Meslek Hastalıkları Hastanesi Kocaeli’de ne zaman yapılacak?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Tarih: 28 Haziran 2011

İzmit Sabri Yalım Parkı’nda imza çadırı kuran çeşitli sanayi kuruluşlarında çalışan işçiler, sanayi kenti olması nedeniyle Kocaeli'nde birçok mesleki hastalıklar yaşandığını, ancak bir meslek hastanesi bulunmadığını söylediler.

**

Bu kampanyayı, insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddeler ile fiziksel ve biyolojik etkenlerden meydana gelebilecek mesleki hastalıkların önüne geçmek amacıyla başlattıklarını belirten işçiler kampanyayı iki gün sürdüreceklerini açıkladılar.

**

Arkadaşları adına konuşan ve Yarımca'da faaliyet gösteren Gübretaş'da çalıştığını söyleyen Metin Yurt, "Kocaeli sanayinin başkenti olan bir il. Burada meslek hastanesi yapılmazsa nerede yapılacak diyerek toplanacak imzaların ilgili yerlere iletileceğini bildirdi. İmza kampanyasının yarında devam edeceği öğrenildi.

**

Ama işçilerin bu kampanyası sonuç vermedi…

Gelelim bu güne…

 

**

TARİH: HAZİRAN 2014

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan Gebze’ye Meslek Hastalıkları Hastanesi yapılması için, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçesini Meclis Başkanlığına verdi.

**

CHP’li Kaplan, Gebze’ye meslek hastalıkları hastanesinin kurulmasıyla ilgili verdiği kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi; “Sanayinin yoğunlaştığı beli başlı bölgelerin başında Kocaeli gelmektedir.  Türkiye’deki kimya, otomotiv, metalürji, boya sektörünün yaklaşık üçte biri Kocaeli bölgesinde bulunmaktadır. Bölge nüfusunun 1 milyon 750 bin dolaylarında olduğu göz önünde bulundurulursa, Türkiye’deki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yoğun olarak görüldüğü yerde doğal olarak Kocaeli bölgesidir.

Bölgemizde yapılacak olan bir Meslek Hastalıkları Hastanesi sadece Kocaeli’nin değil, Tuzla’nın, Yalova’nın, İstanbul’un, Sakarya’nın bu alandaki eksikliğini, giderecektir. Bölgede yapılacak meslek hastalıkları hastanesi bu alandaki büyük bir eksikliği giderecektir.

**

2012 yılı verilerine göre bir yıl içinde Kocaeli’de 3052 iş kazası meydana gelmiş ve bunların 20’si ölümle sonuçlanmıştır. Bu rakamlarla Kocaeli Türkiye’de en çok ölümlü iş kazası gerçekleşen 7. il konumundadır. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş görmezlik raporu alan 117 kişi ile Kocaeli Türkiye’de 3. sırada yer almaktadır.

**

Gebze Dilovası ve Tuzla bölgesinin oluşturduğu dar alanda sadece 10’nun üzerinde Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Buda bizlere sanayinin bu bölgede yoğunluğunun fazla olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bölgenin meslek hastalıkları hastanesine nedenli ihtiyaç duyduğu apaçık ortadayken bunu görmezden gelmek, toplum sağlığı açısından büyük bir hata olacaktır.”

**

Kaplan’ın gerekçeleri böyle…

Yıllardır bu meslek hastalıkları hastanesiyle ilgili birçok girişim yapıldı, ama hiçbiri sonuç vermedi.

Şimdi de CHP’li Kaplan, bunu TBMM’ye taşıdı…

Bakalım Kaplan’ın girişimleri meslek hastalıkları hastanesinin yapılması için yeterli olacak mı?

 

 

Kandıra Belediyesi 

Beyaz Masa kurdu

Kandıra Belediyesi oluşturduğu Beyaz Masa Birimi ile halka hizmet veriyor.  Belediye Binası önüne açılan yeni birim, Belediye ile halk arasında bir köprü oluşturarak, Belediye-Halk yakınlaşmasını sağlayan ve halkın sorunlarının zamanında öğrenerek, gerekli olan tüm çalışmaları yapmak suretiyle çözümlemeyi amaçlıyor.

 

İzmit’te 2100 paket

kandil simidi dağıttı

 

İzmit Belediyesi her kandilde olduğu gibi Berat Kandili’nde de vatandaşlara simit dağıttı. Belediyenin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü’nce Belsa ve cami önlerinde 2l00 paket kandil simidinin dağıtımı kısa süre içinde tamamlandı. Vatandaşlar, İzmit Belediyesi’ne  milli ve dini günlerdeki duyarlılığından dolayı teşekkür ettiler.

 

Nesrin Atar engelliler

meclisi başkanı oldu

 

Kocaeli Kent Konseyi’nin önceki günkü yürütme kurulu toplantısında Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin yeni başkanı Nesrin Atar oldu. Bir süredir boş olan başkanlık makamı için Meclis üyeleri tarafından ismi önerilen Atar’ın başkanlığı oy birliği ile kabul edildi. Aynı zamanda MET-DER (Metabolik Hastalıklar Derneği) başkanlık görevini de yürüten Atar, engellilere yönelik proje ve çalışmalarda aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor.

 

 

Kaymak’tan veda ziyaretleri

Tunceli Valiliğine atanan İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’na veda ziyaretinde bulundu. Üzülmez ve Komsuoğlu, Tunceli valisi Osman Kaymak’ı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar diledi

 

Türk Kızılay’dan

Üzülmez’e teşekkür

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar beraberinde Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Kızılay Kartepe Şube Başkanı Osman Kocaman, Körfez Şube Başkanı Yılmaz Kandal ve Kocaeli Şube yöneticileri İsmail Kolaylı ve Harun Abiş ile Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i makamında ziyaret etti. Kızılay yönetimi, Kartepe’de düzenlenen kan bağış kampanyaları için Başkan Üzülmez’e teşekkürlerini iletti.

 

 

Başkan Doğan’a tatlı

ikramında bulundular

Yenişehir Mahallesinde oturan 83 yaşındaki Fatma Kurt isimli kadın İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı makamında ziyaret etti. Evinde kendi elleriyle yaptığı bir tepsi tatlıyı başkan Doğan’a ikram eden Fatma Kurt, “Belediye Başkanımızı çok seviyorum. Geçen 5 yıl içinde çok güzle hizmetler yaptı. Tekrar seçilmesine de mutlu oldum. Bu dönemde de güzel işler yapacağına inanıyorum” dedi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR