Eyvah! Onur Hoca kitap çıkardı

MAKALEYİ DİNLE

Dilovası’ndaki konser vakalarıyla gündeme gelen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu, bir röportajında Kocaeli’ndeki hava kirliliği ve nedenleri ile annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınır değerlerin çok üzerinde ağır metal bulunduğu ve sorunun sanayi havzası kentin bütününde olabileceğini söyledi…

Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun Dilovası’ndaki kanser vakalarına dikkat çekmesi, Kocaeli’yi yönetenlerin tepkisine neden olmuştu…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Onur Hamzaoğlu için “şarlatan” benzetmesi yapmıştı…

Onur Hoca, Karaosmanoğlu’nu mahkemeye vermiş, hem ceza almasını sağlamış, hem de tazminat davasını kazanmıştı…

**

Onur Hoca’nın  “Kocaeli’nde Sanayi Doğa ve İnsan” başlıklı kitap yayımlandı. Kitapta Kocaeli'ndeki sanayi tesislerine bağlı olarak karşılaşılan çevre kirliliğinin doğa ve insan üzerindeki zararlı etkileri ele alındı. 400 sayfa olan kitaptan 1500 adet basıldı.

Anlaşılan kitap yine çok ses getirecek…

**

Kitabın tanıtım yazısı şöyle;

 “Dilovası Olayı” olarak tanımlanan ve 6 Ocak 2011’de Kocaeli’nde yerel bir gazetede yayımlanan röportajla başlayıp, günümüzde de devam eden olaylar zincirinin öncesi ve sonrasını elinizdeki kitapla bilebilmeniz mümkün olacak.

Bu röportajda, Kocaeli’ndeki hava kirliliği ve nedenleri ile annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınır değerlerin çok üzerinde ağır metal bulunduğu ve sorunun sanayi havzası kentin bütününde olabileceği paylaşıldı.

Açıklamalar, bilim insanının sorumluluklarının ülke gündeminde yeniden tartışılmasına aracılık etti. Bu olayda, üniversitenin uyguladığı baskı ve yıldırma girişimleriyle birlikte, yerel yöneticinin hakareti, Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün de bilimsel bilginin toplumla paylaşılmasının karşısında yer alması öne çıkan başlıklar oldu.

Bununla birlikte, bilim insanlarının toplumun hemen hemen bütün bileşenleriyle birlikte, “üretilmiş bilimsel bilginin toplumla paylaşılmasının” haklılığı bağlamındaki örgütlü, ortak mücadelesi tarihteki yerini aldı.

Bu kitap, insanın ve üretimlerinin içinde yaşadığı toplumsal ilişkilerin ürünü olmasının bir örneği olarak ele alınmalıdır.

Kocaeli, Türkiye’nin ikinci büyük sanayi havzasıdır.

Böyle bir sanayi havzasında kurulmuş olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndaki emekçiler, mezuniyet öncesi ve sonrası tıp eğitimi müfredatındaki sorumluluklarının yanı sıra, yürütecekleri bilimsel çalışmaların öncelikli konusunu, “Sanayi, Doğa ve Sağlık” olarak belirlemiştir.

Çünkü içinde-birlikte oldukları toplumun yaşadığı Kocaeli’nde, halk sağlığıyla ilgili en önemli sorunlardan birisi sanayinin doğaya ve insana olan etkileridir.

Marmara depreminden iki yıl sonra, ekip olarak yola çıkılan süreç, kentin sağlık alanındaki en önemli sorunlarından birisini görünür kılma, tartıştırma, çözüm üretme ve bileşenlerinin katılımı ile çözme hedefiyle başlatıldı.

O nedenle bu kitap, hem ekip üyelerinin hem de kent yaşayanlarının günlüklerinden bir konu başlığının özeti gibidir.

Ayrıca bir kurgu ve çaba gerektirmemiştir.

Kitabın yazarları esas olarak, günlük yaşamlarında gözlemlediklerini bilimsel yöntemi kullanarak verilendirmiş ve belirli bir sistematikle kaleme almıştır.

**

NOT: Kitaptan edinmek isteyenlere başvuruları halinde ödemeli olarak kargo ile gönderilecektir.

kocaelitabip@kocaelitabip.org.tr  Tlf:  0 262 226 29 09

 

 

Kitabın tanıtım yazısı böyle…

Tanıtım yazısında da ifade edildiği gibi kitapta ilimizde sanayi, doğa ve insan konusuna dikat çekilmiş.

Kocaeli sanayi kenti…

Bakalım bu kitap nasıl yankı bulacak…

Kenti yönetenler, bir profesörün araştırmasına karşı çıkacağına, hazırlanan o raporu inceleyip gereğini yapsa daha iyi olmaz mıydı?

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR