Artvinlilere selam olsun!..

MAKALEYİ DİNLE

Bu ülkede DOĞA’ya yönelik “vahşi bir tecavüz” yaşanıyor!

Ormanlar ve tarım alanları  yok ediliyor. Denizlerimiz, Göllerimiz, nehirlerimiz, sanayi ve evsel atıklarla kirletiliyor, balık nesli hızla tükeniyor! Havamız, özellikle “egzoz gazları” ile zehirleniyor! Ülkemizde, motorlu taşıt sayısı 20 milyonu aşmış! Karayolu-otoyol geçen her yerde tarım ürünleri verimi hızla düşüyor! Akciğer kanseri hızla artıyor!  İnsan ve yük taşımacılığımızın yüzde 93’ü karayolu ile yapılıyor! Bu yüzden ne otoyol yetiyor ne de köprüler! Kazanan “Otomotiv Sektörü” kaybeden bu ülkenin insanları!

Ormanları yok ederseniz, erozyonu önleyemezsiniz. Orman yalnız ağaç değil ki? Ormanı yok ederseniz, orada yaşayan börtü böcek, hayvanlar da yok olur. Arıları düşünün; Arılar olmasa tüm besin kaynaklarımız tükenir! Arılar da yok oluyor! NEDEN?

Ancak, Okyanus iklimlerinde görülen “HORTUMLAR” ülkemizde sık sık görülmeye başladı. NEDEN?

Çok şiddetli yağmurlar ve kentlerde yaşanan seller de daha sık yaşanıyor! NEDEN?

Çünkü; “DOĞANIN DENGESİNİ BOZUYORUZ!”

EKOLOJİ’nin temel yasaları var. En önemlisi; “Doğa ile birlikte yaşama ilkesi.” Ama “Vahşi Kapitalist düzenin” ne doğaya ne de insana saygısı yok!  Önemli olan para kazanmak!

Üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği’ne “UYUM YASALARI” çerçevesinde AKP iktidarı “Domuz ve atı kasaplık hayvan sınıfına soktu.” Ama, tüm Avrupa ülkelerinde “siyanürle altın arama YASAK” olduğu halde bizim ülkemizde SERBEST!..

Bu yüzden, Avrupalı şirketler, bizim ülkemizin en güzel dağlarında ve ormanlarında siyanürle altın arıyor, ormanları yok ediyorlar..

KAZ DAĞLARI, sahip olduğu doğal zenginlikle müthiş bir “oksijen kaynağı.” Üstelik, bitki çeşitliliği ile eşsiz bir doğa hazinesi. Ama AKP iktidarının izni ile delik deşik edildi ve ediliyor!

Bu ülkede, AKP iktidarı kararlarıyla;

  • Milli Parklar imara açıldı! ( Mart 2014)
  • Nükleer santraller ve 3. Köprü için ÇED-Çevre Etki Değerlendirme koşulu kaldırıldı! ( Nisan 2011 )
  • 3. Havaalanı için 2.5 milyon orman ağacı yok ediliyor! O alanda yaşayan kuşlar, böcekler yok oluyor! ( 2015 )
  • Fatih Ormanları imara açıldı, 90 cennet koyumuz da betonlaşma ile talan edildi! ( Haziran 2013 )
  • HES’lerle Karadeniz’in dereleri ve doğası kurutuluyor! ,Silivri ve Çatalca’da ormanlar taş ocaklarıyla delik deşik!(Eylül 2014)
  • GÖCEK’te ağaçlar kesiliyor, 130 villa, 500 yataklı otel yapılıyor!
  • Yaylalar imara açılıyor! ( Nisan 2006)
  • 2002-2008 yılları arasında 11 Belgrat Ormanı kadar ormanlık alan yok edildi! ( Haziran 2008)
  • YALE Üniversitesi’nin iki yılda bir hazırladığı “Dünya Çevre Performansı Endeksi-2016 Raporunda” Türkiye son 2 yılda 33 basamak gerileyerek genel sıralamada 99. Sırada yer almış!

Şimdi de sırada “ARTVİN’in Cenneti” olan CERRATTEPE’ye yönelik “yandaş müteahhit tecavüzü” yaşanıyor! Oysa, bu tecavüzü “hukuk dışı” bulan 3 ayrı Mahkeme Kararı var! Ama AKP iktidarı Yargı kararlarını uygulamıyor ki… Uygulasa, “DUBAİ-PORT” limanına göz yummazdı!

AKP’nin çıkardığı “Maden Yasası” na göre, aklınıza gelen gelmeyen her yerde maden arama ruhsatı veriliyor! Yeter ki “YANDAŞ” olun!

Ama “her kuşun eti yenmez!”

Artvin halkının bilinç ve direncine de ne gaz yeter ne de plastik mermi! Ülkenin dört bir köşesine “ekmek gailesi” için yayılmış Artvinliler, o müthiş doğa hazinesine sahip çıkıyorlar.

Bir İzmitli olarak, doğup büyüdüğüm ve halen yaşadığım İzmit’in doğal zenginliklerine sahip çıkmak için hemen son 40 yıldır mücadele ediyorum. Bana ve benim gibi duyarlı insanlara, hem de bu kentin ekmeğini yemek için gelen kimileri “Kadrolu Çevreciler” gibi yakıştırmalarda bile bulundular! Çevremizi alçakça iğfal eden aç gözlülerin tehditleriyle de karşılaştık! Ne yazık ki, bu kenti koruyamadık!

Şimdi, ARTVİNLİ dostlarımın İNSANCA mücadelesini saygı ve umutla izliyorum. Onları içtenlikle kutluyorum.

Üç kuruşluk dünya nimetleri için doğaya ve torunlarımızın geleceklerine kıyanlara da lanet olsun diyorum!

Bir zamanlar biri, “BİZ ÇEVRE DELİSİYİZ” diyordu! Çevreyi çok sevdiğini düşünmüştüm!

Bu kadar delireceklerini nereden bilebilirdim!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Kazın ayağı sizin yazdığınız gibi mi acaba ?..

Bir de şu linkte yazılanlara bakınız !

https://www.facebook.com/dengebotan47/photos/pb.616402318388760.-2207520000.1455765569./1260970520598600/?type=3&theater

Yanıtla . 0Beğen 23 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR