Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır?

MAKALEYİ DİNLE

Peki Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı?

3. yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius her erkeğin asker olmasını istiyordu. Her erkeğin asker olmasını sağlamak için tüm imparatorlukta evliliği yasaklamıştı. II. Claudius imparatorlukta Hıristiyanlığı da yasaklamış ve Hıristiyanlar için ölüm emri çıkarmıştı.

Bu emre uymayanlar arasında sonradan aziz olarak anılacak olan Valentinus vardı.

Valentius hristiyan olduğu için yakalanmış ve hapse atılmıştı. Hapishane gardiyanlarından biri Hristiyanlar arasında anlatılan mucizelere inanarak kardeşi olan doğuştan gözleri görmeyen Julia'yı, gözlerini açabilir umuduyla Valentinus'un yanına gizlice getirdi. Julia zeki ve güzel bir kızdır. Valentinus'u ziyaretleri sayesinde roma tarihi, doğa ve Hıristiyanlık konularında pek çok şey öğrenir. bu ziyaretlerden birinde Julia sorar:

- "Valentinus, Tanrı gerçekten dualarımızı duyar mı? Her sabah ve her gece ne için dua ettiğimi biliyor musun? Görebilmek için dua ediyorum, senin bana anlattıklarını görmeyi çok istiyorum."

Valentinus;

- "Tanrı bizim için en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım."

Beraberce duaya başlarlar. Birden hücrenin içersi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır;

- "Valentinus, görüyorum, görüyorum."

Ertesi gün Valentinus'un ölüm emri gelir, Aziz Julia'ya son bir not yazar, Tanrı'ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını "Senin Valentine'ından" diye imzalar. Mektup, ertesi gün Julia'ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270'dir

***

Valentine Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. MS 270 yılının 14 Şubat günü Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan, Valentin'e "aziz" ünvanı vermiş. Valentin'in ölüm günü, böylece Sevgililer Günü olmuştur.

***

Türkiye'de ilk Sevgililer Günü'nün kutlandığı tam tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte 1980'li yıllardan sonra kutlanmaya başlandığı ve yaygınlaştığı düşünülmektedir. Günümüzde Sevgililer Günü'nde eşler ya da sevgililer; birbirlerini mutlu etmek için değişik hediyeler alarak, etkinliklere katılarak ya da mutlu olunacak şeyler yaparak bu özel günü kutlarlar.

Başkan Ellibeş’in başı sağolsun

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in yeğeni Sezai Ellibeş, önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Henüz 47 yaşındaydı. Kalp krizi bu… Hangi yaşta geldiği belli olmuyor. Başkan Mehmet Ellibeş nezdinde bütün Ellibeş ailesine başsağlığı diliyorum.

Baran, Bakan Işık’a Ankara’da bilgi verdi

Ankara’da bir dizi ziyarette bulunan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, öğle yemeğinde bir araya geldiği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a bölgelerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Baran ve ilçe başkanı Osman Badem, Körfez ve Derince sınırına yapılması planlanan çöp fabrikası konusunu rafa kaldırırlarsa, bölge halkı derin bir nefes alacak. Baran ve ilçe başkanı Osman Badem, ziyaretin sonunda Işık’a tablo hediye etti.

Çelik: Kadınlara saygı duyulmalıdır

Gölcük Otantik Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği Başkanı Safet Çelik kadınlara yönelik şiddetin artmasından sonra basın açıklamasında bulundu. Çelik, “Bugün ülkemizde kadınların eşitliği konusunda hala sıkıntılarımız var. Erkekler eşlerini öldürüyor, kadınlara dayak atılıyor. 80 yıl önce kadına bakılan bakış açısı günümüzde ne yazık ki geriye gitmiştir. Kadınlar başımızın tacıdır. Herkes kadına saygı duymalıdır. Kadınların değerini bilmeyen ve kavramayan toplumlar medeni seviyelerini hiçbir zaman yükseltememiştir, son zamanlarda kadına karşı gösterilen şiddeti esefle kınıyorum”dedi. Çelik, haklı… Türkiye bu tür şiddetlere devam ettiği müddetçe, 3’ncü dünya ülkesi olarak kalmaya devam eder.

Kütüphane ilgi görüyor!

24 Kasım 2007 tarihinde, belediyenin öz kaynakları ile yapılarak hizmete açılan Gölcük Belediyesi Kütüphanesi’nde 8 adet bilgisayar ve internet imkanı bulunuyor. Öğrenciler, ödevlerini sessiz olan kütüphanede, internet hizmetinden de faydalanarak yapabiliyor. 20 yılı aşkın bir geçmişe dayanan "Dergiler Arşivi" bölümü de Gölcüklülerin büyük bir ilgisini çekiyor. Kütüphanenin şu an 1700 civarında üyesi bulunuyor. Kütüphanenin demirbaşa kayıtlı 6 bin 284 kitabı bulunuyor. Kayıtlı olmayan kitap sayısı da 5 bin 100 adet civarında. Her gün ortalama 300 kişi kütüphaneyi ziyaret ediyor. Okuma sayısının az olduğu ülkemizde günde 300 kişinin kütüphaneyi ziyaret etmesi çok önemli.

Diyanet-Sen kitap dağıtıyor

Diyanet-Sen Kocaeli Şubesi genel merkezden bildirilen karar doğrultusunda mesleki sınavlara girecek üyelerine sınava hazırlık kitabı dağıtıyor. Kitap sağıtım startı verildi. Kocaeli genelinde çalışan 2 bin 250 personelden 1700’si  Diyanet Sen Kocaeli Şubesi’ne sahip.

 

Cephanelik stadına çok zarar veriliyor

İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan FİFA standartlarındaki Cephanelik spor tesislerine sık sık zarar veriliyor. Onlarca spor kulübünün yararlandığı Cephanelik Stadının soyunma odaları başta olmak üzere, duş ve ortak kullanım alanlarında sık sık tamirat yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen Belediye yetkilileri” amatör spor kulüpleri için bulunmaz bir nimet olan statta sık sık muslukların, kapların, koltukların kırılmasıyla karşılaşıyoruz. Sanki birileri kasıtlı olarak zarar verme gayreti içinde. Belediye olarak yapılan zararları kısa süre içinde gidermeye çalışıyoruz. Duyarlı sporcu ve yöneticilerden, art niyetli kişiler konusunda yardım istiyoruz” dediler.

 

Bayanlar konser verecek

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Bayanlar Türk Müziği Topluluğu, bugün Türk Sanat Müziği konseri verecek. SDKM Büyük Sahne’de gerçekleştirilecek ücretsiz konser 19.30’da başlayacak. Şef Ayşen Cengiz yönetimindeki Bayanlar Türk Müziği Topluluğu’nun konseri iki bölümden oluşacak. Koro birinci bölümde besteci Yusuf Nalkesen’in eserlerini seslendirecek. İkinci bölümde ise 17 Ağustos Marmara depreminde hayatını kaybeden TRT sanatçısı ve şef Ziya Taşkent’in eserleri koro ve solo şekilde icra edilecek.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR