Gayrımenkul satışında atlanmaması gereken hususlar

MAKALEYİ DİNLE

Tapu dairelerine işlem yapmak için gidildiğinde, işlerin yoğunluğu nedeni ile bankalardaki gibi numara verilerek işlemler yapılmaktadır. Böylesi yoğun olan gayrimenkul satışları sırasında vergisel anlamda dikkat edilmesi gereken çok önemli durumlar bulunmaktadır. Biz bu olayı iki boyutu ile değerlendirmeye çalışacağız.

- Gayrimenkulün tapusunun şahsa ait olması durumu
Eğer şahsınız üzerine kayıtlı bulunan konut işyeri, arsa v.s. gibi işyeri gayrimenkul olup, bunu satmak zorunda kalırsanız, öncelikli yapmanız gereken şey bu gayrimenkulü kaç yıl önce aldığınıza bir bakmanız gerekmektedir. Satmayı düşündüğünüz gayrimenkulü 04.04.2007 yılından önce aldıysanız, sorun yok, 04.04.2007 tarihinden sonra aldıysanız 5 yıl içinde elden çıkarmanız halinde ciddi vergi yükü ile karşılaşabilirsiniz. Şöyle ki; diyelim ki 2008 yılında 100 bin TL’ ye aldığınız bir arsayı 2012 yılında 500 bin TL’ ye satarsanız, aradaki farkın %35’e varan vergisini ödemek zorunda kalırsınız. Bu arsayı 5 yıl geçtikten sonra satmanız durumunda 1 milyona da satsanız hiçbir şekilde verginin konusuna giren bir işlemle muhatap olunmaz. Ancak 5 yıl içinde de satılmış olsa da alım – satım arasında istisna tutarı kadar fark olması durumunda vergisel bir yükümlülük doğmaz (istisna 2012 yılı için 8.800,00 TL)

- Gayrimenkulün sermaye şirketi (Limited veya Anonim Şirket) adına kayıtlı olması durumu
Satışa konu taşınmaz şirket bilançosuna kayıtlı bir arsa daire v.s. gibi gayrimenkul olması halinde vergiye tabi olup olmaması, bu taşınmazın şirket bilançosunun aktifine giriş tarihi önem arz etmektedir. Taşınmazın şirket aktifine girişinin üzerinden iki tam yıl geçmiş olması halinde satıştan doğan karın %75’i vergiden istisnadır. İki tam yıldan karsıt 730 günün geçmiş olmasıdır. Bu durumda satıştan doğan karın sadece %25 ‘i vergiye tabi tutulacaktır. Bu satışla ilgili olarak Kurumlar Vergisi istisnası dışında KDV den de tamamen istisna olduğunu ayrıca belirtilim.

Ancak bu satış sonrası dikkat edilmesi gereken önemli husus istisna konusu olan kar 5 yıl süre ile bir fon hesabında tutulacaktır. Hiçbir şekilde dağıtıma tabi bir kar gibi düşünülmeyecektir. 5 yıl içinde sermayeye ilave dışında, çekilmesi veya şirketin tasfiyesi durumunda istisna edilmiş kar tutarı bir kat cezalı olarak tahsil edilecektir.

Gayrimenkul satışını tam olarak gerçekleştirmeden önce durumunuza uygun olan seçeneği bir daha gözden geçirmenizi öneririz.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR