Küçük Millet Meclisi’nde ne konuşuldu?

MAKALEYİ DİNLE

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş’ın girişimleriyle kurulan Kocaeli Küçük Millet Meclisi, toplantılarına devam ediyor. Önceki akşam toplanan Meclis’te “Milletvekili dokunulmazlıkları ve siyasi etik kanunu” görüşüldü…

Odabaş, gönderdiği mailde toplantıda konuşulanları şu şekilde özetledi; 
“Toplantıya siyasi partilerden HDP ve HÜDAPAR, Sivil toplum kuruluşları ve üniversite öğrencileri katıldı. Toplantıda sivil toplum kuruluşları milletvekili dokunulmazlıklarının sadece “kürsü dokunulmazlığı” ile sınırlı kalmasını, diğer hususlarda vatandaşla milletvekili arasında bir farkın olmamasını ifade ederken, İnsan hakları savunucularından Behlül Metin, kürsü de dahil terörü destekleyen veya övenlerin de dokunulmazlıklardan yararlanmaması gerektiğini savundu.
Konuşmacılardan Orhangazi Ergin, “Savcıları halk seçmelidir, hiçbir sultanın yargılandığını görmedim” dedi. 
Dr.Ömer Faruk Gergerlioğlu ise yapılmak istenenin Anayasal hakkın geçici bir madde ile geri alınması ve geriye dönük işletilmesinin Anayasaya aykırılık teşkil edeceğini,40-50 bin insanın ölümünden sonra barış sürecinde bu işi nasıl sonlandırırızı konuşurken,  Kürt milletvekillerin cezalandırılarak siyasetin önünün tıkanmasının arzu edildiğini ifade etti.

***
Yusuf Dinçler de konuşmasında, “Avrupa’da hakimlere açık çek veriliyor, kendi maaşını kendi yazsın diye13000 TL’ ye kadar milletvekili hediyeyi neyin karşılığında alacak? Dokunulmazlıklar çok daha evvel kalkmalıydı, Can Dündar, Avrupa sahip çıktığı için yargılanıyor, vatandaşın kafasına sıkan polis de teröristtir” dedi.
Zekeriya Soydaş, “PKK ve APO, HDP’ nin yükselişini istemiyor, siyasette etiğin olacağını zannetmiyorum” diye konuştu… 
HDP adına söz alan Nihat Geyik, “1994’ te ne olduğunu gördük. Biz kürsünün dışındaki bütün dokunulmazlıklara karşıyız, Araçtaki silahlarla ilgili fezlekede savcı, silah olmadığını yazdı. Bizim vekillerimizin hırsızlık, şerefsizlik gibi suç isnatları yok, Sadece düşünce özgürlükleri ile ilgili fezlekeler var, Bakanların yolsuzlukları ile ilgili Başbakan izin vermiyor, Kürtler söz konusu olunca herkes birleşiyor, insan insandır, Hukuksuzluk, Anayasaya aykırılık ve insan hakları söz konusudur, biz her inanca yer veriyoruz, bizim vekillerimiz adam gibi hesaplarını verirler” dedi. 

***
HÜDAPAR adına söz alan Muhammet Akay, “Keşke her şey ifade edildiği gibi olsaydı. Dokunulmazlıklar Yasin Böğür ve 51 kişi öldürüldüğü zaman kalkmalıydı. Çözüm süreci şeffaf yürümedi. Cumhurbaşkanı ve Diyarbakır Valisinin açıklamalarından belli, bürokratların da dokunulmazlığı kalkmalı. Gerçek bir adil sistem gelmeden problemler çözülemez” dedi.

***

Sinan Odabaş söz alarak, “Nefret dilinin kullanılmaması gerekir, geçmişte yaptın ne sonuç aldın. Hazır Ankara’ya gelmişken meclisten atıp ne sonuç alacaksın. Muktedir ne diyorsa o yapılıyor. Bu sistem meşru değildir. Cezayir’e benzedik, ben ilk defa parti binasında namaz tahtası gördüm, partililerin cebinde çakı bile yok” dedi.”

***
Odabaş, toplantıda konuşulanları böyle özetledi… 
Türkiye’de gündem her gün değil, her saat değişiyor… 
Şu sıralar Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından azledilmesi… 
AKP’nin kongresinde genel başkan, dolayısıyla başbakan kim olacak?
Dokunulmazlıkların kaldırılıp kaldırılmayacağı… 
Şehit haberlerinin gelmeye devam etmesi… 
AB, vizeyi kaldıracak mı, kaldırmayacak mı?
Bunları çoğaltmak mümkün… 
Yani anlayacağınız, gündem öyle çabuk değişiyor ki; takip etmekte zorlanıyoruz… 

Derince Lisesi Pilav günü 28 Mayıs’a ertelendi

Başkanlığını Necdet Meriçli’nin yaptığı Derince Lisesi Mezunları Derneği tarafından her yıl gerçekleştirilen geleneksel “Pilav Günü” etkinliği bu yıl 21 Mayıs tarihinde yapılacaktı. Ancak pilav günü etkinliğinin yapılacağı gün KPSS sınavı var. Dernek Başkanı Mireçli, okul idaresiyle bir araya gelerek pilav günü etkinliğinin 28 Mayıs tarihinde yapılmasına karar verdi. Derince Lisesi Mezunlar Derneği’nin geleneksel pilav günü etkinliği 28 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da Okul Bahçesinde gerçekleştirilecek. Dernek Başkanı Meriçli, pilav günü etkinliğine bütün mezunların davetli olduğunu söyledi.

***
Meriçli, 28 Mayıs tarihindeki pilav günü etkinliğinden önce Derince Lisesi’nde “Kariyer Günü” düzenleyecek. Derince Lisesi’nden mezun olmuş, bugün farklı iş kollarında üst düzey yönetici olmuş eski mezunları okula davet edecek ve öğrencilerle anılarını ve mesleklerindeki başarıları paylaştıracak. Kariyer günleri de 23-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ben de Derince Lisesi mezunuyum… Derince Lisesi’nden mezun olmaktan son derece mutluyum… Derince Lisesi’nin pilav gününe katılacağım, öğretmenlerimin ellerinden öpüp, arkadaşlarımla hasret gidereceğim…  

Çağrı Vakfı’ndan kermes


Gölcük’te düzenlenen ve her hafta bir vakfın kermes kurduğu Cumhuriyet Park’ında bu hafta Gölcük Çağrı Vakfı yer aldı. Çağrı Vakfı’nın kurucularından Azam Yılmaztürk, “Çağrı Vakfı’mız 16 kişi tarafından kuruldu. Bizler kermesten elde ettiğimiz geliri ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak değerlendiriyoruz. Burada yaptığımız etkinlikte yardıma muhtaç olan ailelerle de vakfımızda yardım topluyoruz ”dedi. Yılmaztürk, herkesi kermese davet etti.  

Seymen Koleji’nde pilav günü yapılacak

Seymen Koleji Mezunları, Pilav Günü’nde bir araya geliyor. İlk dönem mezunlarından son döneme herkesin davetli olduğu Pilav Günü etkinliği 15 Mayıs 2016 Pazar günü, saat 14.00 da okul bahçesinde yapılacak.

Ordulular Derneği Baran’a teşekkür etti

Körfez Belediyesi, Ordulular Derneği’nin taleplerini karşılayarak dernek binasının bakım-onarım çalışmalarına destek verdi. Ordulular Derneği Başkanı Hasan Yılmaz, dernek binalarının tadilatına destek veren Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’a teşekkür etti. 

Kandıra Devlet’e fizik tedavi uzmanı

Kandıra Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Şeref Kasımoğlu, fizik tedavi uzmanının 15 Mayıs’tan itibaren hasta kabulüne başlayacağını müjdeledi
Kandıra Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Şeref Kasımoğlu, Kandıra halkına 3 yeni müjde verdi. Kandıra Devlet’te cihaz eksikliğinden dolayı yapılamayan Katarakt ameliyatının 10 gün içerisinde yapılmaya başlayacağını müjdeleyen Kasımoğlu, katarakt sorunu olanların farklı hastanelerde ameliyat olmasına gerek kalmayacağını belirtti. Öte yandan Nöroloji uzmanının doğum iznine çıkmasından dolayı hizmet veremeyen polikliniğe 15 Mayıs’tan itibaren sadece çarşamba günleri uzman görevlendirileceğini ve hasta kabulü alacaklarını söyledi. Ayrıca fizik tedavi uzmanının da 15 Mayıs’tan itibaren hasta kabulüne başlayacağını müjdeledi. Sağlıktaki eksikliklerin giderilmesini her zaman önemsiyorum. 

 

Adem Koçak’a  geçmiş olsun 

Kandıra Koçak Gayrimenkul’un sahibi Murat Koçak, bir süre önce rahatsızlanarak Özel Konak Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkik ve tahliller sonucunda safra kesesinde taş olduğu teşhis edilen Koçak, hemen ameliyata alındı. Yapılan ameliyatta safra kesesi alınan Koçak, başarılı bir operasyon geçirdi. Sağlık durumu iyiye giden Koçak’ın ailesi ve sevdikleri bir an olsun yanından ayrılmadı. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR