2014 SEÇİMLERİ VE KÖYLÜLER

MAKALEYİ DİNLE

Bu köşeyi takip eden bilir. Meclis üyesi olmam nedeniyle meclisteki tartışmaları köşeme taşımam çünkü ne söyleyeceksek oradan zaten söylüyoruz. Söylediklerimiz basında ne kadar yer buluyor veya bulmuyor. O da ayrı bir konu.

Ancak en son İzmit Belediye Meclisinde tartışılan bir konu var ki, bu konuyu okurlarla paylaşmak istiyorum. Belediyenin köylere yardım yapma konusu. Belediye yönetimi İzmit’e bağlı köylere bazı hizmetleri götürmek ve bazı ihtiyaçları karşılamak amacıyla mali kaynak kullanmak için meclisten yetki talebinde bulundu.

Biz bu talebe karşı çıktık, hemen saldırıya geçtiler ve siz köylere yardım yapılmasına karşı mısınız? Sizi köylülere şikayet edeceğiz diye popülist ve demagoji içeren söylemlere başladılar.

Oysa karşı çıkışımızın çok haklı gerekçeleri vardı

Birincisi; Yapmak istedikleri işlem yasal bir zemine oturmamıştı. Teknik bir konu uzun – uzun yazmak istemiyorum. Bize göre dayandıkları yasa maddeleri ve gerekçeleri yapmak istedikleri konuyu içermiyordu.

İkincisi; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluk alanı tüm Kocaeli il sınırlarıdır. Yani tüm köyler zaten Büyükşehir Hizmet alanı içindedir İzmit Belediye Yönetimi İzmit’e bağlı Köylere hizmet götürelim derken, aslında Kocaeli Büyükşehir belediyesinin Köylere hizmeti iyi vermediğini de bir şekilde itiraf etmiş olmuyor mu?

Üçüncüsü ve gerçek amaçları da şu; Bilindiği üzere yapılan son yasal düzenleme ile 2014, seçimlerinde İzmit’e bağlı Köylerde, İzmit Belediye Başkanlığı ve Meclis üyeliği için oy kullanacaklardır. O nedenle Belediye Yönetiminin Köylere Hizmet götürme aşkı birden bire bunun için ortaya çıkıyor. Bizde diyoruz ki, eğer Köylere yardım ve hizmet götürmekle ilgili yasal zemin varsa, aynı yasa maddesi 9 yıldır var. 4 yıldan bu yana Köylere yardım ve hizmet götürmeyi niçin düşünmediniz? 2014 Seçimlerinde Köylüler de İzmit belediyesi içim oy kullanacağı için Kişisel Siyasi çıkarlarınız adına Kamu Kaynağı kullanacağınızı niçin açıkça söylemiyorsunuz. Gerçek amacınız açıksa bu olduğu halde, ‘’siz köylere yardım yapılmasına karşı mısınız?’’ şeklinde ifadeler kullanarak gerçek amacın gizlendiğini sanıyorsanız aldanıyorsunuz.

Aldanıyorsunuz, bunu zaman gösterecek. Çünkü biliniz ki sizin gerçek niyetinizin ne olduğu bu insanlara en iyi şekilde anlatılacaktır. İnanıyorum ki bu köy halkı kamu kaynaklarını kendi siyasi emelleri için kullananları iyi tanıyacaktır ve onlara gereken cevabı verecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR