Kocaeli Barosu’dan zaman aşımına tepki

MAKALEYİ DİNLE


Kocaeli Barosu’dan zaman aşımına tepki
Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, birçok sivil toplum örgütü gibi Sivas Davası’nın zaman aşımına uğratılmasına tepki gösterdi.
Halkı sağduyulu olmaya davet eden Solakoğlu, şu açıklamada bulundu;
“Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta 35 yurttaşımızın yakılarak öldürülmesi sebebiyle görülen Sivas Katliamı Davası’nda, mahkemece, firari yedi sanığının beşi hakkında zamanaşımı, ikisi hakkında vefat ettikleri gerekçesi ile davanın düşürülmesine karar verilmiştir. Verilen karar, hukuk devleti açısından en hafif deyimi ile üzüntü verici, toplum vicdanını yaralayıcı, hukuka ve adalete güven duygusunu yok edici bir karardır.
**
Sanıklarca işlenen suçun, bir insanlık suçu ve TCK’ nun 77. maddesinde düzenlenen İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar’dan olduğu gerçeği ortadayken, mahkemece verilen kararı mevcut ve uygulanması gereken kanun maddelerinin arkasına sığınarak açıklamak çağdaş hukuk devletinde kabul görmez.
**
23 Ekim 1993 başlayan, defalarca Yargıtay tarafından bozulan ve 19 uzun yıldır sonuçlandırılamayan bu davanın son yedi sanığının göz göre firar ettirilmesinin vebalini taşıyanları hukuk devleti inancında olan vicdanların unutmayacağını herkes bilmelidir.
**
Sivas Katliamı Davası’nın bu şekilde sonuçlanması hukuk tarihimize kara bir leke olarak kazınmıştır. Bu kara lekenin temizlenmesinde, biz hukukçular başta olmak üzere, devlet adına görev yapanların ve toplumun tüm bireylerinin büyük sorumluluklar yüklendiğini hatırlatırız.
**
Sivas Katliamı ve benzer olaylar, toplumumuzda farklı inanç ve düşünce gruplarının birbirlerine tahammülsüzlüklerinin, ülkemizi büyük acılara sürüklediğinin en bariz örnekleri olarak önümüzde dururken bu acılardan ders çıkarmamaktaki ısrarımızı anlamakta güçlük çekmekteyiz.
**
Bu nedenle gerçek suçlulara cezasını verecek, haklıya hakkını teslim edecek, yurttaşlarımızın tereddütsüz, güven duyacağı yargı sisteminin ve gerçek hukuk devletinin tesis edilmesi için başta siyasi partiler olmak üzere, yasama, yürütme ve yargı organları ve sivil toplum örgütlerini hiçbir ön koşul ileri sürmeden bir kez daha göreve çağırıyoruz.
Toplumsal huzur ve güven ancak hukuk devletine ulaşmamızla mümkündür.
Aksi takdirde Sivas katliamı gibi daha çok acılar yaşarız.”
Solakoğlu’nun bu açıklamasına ben de imza atıyorum…

Dikkat! Balık av yasağı başladı
Kocaeli Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, amatör balıkçıları uyararak, başta sazan balığı ve diğer bazı balıkların av yasağının Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin bazı illerinde 15 Mart tarihi itibarı ile başladığını hatırlattı.
**
Başkan Uztürk, baraj, gölet ve akarsularda sazan, yayın, tatlı su kefali (tatlısu kefali avı sadece akarsularda serbest), kadife ve şiraz gibi balık türlerinin avlanılmasının 15 Mart Perşembe gününden başlayarak, 16 Haziran tarihine kadar yasak olduğu belirtildi. Ayrıca sudak ve tatlısu levreği gibi balıklar da Türkiye genelinde 15 Mart ile 30 Nisan tarihleri arasında avlanılması yasak olduğunu açıkladı.
Ben de buradan Başkan Uztürk’ün açıklamalarını dikkatle okuyun ve yasaklara uyun diyorum…

Dalkılıç’ın keyfi yerinde
Dilovası kurucu Belediye Başkanı Ercan Dalkılıç’ın keyfi yerinde.
Zira HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’tan tam not almış.
Dalkılıç, büyük ihtimalle 2014’deki yerel seçimlerde HAS Parti’den Dilovası Belediye Başkan adayı olacak. Dalkılıç ilçe kongreyle ilgili şunları söyledi;
Dilovası’nda görülmemiş bir kongre yaptık, binlerce kişi kongremize katıldı. Kongre sonrası Genel Başkan ile bizzat görüştüm kendisi oldukça memnun olmuş ve hepinize teşekkür ediyor. Bizler Dilovası’nda demokrasiyi ve adaletin nasıl işlediğini gösterdik. Bazı partilerin cesaret edip yapamadıkları kongreyi biz binlerce kişinin huzurunda yaptık ve bazı partilere demokrasi dersi verdik” dedi
Gündüz sokak lambaları yanıyorsa, SEDAŞ’ı aramayın!
SEDAŞ 78 denetim elemanı ile Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce il ve ilçelerinde denetim yapıyor. İcra Başkanı Bekir Sami Güven vatandaşları uyararak, “Vatandaşlarımız gündüz yanan sokak aydınlatmalarını gördüklerinde arıza olduğunu düşünerek bunu SEDAŞ ekiplerine bildirmek istiyorlar. TEDAŞ denetimi nedeniyle aydınlatma lambalarının kontrol amaçlı devreye alındığını ve bu denetim çalışmalarının 15 gün boyunca SEDAŞ’ın sorumluluk alanına giren tüm il ve ilçelerde yapılacağının vatandaşlarımız tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi

Ellibeş’ten Dr. Aktuğ’a ziyaret
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, önceki gün Gölcük Sağlık Grup Başkanı Dr. Ekrem Aktuğ’u makamında ziyaret etti. Ellibeş, “Gölcük Devlet Hastanemize yeni ek bina yapımı için bir arsa alımını başarıyla gerçekleştirdik. Hastanemizin mevcut alanının tam olarak yeterli gelmediği biliyoruz. Bu yönde yapılan görüşmeler neticesinde Devlet Hastanemize yeni ek bina yapımı için gerekli arsanın alımını yaparak ilk adımı atmış olduk. Bu güzel çalışma Gölcük’ümüze, Halkımıza ve Tüm Sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun” dedi. Ertuğ da “Gölcük’ümüz hem sınır olarak hem de nüfus olarak artış göstermek. Son verilere göre ilçemizin nüfusu 145 bin oldu. Bu artış ve büyüme sonucunda ilçe genelinde hastane hizmetleri sağlık ocağı hizmetleri de arttı. Gölcük Devlet Hastanemizin mevcut hizmetine olumlu etki edecek bu gelişmeyi sevinçle karşılıyoruz hayırlı olsun” dedi.

MHP’li Emin Şimşek, 29 Mart seçimlerine baksın!
MHP Derince İlçe Başkanı Şimşek, önceki gün bir açıklama yaparak Başiskele Belediye Başkanı Ayaz ve Kartepe Belediye Başkanı Karabalık’ı kutladı. Kutlama nedeni, her iki başkan da ilçelerinin gelişmesine katkı sağlıyorlarmış.
Derince’de ise iktidar sahipleri uyuyormuş.
Şimşek yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere Derince ilçesindeki devlet kurumlarının şubeleri ilçemizden bir bir gitmekteyken, hiç bir iktidar sahibinden bu gidişe dur diyecek bir açıklama ya da bir çaba görülmemiştir. Derince ilçemizdeki iktidar sahipleri ve belediye başkanı ise kendi ilçesinin gelişimi için ne yapıyor bunun cevabını halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.
**
Şimşek’in açıklaması böyle.
Şimşek önce 29 Mart 2009’da Derince’de yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına bakmalı.
Her seçimde MHP’nin ölüsü Derince’de 10-11 bin oy alırken, 29 Mart’ta neden 5-6 bin oy aldı. MHP’nin 5 bin oyu nereye gitti?
Şimşek bu sorunun cevabını bulursa, 2014’teki yerel seçimlerde daha başarılı olur.


Karamürsel, yatak gibi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gökmen Mengüç, "Karamürsel ve Kentsel Gelişim" seminerinde ilginç bir söylemde bulundu. Mengüç, Karamürsel'in bir yatak bölge olduğunu belirtip bu bölgeyi insanların gidip huzur bulacağı bir yer olarak gördüğünü söyledi. Mengüç ayrıca Körfez'de denize girilen tek sahilin Karamürsel sahili olduğunu belirterek Karamürsel’in mavi başrağı hak ettiği iifadre etti.

Bediüzzaman Hazretleri diyor ki!
Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi ilimizde de arabaların camlarına bir kağıt bırakıldı. Kağıdı görenler, ceza mı yedik diye düşünürken, kağıdı görünce böyle olmadığını anladılar.
Büyük Kürt Alim Sayın Bediüzzaman Hazretleri Diyor ki, başlıklı yazıda şunlar yazılı; İslamiyet ordularının en kahramanı Türkler olduğundan, meslek-i Kur-aniyem cihetiyle, her milleten ziyade Türkleri sevmek ve taraftar olmak kudsi hizmetimin muktezasıdır. (Tarihçe-i Hayat, s.202) Büyük Kürt Alimi Sayın Bediüzzaman’ın da belirttiği gibi, bütün kavimler Türk kavmine yardım etmelidir. Çünkü PKK ve KCK (Şeytanın Gizli Ordusu) Darwinist yani Ateist bir örgüttür ve şeytana tapar. Geniş bilgi için www.harunyahya.org.”

İzmit’te bulvarın sonu gözüktü
İzmit Belediyesi, gerçekleştirdiği istimlaklarla çıkmaz cadde ve sokaklardaki sorunu gideriyor. Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından Alikahya’da yapılan kamulaştırma çalışmasıyla yılların sorununa çözüm bulundu. Merkez Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nın devamı Abdurrahman Marul ve varislerine ait yapı yüzünden çıkmaz haldeydi. İzmit Belediyesi söz konusu yapıyı 9.254 liraya kamulaştırdı. Kamulaştırma işleminin ardından işmakinası yardımıyla yapı yıkılarak bir sorun daha giderilmiş oldu. Belediye Yetkilileri, kentin diğer bölgelerindeki benzer sorunları da kamulaştırma yoluyla çözdüklerini söylediler.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yetişkin bir insan günde ortalama 23.000 kez nefes alır.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR