dan öneriler

Hedefiniz nedir onu bilin.

Sağlık her şeyin başıdır.

İnanın, manevi dünyanız zengin olsun.

Bilgili olun.

Gözünüzü açın, fırsatları değerlendirin.

Risk almayı bilin, cesur olun.

Güvenilir insan olun.

İşi iyi yapanlarla birlikte çalışın.

Müesseseleşin.

Tasarrufa önem verin. (Kigem.com)

Zoboğlu Hasan Bey unutulmadı

Gölcük Otantik Folklor ve Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği Başkanı Safet Çelik, 29 Nisan 2016 tarihinde Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda kültürel bir etkinliğe imza atacaklarını belirtti. Çelik, “Derneğimiz milli mücadelenin Kocaeli öncülerinden  Zoboğlu Hasan Bey’i 29 Nisan 2016 Cuma Günü öğleden itibaren gece 23.00’e kadar Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda kültürel yemekler ve el sanatları dalında stantlar açarak otantik enstrümanlara şarkılar ve türküler eşliğinde anma günü düzenlenecektir” dedi. Çelik, tüm Gölcük halkını ve dernek üyelerini şimdiden etkinliğe davet etti

KYÖV Mali Genel Kurulu 25 Mart’ta

KYÖV (Kocaeli Yöksek Öğrenim Vakfı)’nın 2015 yılı olağan mali genel kurul toplantısı 25 Mart Cuma günü saat 17.00’de ODTÜ-KYÖD İlköğretim Okulu Kütüphanesi’nde yapılacak. Şerif Ünan başkanlığını yaptığı KYÖV’ün genel kurulunda 2016 yılı tahmini bütçesi görüşülecek.

Doğa sporları kongresi bugün

Kocaeli Birlik Avcılık Doğa Sporları Derneği’nin kongresi bugün saat 13.00’te İstasyon Mahallesi Hüsnü Efe Caddesi No: 86-1 Köseköy adresindeki dernek merkezinde yapılacak. Faaliyetlerin ele alınacağı, yeni yöneticilerin seçileceği genel kurul, çoğunluk bağlanmadığı taktirde ikinci toplantı 20 Mart’ta aynı yer ve saatte yapılacak.

Sağlık personeli için hac başvuruları yarın sona eriyor

2016 yılı hac döneminde kutsal topraklarda Diyanet İşleri Başkanlığı adına hizmet vermek isteyen sağlık personelinin (uzman hekim, pratisyen hekim, diş hekimi, eczacı, diyatisyen, ebe, hemşire, sağlık memuru) Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden başvuru süresi yarın sona eriyor. 50 gün süreyle kutsal topraklarda hacılara hizmet vermek isteyen sağlık personeli yarın mesai bitimine kadar başvurusunu yapması gerekiyor.

Gölcük’ten Havza’ya 50 çöp konteynırı

Samsun’un Havza Belediyesi, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’ten çöp konteynırı istedi. Ellibeş de bu isteği kabul etti. Gölcük Belediyesi, önceki gün 50 adet çöp konteynırı Havza Belediyesi’ne gönderdi. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Başkan Ellibeş’e teşekkür etti.

Kılıç’ın emeklilik yasasından umutlu

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, emekliler için Maliye Bakanlığı tarafından yasa hazırlığında olan emekliden ilaç, muayene ve reçeteden ücret alınmamasını olumlu karşıladığını belirterek, bu yasanın emeklilerin yüzünü güldüreceğini bildirdi. İnşallah bu yasa en yakın zamanda çıkar diyen Kılıç, “Bu yasa emeklilerin yüzünü güldürür. Emeklilerin beklentileri bellidir. Emekliler kendilerine değer verilmeyi ve hak ettiği şekilde yaşamayı bekliyor” dedi. Kılıç doğru söylüyor. Avrupa’daki emekliler bir maaşıyla gelip ülkemizde tatil yapabiliyorken, bizim emekliler, ay sonunu zar zor getiriyor. İşte fark burada.

Doğan moral verdi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, VM Medical Hastanesi’nde tedavi gören Ömerağa Mahalle Muhtarı Kamil Ulusoy ile Körfez Mobilya’nın sahibi Şenol Başoğlu’nu ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Başkan Doğan aynı hastanede yeni bebeği olan Başiskele Sahil Mahalle Muhtarı Sabri Tezer’i de tebrik etti. Doğan’a Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Koordinatörü Mehmet Çetin ile Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş da eşlik etti.

Kandıra’da tohum dağıtılıyor

Kandıra Belediyesi,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle çiftçilere daha kaliteli ve verimli ürün almalarını sağlamak için silajlık mısır, dane mısır, yonca, korunga ve ayçiçeği tohumu dağıtımı yapıyor. Yüzde 50 hibeli olarak çiftçilere uygulanan tohum dağıtım uygulamasına başvuran çiftçi sayısı 430’a ulaştı.11 Martta sona erecek başvurular için Kandıra Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğüne başvurabilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR