Barboros’un torunları…

MAKALEYİ DİNLE

Bugün, 27 Eylül; “Deniz Kuvvetleri Günü.”

Bundan 478 yıl önce, 1538 yılında, 27 Eylül günü, “Barbaros Hayrettin Paşa” komutasındaki Osmanlı Deniz Kuvvetleri’nin Haçlı donanmalarına karşı kazandığı “Preveze Deniz Zaferi” ile Akdeniz bir “Osmanlı Gölü” haline gelmişti.

Dönem, Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtta olduğu, Osmanlı’nın Yükselme dönemidir.

İşte bu tarih, Cumhuriyet’in kuruluşu ile birlikte, “Deniz Kuvvetleri Günü” olarak kutlanır. Törenler, İstanbul Beşiktaş’taki Barbaros’un türbesinde başlar.

Osmanlı’nın çöküş döneminde, Osmanlı Deniz Kuvvetleri de büyük bir çöküş içindedir.

Bunun somut örneği, Ertuğrul Faciası’dır!

Dönem, 2. Abdülhamit dönemidir. 1887 yılında, Japon İmparatorunun amcası, bir harp gemisiyle İstanbul’u ziyaret eder. Padişah, bu dostluk ziyaretine karşılık vermek ister. Yine bir harp gemisi, Hind ve Pasifik Okyanuslarında Osmanlı bayrağını dalgalandıracak, oralardaki Müslüman halkı Halife’ye bağlayacak ve Japonya’ya iade-i ziyaret görevini yapacaktır. Bu sefere Ertuğrul Firkateyni görevlendirilir. Ertuğrul, 2344 tonluk, yelkenli ve motorlu bir savaş gemisidir. Motoru 600 beygir gücündedir, kömürle çalışır ama kömür alma kapasitesi çok düşüktür. Üstelik, son 11 yıl içinde Haliç’teki yerinden hiç kımıldatılmamıştır! Osmanlı Donanması perişan haldedir! Ama, Padişah’ın emri ile, 14 Temmuz 1889 günü İstanbul’dan hareket eder. Gemi Komutanı Albay Osman Bey, Süvarisi ise Ali Bey’dir.

Gemi, 11 ay sonra 7 Haziran 1890 günü, saat: 09.25’te Yokohama limanına varır. Padişah’ın hediyeleri sunulur, dostluk ziyaretleri yapılır ve 15 Eylül 1890 günü dönüşe geçilir. Üç gün sonra, şiddetli bir tayfuna yakalanan gemi Oshima Adası-Kashiozaki Burnu yakınlarındaki kayalıklarda parçalanır. Sadece 6 subay ve 63 erbaş kurtulur. 50 subay ve 476 erbaş şehit olur. Bu olayda hayatını yitiren Süvari Ali Bey, Cumhuriyet döneminin unutulmaz Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in dedesidir!

Cumhuriyet’le birlikte, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihyası için büyük emekler verilir. 2000’li yılların başında Türk Deniz Kuvvetleri, artık çağın teknolojisini de yakalamış, kendi gemilerini, denizaltılarını inşa eden ve iç teknik donanımını da kendi olanaklarıyla sağlayan, artık ABD başta olmak üzere yabancı ülkelere muhtaç olmayan bir güce ulaşmıştır!

Ama, Ertuğrul Firkateyni karşısına tayfun misali, Türk Ordusu’na kurulan “Kumpas Davaları” ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin en nitelikli komutanları ve beyin takımı gözaltına alınır ve tutuklanır! Bu masum ve kahraman insanların yaşamları karartılır ve aileleri perişan edilirken, Türk Deniz Kuvvetleri’nin kolu-kanadı kırılır!

Bir süre önce Türkiye’ye gelen Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, “Karadeniz’deki Rus filosu ile Türk Deniz Kuvvetleri arasındaki güç oranının son birkaç yıl içinde ciddi biçimde değiştiğini belirterek; “Türkiye, neredeyse Karadeniz’in efendisiydi. Artık her şey değişti” dedi!

Türk Deniz Kuvvetleri’ne kurulan “ahlaksız tuzağın” ve “ihanetin”  perde gerisindeki emperyalist güçler amaçlarına ulaştılar! Ama onların “kiralık tetikçi” gibi kullandıkları “işbirlikçi maşaları” halen hesap vermediler!

Umuyor ve diliyoruz ki; bundan böyle bu tür kirli siyaset oyunlarıyla Deniz Kuvvetlerimize musallat olmasınlar!..

Deniz Kuvvetlerimizin onurlu mensuplarına saygıyla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Öğrenciniz - Bir kayaya daha çarptık hocam.

Yanıtla . 0Beğen 26 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR