Esnaf Odaları Bİrliği'nde iki adam mı yarışacak?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği 33. Kez başkanını seçecek.

Kıyasıya bir seçimin yaşanacağını söylemek şimdiden mümkün... Bir yanda 5 dönemdir başkanlık görevini yürüten Kemal Kaya, diğer tarafta 5 dönemdir Kemal Kaya’yı devirmek isteyen muhalif kanat var.

Bu dönem, esnaf odaları birliği için en az 4 adayın çıkması bekleniyordu. Mutlak adaylardan biri de Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’tu.

Mustafa Kurt, birlik için aday olmayacağını ifade etti ve kemal Kaya’nın karşısındaki en güçlü adayın yanında yer aldı.

Kocaeli’nin en büyük odalarından biri olan Servis araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı ile birlikte aynı alanda saf tuttu.

Ahmet Taşçı, aldığı destekle daha da şevklendi. İlçe ilçe gezen, tüm odaları ziyaret eden Taşçı, başkanlık yarışında oldukça iddialı görünüyor.

Onun tek handikabı ise, muhaliflerin bölünmesi.

Şu an, birlik seçimleri için üç oda başkanı adaylığını açıkladı. Kemal Kaya ve Ahmet Taşçı’nın dışında, Derince Esnaf Odası Başkanı Bekir Sargın da var.

Bekir Sargın, genç ve istekli bir isim. Tuttuğunu kopartır bir yapısı bulunuyor. Aslında bu genel kurulun kilit isimlerinden biri de kendisi.

Bunun bilincinde olan Ahmet Taşçı, Bekir Sargın ile görüştü. Ondan destek isteyen Taşçı, muhalefetin ittifak yapması gerektiğine inanıyor.

Ahmet Taşçı ile geçtiğimiz günlerde görüştüm. Kendisi bana, Bekir Sargın ile görüştüğünü ve seçimlerin iki adaylı geçeceğini söyledi.

Bu bir nevi ittifak sinyali aslında…

Öyle tahmin ediyorum ki, Bekir Sargın, Ahmet Taşçı’nın listesini desteklemek üzere seçimden çekilebilir ve Taşçı’nın listesinde yönetime girebilir.

 

Kartepe CHP’de neden aday bolluğu var?

CHP, 30 Mart seçimlerindeki yenilgiyi hazmetmeye çalışıyor. Bir yandan seçim mağlubiyetinin nedenleri sorgulanırken, bir yandan da sorumluluğu üzerine alıp istifa eden ilçe başkanlarının yerine yeni yöneticiler aranıyor.

Görevinden ayrılan 3 ilçe için geçici yöneticiler atandı. Bu atamanın ardından 30 gün içinde seçim yapılması gerekiyor.

Seçim yapılacak, yapılmasına ama kimler aday olacak.

Körfez, Kartepe ve Kandıra’da yeni ilçe başkanları çok yakında belirlenmiş olacak. Ama Kartepe’nin dışında, bu göreve gönüllü talip olan yok gibi.

Kartepe’de ise birçok isim dolaşıyor ortalıkta.

Üç bayan meclis üyesi çıkartan Kartepe’de son günlerde ilçe başkanının da bayan olacağı konuşuluyor.

Aklıma hemen Beyhan Korkmaz geliyor.

Belediye başkan aday adayı olan Beyhan Hanım’ın asıl amacının ilçe başkanı olmak olduğunu biliyorum.

Beyhan Hanım’ın çevresinin, ilçe başkanlığı için teşvik edici olduğunu duydum.

Kartepe’de konuşulanlar arasında, “Nüfus oranının yüksek oy potansiyelinin az olduğu bölgelerden bir adayın çıkması Kartepe’yi toparlayacaktır. Özellikle Uzunçiftlik ve Köseköy’de çok kan kaydedildi. Bu bölgeleri ancak Köseköylü biri toplar” yorumları da konuşuluyor.

Sonuç itibari ile siyaset gönüllülük esası ile yapılan bir şey. Kiminin amacı partisini başarılı kılmak, kiminin hesabı ise şahsının çıkarını daha önde tutmak…

CHP Kartepe’de kutuplaşmalar şimdiden başlamış. Mağlubiyetin kara kötü aranması gerekirken, milletvekilliği hesapları yapılmaya başlandı. Yaşar Sönmez, ilçenin kendi ekibinden oluşmasını istiyormuş. 2015 yılında yapılacak olan milletvekilliği seçiminde, seçilebilecek bir sıraya girmek için. Bu grubun karşısında da Haydar Akar ekibi varmış.

Anlayacağınız, strateji, mıtrateji hak getire, herkes kendine yakın olan isimleri ilçe yönetimine getirmek istiyor. Bu sayede vekillik kapısının kendisine aralanacağını düşünüyor. Kimsenin hedefi oy arttırmak değil, mevcut oylarla vekil seçilebilmek.

 

Bu ne küstahlık

Böyle bir tarz, böyle bir cesaret nerede görülmüş.

Özel bir firma, Körfez’de yaptığı boru hattı döşeme çalışması yüzünden yolu kesmiş. Panayır çadırına benzeyen tabelalarla, yolu trafiğe kapatan bu kendini bilmezlere kimsenin bir şey dediği yok.

Trafiği her isteyen kendi düzenine göre yönlendiremez. O kentte yaşayan insanlara böyle bir haksızlık yapılmamalı.

Buna birinin dur demesi lazım.

Bir firma çıkıp, yerleşim merkezinin en işlek caddesinde aylardır neyi düğü belirsiz şaibeli bir çalışma yapacak, üstüne üstük Büyükşehir Belediyesi’nin “Çalışınca oluyor” tabelasını koyarak insanları kandıracak, bu da yetmezmiş gibi yolunu kesecek.

Kan beynime sıçrıyor.
Sabah işe giderken yolun kapalı olduğunu görmek, taşeron işçinin eline aldığı kırmızı bir bezle bana istikamet göstermesi kanıma dokunuyor.

Bu küstahlık biran önce son bulmalı ve vatandaşın yolu vatandaşa geri verilmeli.

 

 

Sağlık’ta grev

Aile Hekimlerinin en büyük derdi, kendilerine hukuksuz yazılan nöbetleri tutmaktı. Sonunda canlarına tak dedi ve “Biz bu nöbeti tutmuyoruz” diyerek, hukuka aykırı görevlendirmelere 3 gün boyunca boykot koydular.

Aile Sağlığı Merkezlerinde Görev yapan Aile hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarına görev mahallerinin dışında hastanelerin acil servislerinde, semt polikliniklerinde ve 112 Acil Servis İstasyonlarında nöbet getirilmesi ve uygulanmasının ülke genelinde 1Mayıs’ta başlaması nedeniyle Aile Hekimleri Federasyonu,  aile hekimlerinin ASM’lerin dışında yazılan nöbetlere gitmeme kararı aldı. Anlayacağınız, bugün ve yarın da acillerde doktor bulamazsanız şaşırmayın.

 

·

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR