Sultanahmet’ de dilenir, Yeni Cami’de dağıtır (!)

MAKALEYİ DİNLE

Ramazan’la uzun zamandır görüşmüyoruz(!)
Yalakdere ve Kızderbent’ten feryatlar var.
Önce Yalakdere sonra Kızderbent’i dinliyoruz
Ramazan, Yalakdere’yi ağustos güneşi gibi yakmış,
Bizim Ramazan (Bakkal Ramazan Yaka) dertli:
Sabah namazında dükkânı açtım saat 11.45 daha yeni siftah yaptım (!)
Diyor…
Traktörüne dayanmış taşeron, bizden habersiz arkadaşı ile dertleşiyor. Kulak misafiri oluyoruz:
2 aydır para alamıyoruz. 2 ayda verdikleri 5 bin lira. Bunun 2500 lirasını kumanya aldığımız bakkala, 500 lirasını benzin mazota, kalan 2 bin lirasını 10 işçinin her birine 200’er lira olarak dağıttım. İşçilerin günlük yevmiyesi 60 lira. Adamların aylık alacağı 1800 lira, bizim verdiğimiz 200 lira! Biraz önce kahvaltılık aldım, yediler. Hadi çalışalım dedim, adamlar “Paramızı almadan çalışmayız !” dediler. İşçiler işi bıraktı çalışmıyorlar.( Bu işçiler Yalakdere de yol yapıyor, parke taş döşüyor)
Haaa… Bir de Yalakdere de parasını alamadığı için memleketi Türkmenistan’a gidemeyen boynu bükük 3 kaçak işçi var. Bunların yevmiyesi 27 liraymış(!) Adamcağızlar “paramızı vermezler “ diye resim bile çektirmeye korkuyor. “Paramızı alak, memlekete gidek” diyor, sokak başlarında duldalanıyor!
Yalakdere de okul onarılıyor. Okulun depremden sonra yapıldığını bu arada onarım gördüğünü söylüyor Yalakdereli ve yapılanın İSRAF olduğunda ısrarlı. Okulun kiremitleri MARSİLYA tipi. Bu kiremitler 40-50 yıl dayanır, diyorlar ve kiremitlerin nasıl hurdaya çıktığını merak ediyorlar.
Okulun tüm kiremitleri, tanesi 25 kuruştan bir vatandaşa satılmış. Kiremit’in yenisinin tanesi 80 kuruşmuş! Vatandaş, okulu yapan müteaahitin kötü malzeme kullandığını söylüyor ve onu kontrol etmeyen yetkilileri suçluyor.
Kızderbent’in derdi, evdeki musluklarından akan çamurlu ve kokan su!
Bir de sık sık kesilen elektik tabi.
Gerçekten su işi bir facia!
Kızderbente su, Bayındırdan geliyormuş. Ama yetmediği için Valide Köprü’de ki kuyudan takviye yapılıyor. Valide Köprü’de ki kuyu dere içinde. Dereye Çamdibi Göleti’nde üretilen Alabalıkların ölüleri atılmış. Dere leş gibi kokuyor.(DSİ ‘nin bu konuda ne yaptığı bilinmiyor) Tabi İSU’nun kuyusu da bundan nasibini alıyor. Kuyunun dibi 1 karış mazot –yağ karışımı bir tabaka ile kaplı.
Kızderbentliler, “ Mübarek Ramazanda kokudan ve çamur gibi akan sudan illallah (!) “ demişler.
Ölü Alabalıkların doldurduğu dereden alınan suyu İSU ve Sağlık Gurup Başkanlığına ilettik.
Her iki kurum da suyu tahlile göndereceklerini ve neticeyi bildireceklerini söylediler. Henüz cevap gelmedi, kim bilir ne zaman gelecek ama biz bekliyoruz.
(Yalakdere ve Kızderbent’deki sorunların resimleri ile haberi gazetemizde ayrıca verilecektir)
Karamürsel’de de Ramazan işleri, işleri perişan etmiş. Yan yol inşaatını yapanlar ORUÇ tuttukları için
gündüz çalışmıyor, gece Teravi namazından sonra çalışıyor. Gece yapılan iş, sabah bakıldığında ya çökük ya yamuk ( Karayolları Dalyan mevkiindeki kaldırım gibi, herkes görebilir)
Karayollarında yan yol çalışmalarındaki ZARARLARI kim ödeyecek adlı yazımız için Av. Yusuf TURNA ”Balı Adasında 1 lokanta 2 kahve için” yapılan (Demir kazıkla ada denizde çevriliyor) masraf değer mi, masrafın miktarını biliyor musunuz diye soruyor.
Sorunun muhatapları Kocaeli Büyükşehir ve Karamürsel Belediyesi. Herhalde onlar cevap verirler diyorum.
Kocaeli Büyükşehir 12 ilçede 5 bin kişilik (gösterişli) iftarlarına devam ederken, Somali’deki aç insanlara yardım için Belediye personelinden PARA topluyor!
Türkiye’de 1 milyon insanın hangi suçtan dolayı AÇ olduğu bilinmezken ülkede 658 TL olan asgari ücrete karşı 316 TL’lik iftar menülü ziyafetler çekiliyor!
Buna israf denir, insaf (!) demek gerek.
Ramazan ayı demek “yardım” ayı demek…
Ama çoğu cami kapılarına doluşan dilencilerin istismarı gibi Ramazan ayı “dilenme” sanatının en iyi icra edildiği ay olmuş.
Baksanıza Somali fırtınası bile sanki Ramazan ayına kadar yokmuş da Ramazan ayının gelmesi ile ortaya çıktı. Ramazan ayında çalıştırdığı kaçak işçinin parasını bile ödeyemeyen, Hatta Karamürsel Devlet Hastanesi’nde her şeyi tamam ”Gölcük Devlet Hastanesi ihale yapacak DİŞ PROTEZ ne Karamürsel’de 5-10 güne kadar başlayacağız” sözlerinin üzerinden 8 ay geçtiği halde PARASIZLIKTAN ihalenin yapılamadığı açıklanırken, dünya’ya şirin görünmek için “Sultanahmet’te dilenen, Yeni Camiide dağıtan” dilencileri oynuyoruz.
Tıpkı Amerika’nın dünyanın JANDARMASINI oynadığı gibi!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR