Ortadoğu’da kaos

MAKALEYİ DİNLE

Türk kamuoyu olarak yakınen izlemekte ve görmekteyiz ki Ortadoğu da tarihte görülmemiş sancılı bir ortam yaşanıyor. Bütün bunların sebebini bir tek şeye dayandırmak ve o gözle bakıp konuşmak insanı yanıltabilir. Bugün yaşanan ortamın birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin tek bir önemli sonucu vardır o da bu devletlerin kendi ikballeri için her türlü zulmü ve zalimliği göze alan önünü göremeyen kendilerini tek kurtarıcı olduklarını düşünen liderlerdir. Ortadoğu coğrafyası baskı ve korku imparatorluğu haline dönüşmüştür. Bu ülkelerde isyanı başlatan ve korkusuzca direnen kişilerin 30 yaşın altında gençlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu gençler hızlı iletişim nedeni ile her konuyu birbirleri ile paylaşmaktadır.

Önce Tunus, sonra Mısır, şimdi Libya yarın kimde gerçekleşeceği belli olmayan isyan dalgasının giderek genişleyeceğini söyleyebiliriz. Libya’da yaşananların gelecek adına ürkütücü olduğu ortadadır. Kaddafi’nin dışarıdan getirdiği paralı askerlerini kendi halkının üzerine ateş açtırarak acımasızca katletmesi liderlik adına bir çöküş ve yok oluştur. Libya da bulunan iş sahipleri ve işçilerden oluşan 25.000 kişinin kayıp vermeden Türkiye ye getirilmesi önemli bir sonuçtur. Görünüşte dile kolay ama uygulama da zor olan bu olayı hükümet büyük bir ustalıkla çözmeye çalışıyor. İnşallah kazasız ve belasız sonuçlanır diyoruz. Tarihte olduğu gibi bugünde bire bir yaşıyoruz ve görüyoruz ki bu tip liderler lanetle anılacak tarihin çöplüklerinde yok olup gideceklerdir. Burada herkesi tedirgin eden bir durum söz konusudur. Bu durumda Libya’da 45.000 kişilik pasifize edilmiş bir ordu ve ayakları üzerinde duramayan gelecekte ne olacağını bilemeyen bir toplum söz konusudur. Bu bir kaos ortamı yaratabilir. Türkiye olarak Ortadoğu coğrafyası şekillenmesinde ister istemez omuzlarımıza bir yük bindiğini görmekteyiz. Bulunduğumuz bu ortamda Türkiye’nin istikrarı ve alacağı önemli kararlar şekillenmede büyük bir ağırlık teşkil edecektir.

Ortadoğu’nun şekillenmesinde ve bu duruma gelmesinde batının çifte standart uygulamaları yine göze çarpmaktadır. Birçok Batılı devletler ucuza petrolü kapatmak için ve silah satmak için bütün haksızlıklara, adaletsizlere göz yumarak Ortadoğu’nun başında olan liderlere bir nevi destek çıkmışlardır. Bu devletlerin günah çıkarmak için timsah gözyaşını dökmeleri inandırıcı olmadığı gibi komik durum yaratıyor. Yeter ki petrolü ucuza alalım İsrail’e dokunmasınlar ne yaparlarsa yapsınlar düşüncesi ile adeta teşvik ettikleri de bir gerçektir. Gelecek günlerin ne getirip götüreceği şimdiden bilinmez ama görünen gerçek odur ki bu liderler bir daha asla geriye gelemeyecekleri gibi bu ülkeler eski karanlık günlerine de dönmeyeceklerdir. Amerika’nın büyük Ortadoğu projesi adım adım gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin mevcut ortamdan çıkaracağı önemli sonuçlarla karşı karşıyayız. Büyük bir umutla temenni ediyoruz ki hukuk, adalet, özgürlük, paylaşım adına Ortadoğu da yeni gelişmeler olabilsin. Bekleyip görelim.

Nevruz’da büyük organizasyon
Türk’ün milli bayramı olan Nevruz Türkiye de olduğu gibi tüm Türk Cumhuriyetleri’nde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Baharın müjdecisi olan Nevruz Azerbaycan’da çok renkli ve farklı kutlanır. Nevruz’un Azerbaycan’da özel bir yeri vardır. Müstakil Azerbaycan Hükümeti zamanında milli bayram olarak resmen kutlanıyordu. Okullar tatil edilip, ordu resmigeçit yapardı. Hatta 1920’de kutlanan Nevruz Bayramı’nın geniş katılımlı ve görkemli kutlandığı Azerbaycan Kültür Derneği yayınlarında yer almaktadır.
Nevruz Özbekler’de de aynı coşku ile kutlanır. Herkes cıvıl cıvıl renklerde giyinir, balonlar uçurulur. Dağıstan da aynı kutlamalara ilaveten tencereler kumaşlarla kaplanır. Aynı kutlamalar diğer Türk Cumhuriyetlerinde de benzer şekilde heyecanla, içtenlikle kutlanmaktadır.
Her yıl 21 Mart’ta Nevruz dostluk, barış, kardeşlik ve bereketi simgeleyerek kutlanır. Gerek Türkiye de gerekse kutlanan diğer yerlerde “ateş” yakılarak üzerinden atlanır. Simge oluşturan ateş yakmaya aloyalaz gibi adlar da verilir.

Tabiatın değişimini esas alan güzel duygu ve düşüncelerle insan yaşamına renk katan, bereket, kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı ve hoşgörünün hakim olacağı Nevruz Bayramını kutlayacağız.

Haydar Aliyev Fonu desteği ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) müşterek bir program ile Nevruz’u Kocaeli’nde kutlayacağız.
Federasyona bağlı derneklerin iştiraki ile Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, birçok milletvekillerinin, Kocaeli’nde mevcut belediye başkanlarının, siyasi partilerin temsilcileri ve basın temsilcilerinin davet edileceği geniş bir organizasyon yapılacaktır. 18 Mart akşamı Emexotel’de yemekli ve Azerbaycan’dan gelen müzik grubu ve sanatçıların iştiraki ile Nevruz’un özünü yaşamak üzere bir kutlama yapılacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR