Haziran seçimleri

MAKALEYİ DİNLE

Seçim demokrasinin olmazsa olmaz şartlarının başında yer alır. Seçim beğenilmeyeni, vaatlerinde durmayanları, faydalı ve dürüst olmayanları değiştirmek için bir fırsattır. Seçimde şartlar eşit olursa sağlıklı sonuçlar almak mümkün olur. Siyasi partiler yasası şeffaf ve demokratik olmalıdır. Her parti, programlarını beğenen ve o partiyi tercih eden herkese üye olmak açık olmalıdır. Üye kayıtları hakim nezaretinde yapılmalıdır. Her parti adaylarını hakim nezaretinde ön seçimle belirlemelidir. Böyle bir sistemde gerçek tercihler öne çıkarak kalite yakalanmış olur.

Maalesef bizim seçim sistemimizde bu saydıklarımız yoktur. Her partide Lider Sultası var. Her şey liderinin ağzından çıkan söze göre şekillenir.
liderin tercihlerine göre belirlenip usulen seçimle gelen vekiller kendilerini halka karşı sorumlu hissetmezler. Tek sorumlu hissettikleri kişi Liderleridir. Lider ne derse aynen kabul edilen ve onaylanan kararların yanlışlığını, eksikliğini hep beraber görmekte ve yaşamaktayız.

Bizim seçim sistemimizde yüzde on baraj mevcuttur. Bu kadar yüksek baraj dünyada mevcut olmadığı gibi demokratik de değildir. Halkın tercihlerini yansıtmadığı bir sonuçtur. Birkaç milyon oy alan parti baraja takıldığı için verilen oylar heba oluyor. En yüksek oyu alan partinin hanesine yansıyor. Hak edilmeden elli, altmış milletvekilini havadan kazanmış oluyor. Bunun adına eşit şartlarda yarışma veya demokratik bir seçim demek söz konusu olmaz.

Bizim seçim sistemimizde partilerin programlarını okuyarak, bilerek ve kıyaslayarak oy kullanma bilincimizin olmadığı bir gerçektir.

Liderlerin vaatleri, Liderin söylemleri ve liderin laf oturtmasına göre oy verildiğini görüyor ve biliyoruz.

Hangi parti ve lideri ne kadar mitingi çok yaparsa, ne kadar medyadan çok istifade edip etkileyici olursa sonuçlar o kadar lehine oluyor.

Bizde seçim demek para demektir. Parası çok olup çok harcayan parti o kadar başarılı olmaktadır.

Meşhur bir siyasimizin dediği gibi “Dağıtacak nimetin, etkileyecek gücün yoksa yenilgi kaçınılmazdır” sözünde hakikat payı büyüktür.

Haziran seçimlerine saydığımız ve ilave edilecek birçok noksanlıklarla girmemize az kaldı. Yarış başladı artık.


ADAY ADAYI BOLLUĞU

Hükümet kanadından ve muhalefet partilerinden aday olacak bir çok kişinin müracaatını basından takip ediyoruz.
İktidar partisinden aday olmak üzere görevinden istifa eden büyük ses getiren başta MİT Müsteşarı Hakan Fidan, TCDD Yolları Genel Müdürü Süleyman Karaman gibi birçok bürokrat istifa etti. Yerelde istifa eden ünlü veya ünsüz bürokratları ve teşkilattan gelen adayları ilave ederseniz daha şimdiden meclisteki sandalye sayısının iki katı aday ortaya çıkıyor.

Muhalefetten de iktidar partisi kadar olmasa biler birçok bürokrat, işadamı ve teşkilattan gelen aday adayları olacak.

Bunlardan kaçının veya kimlerin parlamentoya gireceklerini zaman içinde göreceğiz.

Ama başta belirleyici olan liderin kısmen de teşkilattan onayını almayanların adayların adaylıkları boy göstermeden öteye geçmeleri mümkün olmayacak.

İktidar partisinden aday olan birçok bürokrat aday adayı da bürokraside bir üst noktaya gelmek niyeti ile aday oldukları da ortadadır. Genel müdür yardımcısı ise genel müdür ve ya müsteşar olmak gibi. Geçmişte ve günümüzde bunun çok örneğini birebir görüyoruz. Bazı aday adayları da partili olduklarını partililere tescil ettirerek yerlerini garantilemek duygu ve düşüncesiyle aday olduklarını da kamuoyu ve partisi çok iyi bilmektedir.

Zaman ilerledikçe, adaylar netleşince olayları irdelemek daha sağlam görüş belirtmek ve yorum yapmak mümkün olacaktır.

Şimdiden Haziran seçimlerinin ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR