DARBE ŞOKLARI

MAKALEYİ DİNLE

Günbegün artan ihanet haberleri ile dolu bir haftayı daha geride bıraktık. İnsanın hayrete düşmemesi elde değil. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi aklıma geliyor: “Cebren ve hile ile, aziz vatanin bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış, memleketin her kösesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.” Cümleler beynimde yankılanıyor. Hiç değilse gafletten uyandık diye seviniyorum. Ya uyanmasaydık?

Derin bir uykudan uyandığımızda, hemen kendimize gelemeyişimiz gibi, sabah mahmurluğunun şaşkınlığına benzeyen ruh hali. Şok sonrası uyanış. Bu da geçecek biliyorum. Milletçe uyandık, demokrasimizin değerinin farkına vardık. Bu güzel bir gelişme. Sadece, birçok kişide gördüğüm kaygılı hallerden endişe duyuyorum. Bütün gün haber dinleyip, yarın ne olacak kaygısına gömülenler beni tedirgin ediyor. Demokrasiyi kurtardık derken, paranoyak insanlarla dolu bir topluma dönüşme yolunda mı gidiyoruz acaba?

Yarın ne olacak? Başka hainler çıkacak mı? Başka kimleri tutuklayacaklar? Eğer sende hainlerdensen, bunları düşünmen doğal. Yok değilsen, benim gibi sade vatandaş isen, kendini yormana gerek yok. Olacak olan neyse, o olacak. Senin bütün gün haber dinlemen bir şeyi değiştiremeyecek. Aksine kendi zamanından çalacak. Benzer haberleri her saat dinlemekten bıkmadın mı diye sorasım geliyor. Bir gün sonra öğrensen ne kaybedeceksin? Oysa bu vaktini kendin ve ailen için bir şeyler planlayarak da geçirebilirsin. Sevdiklerinle hayatın güzellikleri üzerine sohbetler edebilirsin. Uzun zamandır konuşmadığın, unuttuğun insanları arayarak hal hatır sorabilirsin. Yapacak çok şey var. Çocuğuna biraz daha zaman ayırabilirsin. İşine daha fazla özen gösterebilirsin. Devlet, kendi görevini yerine getiriyor, güvenliğimizi sağlıyor, gerekli tedbirleri alıyor. Bırak, herkes kendi işini yapsın. Birçok insan, ya bir şey daha olursa diye para harcamadığı için, kendi ekonomimize yavaşça darbe yaptığının farkında değil. Oysa hayat devam ediyor. Bu vurdumduymazlık değildir. Yaşamını önemsemektir. Sevdiklerini önemsemektir. Unuttuklarını hatırlamaktır. Yaşamına sahip çıkmaktır.

Sahip olduğun tek şey, bu an’dır. Bu an, ne yapıyorsan yarınındaki anılarını yaratıyorsun.

Yarın, ne hatırlamak isterdin diye soruyorum? Bir gün önce unutamadığın en güzel anın neydi diye soruyorum? Ne söylemek sana iyi gelir? Lütfen onu yap. Yaşadığın bugün, yarınki geçmişin olacak. Geçmiş ve gelecek dediğin şeyi bu an’da yaratan bizleriz. Döngü bu kadar basittir. Basit döngünün içinde, ne yaratmak istediğimizi bilmeden dolaşarak kadere çamur atan ise insanın kendisidir.

Hayatın aklı vardır ki; bu akılla hiçbir şey boy ölçüşemez. Yapacağımız tek şey, bu akıla güvenmek ve biraz oluruna bırakmak. Hayatın muhteşem aklı ve matematiği, her şeyi olması gereken yere koyar. Tıpkı şu anda olduğu gibi. Milletin özgürlüğünü çalmaya çalışanlar, kendi özgürlüklerini kaybetmişlerdir. Darbeye karışanlar, geçmişte yaptıkları seçimlerin sonucunu yaşıyor. Ben bir terör örgütü yapılanmasında görev almışsam gelecekte Nobel Barış Ödülü almayacağımı bilirim. Bunu bilmiyorsam kafatasımın içinde beynim yok demektir.

Eğer, hayattan ödüller bekliyorsan, iyi işler yapmalısın. Niyetlerin temiz olmalı.

İyilik, her zaman kötülüğü yener, aydınlık, her zaman karanlığı yok eder. Bu degişmez yasadır.

Hayat, kendine göz kulak olur. Bizler iyide ve doğruda durdukça, hayatta bize iyi ve doğru yüzünü gösterecektir.

Her koşulda, iyide ve doğruda kalanlardan olmak dileğimle,

Mutlu kalın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ayşe Sarızeybek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR