Depremi anma etkinlikleri şova mı dönüştürülüyor?

MAKALEYİ DİNLE

Merkez üssü Gölcük olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden tam 17 yıl geçti… O depremi yaşayanlar, ömür boyu o geceyi unutmayacaktır. Depremin yıl dönümü ile ilgili birçok kurum, kuruluş ve siyasiler açıklamalar yaptı… En çok ilgimi çeken de Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESOTİM) Başkanı Necmi Kocaman’ın açıklaması oldu…

Kocaman, asrın afetini yaşayan Gölcük’te binlerce canımızı kaybetmemize rağmen anma etkinliklerine her geçen gün katılımın azlığı ve bazı pozisyonlarda şova döndürülmesine üzüldüklerini söyledi.

**

DEPREMDE ELİMİZDE LEVYE!

17 Ağustos 1999 depreminin ardından kurulan Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESOTİM), Türkiye çapındaki tüm afetlerde kurtarma çalışması yapan bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Deprem günlerini anlatan GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, “O günkü şartlar içerisinde 17 Ağustos saat 03.02’de meydana gelen depremin acılarını belleğine kadar yaşamış insanlar olarak bilgisiz, beceriksiz ve hazırlıksız bir şekilde yakalanmış olduğumuz bir dönem içerisindeydik. O günkü şartlarda, çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdik. Bu öyle bir şartlardı ki, bir tane elimizde levye, sivil savunmanın hazırlıksız, Kızılay’ın olmadığı, tabela derneği olan bir yapı içerisinde Gölcüklü, Kocaelili deprem yaşamış olan insanlar çok acılı rakamları belleğine kadar yaşamış durumdaydı. Çok acılı günlerdi. Allah o günleri bir daha göstermesin.

**

O günle bugün arasında ülkemiz afete bilinçlilik dışında, sivil savunma müdürlerimizin, sivil savunma birim müdürlüğü adıyla ortaya çıkması, 11 vilayete odaklanması, profesyonel bir yapı içerisinde hareket etmesi bizim yaşadığımız afetin sonrasında yaşanan depremler ve afetlerde bunun en güzel olumluluklarını görmemiz sevindirici. Ancak, bizim bir farklılığımız var. Biz inanın o gün sabah bir metre yanımızdaki enkazın içerisinden ‘Kurtarın beni’ diyen insanlara el uzatamamış bir nesil pozisyonundaydık ”dedi.  

 

17 AĞUSTOS’TAN 17 AĞUSTOS’A

Asrın felaketi acılarından halen kurtulamadıklarını söyleyen Kocaman, “17 Ağustos depreminin sadece 17 Ağustos’tan 17 Ağustos’a hatırlanıyor oluşu, deprem haftalarında gündeme gelişi bizleri çok üzüyor. Bu boyutta biz de gerekli eğitimleri veriyoruz, vermeye devam edeceğiz halkın bilinçlenmesi noktasında. Ancak, yapmış olduğumuz işin ne kadar kutsal bir iş olduğunu biliyoruz ve yapmış olduğumuz işten hiçbir maaş almamanın bunun en güzel örneği olduğunu bildiğimiz için biz bunları söylüyoruz. Binlerce can verdik. Bu canların unutulması o kadar kolay değil. İçimiz gerçekten yanıyor. Her Ağustos ayın 16’sını 17’sine bağlayan gece saat 03.02’nin bizlerde yaratmış olduğu depresyon hâla devam etmekte ”dedi.

 

ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ!

Asrın afetini yaşayan Gölcük’te binlerce ölüm vermemize rağmen, binlerce canımızı kaybetmemize rağmen anma etkinliklerine her geçen gün katılımın azlığı ve bazı pozisyonlarda şova döndürülmesine üzüldüklerini anlatan Kocaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bizleri çok üzmekte. Bu nedenle halkımızı daha bilinçli olmaya, daha duyarlı olmaya, afet bilincini mutlaka alma noktasında davet ediyoruz. Başbakanlığımızdaki AFAD, ama sivil savunmadaki abilerimiz, arkadaşlarımız ama bizler aracılığıyla mutlaka bu eğitimleri almasının yararlı olacağını düşünmekteyiz. Allah bir daha böyle acı günleri yaşatmasın”

**

Başkan Kocaman’ın açıklaması böyle…

Kocaman, anma etkinliklerine katılımın azlığından bahsediyor…

Anma etkinliklerinin bazı pozisyonlarda şova dönüştürüldüğünü düşünüyor…

Buna da üzülüyor…

Depremi şova dönüştürenlere sesleniyorum; Bunu yapmayın… Depremi yaşayan biri olarak, herkes deprem şehitlerine saygı göstermeli… Anma etkinliklerini şova dönüştürmeyin, anma etkinlikleri üzerinden prim yapmaya çalışmayın…

 

 

AKP’li Çakır’ın yeni il’lerle ilgili yorumu

Hakkâri ve Şırnak'ın ilçeye dönüştürülerek Yüksekova ve Cizre illerinin kurulması ile birlikte birçok düzenlemeyi içeren torba tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonunda bulunan AKP Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, iki ilin ilçe, iki ilçenin il yapılmasıyla ilgili, yeni illerin çok stratejik bir hamle olduğunu belirtti. Çakır, “zaten gelişmiş olan bu ilçeleri il yapmamız stratejik açıdan önem arz ediyordu.  Bölgedeki terör olayından bir an önce kurtulmak için hükümetimizin birçok düzenlemesi var. Bu da onlardan biriydi” dedi. Hakkari ve Şırnak halkı il kalmak istiyorlar. Hakkarili ünlü sanatçı Yılmaz Erdoğan da önceki Başbakan ile görüştü. Anlaşılan bu sonuçlar çaba vermeyecek.

 

 

Büyükşehir’de  FETÖ soruşturması

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu’nun yazılı talimatıyla FETÖ – PDY kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde şimdiye kadar 2’ si yönetici olmak üzere toplam 42 memur açığa alındı. Açığa alınan yöneticiler Park Bahçeler Şube Ali Kemal Dilaver ve Fen İşleri İdari Şube Müdürü Halit Bostancı. Büyükşehir’de bugüne kadar 10 kişinin iş hakkı feshedilirken, 57 kişi açığa alındı, 93 kişinin de Teftiş Kurulu tarafından soruşturmaları devam ediyor. Sanırım Büyükşehir ve 12 ilçe belediyesinde birçok FETÖ’cünün işine son verilecek.

 

Sabancı’da Türkçe Yaz Okulu gösterisi

Kocaeli Üniversitesi'nde Türkçe eğitimi gören Yunus Emre Enstitüsü 2016  Uluslararası Türkçe Yaz Okulu Kocaeli grubu öğrencilerinin sunacağı gösteriler, bugün saat 15.00'de Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

 

Mehmet Özmen’in makalesi Meltem TV’de övgü aldı

Yaklaşık 23 yıldır Meltem Tv ekranlarında aralıksız devam eden haftanın sohbeti programında konuşan avukat İbrahim Berk, gazetemiz yazarı Mehmet Özmen'in pazartesi günü yayınlanan "Türkiye, Milli Ekonomi Modeli’ne doğru gidiyor" makalesini anlattı. Aynı zamanda Prof. Dr. Haydar Baş'ın avukatı olan İbrahim Berk’in, "namuslu Anadolu aydını" diye Mehmet Özmen'e övgüler yağdırdı.

 

Köy yollarında bisiklet keyfi!

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2016 yılı başından itibaren 12 ilçenin kırsal alanlarında çalışmalar devam ediyor.  Büyükşehir, 86 farklı noktada; 327 kamyon ve iş makinesi ve 372 personelle Kocaeli genelindeki ulaşım ağında hizmet veriyor. Birçok köy yolu asfaltlandı. Yolların asfaltlanması hem araç sürücülerini, hem de yollarda bisiklet süren çocukları mutlu ediyor.

 

 

Gebze Center’dan hediye yağmuru

Gebze Center’da etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi olan Gebze Center, misafirlerini “Hediye Yağmuru” ile yepyeni bir etkinliğe daha davet ediyor. 27-28 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte 100 TL ve üzeri alışveriş yapan misafirler hediye kabininden sürpriz hediyeler kazanacaklar.

 

Erkan Örs’ün yeğenini nişanlanıyor

ANAP eski Derince İlçe Başkanı Erkan Örs’ün yeğeni Yağmur Örs, Derince’de geniş bir kesim tarafından tanınan Babur ailesinin oğlu Caner Babur ile 21.08.2016 akşamı saat 19.30 ila 23.00 arasında Derince Zübeyde Hanım Düğün Salonu’nda yapılacak törenle nişanlanacak.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR