Birileri bedel ödemeliydi

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Son dönemde siyasette en çok konuşulan mevzulardan birisi CHP’de gelen istifalar.

CHP için zor bir durum olduğunu kabul ediyorum. Kabullenmesi hiç kolay değil. Sonuçta geçmişte CHP’nin “Kalemiz” diyerek nam saldıkları Kocaeli’nde son iki seçimde bir tane bile belediye kazanamıyorsunuz…

Bu sonuçlar bir kez daha ortaya koşmuştur ki, CHP, bu kentin hiçbir zaman sahibi olamamış. Küçük bir alanda hüküm sürmüşler, fakat bunu devasa bir imparatorluk olarak topluma çok iyi tanıtmışlar…

Türkiye’deki siyasi yapı ile paralel gelişmelerin ve seçim sonuçlarının olduğu bir kentte bu saatten sonra CHP’nin çok da fazla ileri gidebileceğine açıkçası çok ihtimal vermiyorum.

Şöyle bakın hadiseye…

Şimdiye kadar CHP, sürekli olarak kendi içindeki antidemokratik yapı ile gündeme gelirdi. Yani partililerin görüş ve önerilerinin dikkate alınmadığı bir şekilde adaylar belirlenir, oy kazanma telaşesi ile belediye seçimleri öncesinde meclis listeleri hazırlanırdı.

Bunun son örneğini 2009 seçimlerinde net bir şekilde görmüştük. En basit olarak İzmit’teki örnek, bu ilçede alınan seçim sonuçları CHP’nin tabanı ve tavanı arasındaki fikir ayrılığının da net bir izahı olmuştur…

Meclisi alırken, belediye başkanlığını en büyük rakibinize kaptırmak, daha sonrasında ise meclisteki gücünü de kısım kısım kaybetmek, bir ana muhalefet partisi için karizmanın ciddi bir şekilde çizilmesi anlamına gelir bana göre.

Fakat bunlardan ders aldığını düşündüğümüz CHP yönetimi bu kez Kemal Kılıçdaroğlu ile önce zihniyeti, ardından uygulamayı değiştirdi. Partililerin önüne konulan sandıkla adaylar ve belirli noktalara da meclis üyeleri yerleştirildi.

Bütün bunlara rağmen, yani geçmişin aksine farklı ve demokratik bir yöntem ile adaylarını belirlemiş olmasına rağmen CHP yine Kocaeli’de tutmadı. Demek ki, CHP’de değişmesi gereken daha çok şey var. Bu belki de tepeden tırnağa bir değişim olmalıdır.

İşte bu tabloya göre, daha önceki yorumlarımızda belirttiğimiz üzere CHP’de 30 Mart seçimlerinin faturası mutlaka birilerine kesilmesi gerekirdi. Nitekim öyle de olmaya başladı…

Önce Kartepe, ardından Körfez ve son olarak Kandıra’da ilçe örgütünde yönetim kurullarını düşürecek kadar istifalar yaşandı. Meseleyi düz bir mantıkla gözden geçirdiğimizde bu istifaların aslında onurlu bir duruş anlamına geldiğini görebiliyoruz. Bu durum diğer ilçelerde de böyle olacaktır.

Bu istifalar da, işin özünde CHP’deki değişimi bizlere işaret ediyor. Her ne kadar ben bu değişimi tepeden tırnağa beklerken, tam tersi bir şekilde gelişmeler yaşanıyor. Çünkü bedel ödeme olayı aşağıdan yukarı doğru sirayet etmeye başladı. Ama bu CHP içinde koltuklarına yapışmayı kendilerine hak olarak görüp yerlerinden kaldırılamayan birileri için de bir tehdit anlamına gelir.

Evet, 13-0’lık net skordan sonra CHP’de birileri bedel ödemeliydi. Nitekim ödüyor da…

Ancak birilerinin istifası arkasına saklanarak piyasaya çıkmayan, beklemeye çekilen ya da sahte ağabeyi modundaki kişiler de bu taşın altında kaldıklarını görmeliler. Kısacası bu parti kendini temizleyecek bir çalışma içine girmelidir. Aksi halde CHP yine azınlık olan birilerinin partisi olmaya devam edecektir.

Siyaset çok geniş ve göreceli bir kavram. Herkesin bu işten kendince çıkardığı farklı anlamlar olabilir. Ancak CHP için bunu söyleyemiyoruz.

Düşünün bir kere;

“Başımıza yeni bir isim bulalım” diyerek yola çıkan en az 4-5 farklı grup biliyorum. Ancak bu gruplar bile dönüp dolaşıp başladıkları noktaya geliyorsa, yani aynı isimler üzerinde uzlaşmak zorunda kalıyorlarsa zaten ana muhalefette bir nitelikli adam=lider eksikliği var demektir.

Hala birileri temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp partililerin önüne çıkarılıyorsa, en baştaki gibi ümitsizlik içeren cümlelerimizde haklı olduğumuz ortaya çıkar.

Bu CHP ne zaman değişecek dersiniz…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR