Ev hizmetlerinde çalışanlar da kıdem tazminatı alacak…

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği gibi birçok aile çocuğuna veya yaşlılara baktırmak veya evin genel temizliğini yaptırmak gibi nedenlerle evde genellikle bayanlar çalıştırmaktadır. Evlerde çalıştırılan bu kişilerin sürekli olarak ücretle çalıştırılmaları Sosyal Güvenlik Yasası gereği sigortalı sayılmalarını gerektirmektedir.

O nedenle normal bir işyerinde çalışan kişi için ne tür işlemler yapılıyorsa evlerde hizmetli olarak çalışanlar içinde aynı şeylerin yapılması gerekmektedir. Diğer bir ifade ile evde çalışan hizmetliler için de işyeri bildirgesi, işe giriş bildirgesi ve aylık hizmet bildirgelerinin verilip tahakkuk eden primlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu anlamda evde çalışanla fabrikada çalışan arasında sosyal güvenlik açısından pek fark bulunmamaktadır.

Esas sorun 1457 sayılı İş Yasasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere iş yasası 2003 yılında köklü bir değişikliğe tabi tutuldu. Değiştirilmeyen tek madde ‘’Kıdem Tazminatı’’ maddesiydi.

Yeni 1457 sayılı İş Yasasının 4. maddesinin e bendinde ev hizmetlerinde çalışanlar iş yasası kapsamı dışında bırakılmıştır. Kıdem tazminatı ödenmesi hususu iş kanunu kapsamında olduğundan, kapsam dışında kalan ev hizmetlerinde çalışanlara kıdem tazminatının da ödenmemesi gerekmektedir.

Yani ev hizmetlerinde çalışanların sigortalı olmaları gerekir.(Sosyal Güvenlik Yasası gereği) Ancak iş yasası kapsamı dışında olduklarından kıdem tazminatı almamaları gerekir anlayışı hakimdi.

Ankara 6. İş Mahkemesinin verdiği bir karar hakim olan anlayışı sarsmış bulunmaktadır. Mahkeme verdiği kararda ev hizmetlerinde çalışan çocuk ve hasta bakıcısı, aşçı, bahçıvan, temizlikçi ve hizmetçilerde çalıştıkları süreler dikkate alınarak kıdem tazminatı talep hakları doğmaktadır.

Evlerinde bu hizmetler için çalışanları istihdam edenler için önemli bir gelişme olduğunu hatırlatmak isteriz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

nazire - Ben 27 yıldır çalışıyorum ama sigortami yapmadılar kendim dışardan odemekdeyim yilarimin karşılığı olarak tazminat alabilirmiyim

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 16:56
01

natali - Ben yabanciym 4 yildir ayni evde hizmetdeym sigortal iym bem

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 16:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR