ANDIMIZ (1)

MAKALEYİ DİNLE08.10.2013 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayınlanan genelge ile Andımızın ilkokullarda okunması kaldırıldı.
Değerli okuyucular, gelin andımızın tarihçesine kısaca bir göz atalım:
Andımız 23 Nisan 1933 yılında çocuklara armağan olarak Atatürk'e dönemin Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip tarafından yazılarak sunulmuştur. O günden itibaren de okullarda okunmaya başlanmıştır. Andımız 1972 ve 1997 yılında iki kez yapılan değişiklikle günümüze kadar okunmaya devam etmiştir.
Andımızın yazarı Dr. Reşit Galip hakkında da kısa bir bilgi vermek istiyorum. Çünkü son zamanlarda bazıları tarafından şaibeli bir isim olarak gösterilmek isteniyor.
Kendisi 1893 yılında Rodos'ta doğdu. Daha sonra İstanbul'da tıbbiyede öğrenci iken I.Dünya Savaşına katıldı. Kafkas Cephesinde savaştı. Savaştan sonra eğitimini tamamladı.
Milli mücadele döneminde Kütahya Müdafai Hukuk Cemiyeti'nin kurulmasında aktif rol aldığı bilinmektedir. Yine milli mücadele döneminde Mersin'de görev yaparken, Mersin'e gelen Atatürk'e hitaben yaptığı konuşmadan etkilenen Atatürk kendisine milletvekilliği teklif eder. 1925 yılında da Aydın'dan milletvekili seçilir. 1932 yılında Milli Eğitim Bakanı olur. 1934 yılında ise zatürreden vefat eder. Hayatından da anlaşılacağı üzere andımızın yazarı milliyetçi ve vatansever bir devlet adamıdır.
Andımızın yazıldığı dönemin şartlarına da bir göz atalım: Cumhuriyet'in henüz on yıllık olduğu bir dönemde günün yöneticilerinin hedefi tek millet, tek bayrak ve tek dilden oluşan bir ulus devlet oluşturmaktı.
Çünkü her ne kadar Lozan ile Türkiye Cumhuriyeti dönemin oyun kurucu devletleri tarafından tanınsa da daha sonrasında yaşanan bölücü isyan ve faaliyetler durumun öyle olmadığını o günkü yöneticilere göstermiştir.
Bu sebeple milli bir devletin temellerini oluşturmak için güneş dil teorisi, harf inkılabı ve andımız gibi tek millet oluşturmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
Kendilerinin de mensup olduğu çok uluslu bir imparatorluğun nasıl dağıldığını bizzat yaşayan dönemin yöneticilerinin başka seçeneği var mıydı?
İşte tam da bu noktadan devam edeceğiz...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR