KOTO Başkanı Murat Özdağ, önemli bir şey söyledi…

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, önceki gün çok önemli bir şey söyledi.

Söyledi de, kentin yoğun gündemi arasında kaynayıp gitti.

Ne dedi Özdağ?

“KENTKONUT, artık ev yapmasın. Tuana Evleri son proje olsun!”

Nerede söyledi bu sözleri?

Yeni kurulan Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’nin tanışma toplantısında…

Aslında bu görüş yeni değil.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin KENTKONUT’u kapatarak “müteahhitliği” bırakması gerektiği görüşü yıllardır dile getirilir.

Kim dile getirir?

İnşaat işiyle uğraşanlar…

Sektörde taraf olanlar…

Yani sahadakiler…

Şimdi ilk defa etkili ve yetkili bir isim, KOTO Başkanı Özdağ “KENTKONUT bu işlerle uğraşmasın” diyor.

Ben, bu görüşün Murat Özdağ tarafından dile getirilmesini çok önemsiyorum.

Ben de aynı görüşteyim ve bu görüşümü defalarca yazdım.

 

KENTKONUT, neden kapatılmalı?

Birçok edenden dolayı…

BİR…

Belediyelerin işi müteahhitlik yapmak değildir. Belediyeler, kentin sağlıklı ve düzgün büyümesi için uygun bölgeleri imara açarlar. Altyapılarını yaparlar ve inşaata hazır arsalar üretirler. Sonrası yapı müteahhitlerinin işidir. Ama bizde uygulama böyle değil. Devlet, TOKİ’yi kurarak müteahhitliğe soyundu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de KENTKONUT’u kurarak aynı işi yapıyor. Böyle şey olur mu? Hani devlet küçülüyordu? Hani devlet özel sektörün işine karışmayacaktı? Tam aksini yaptılar. Ellerindeki ekonomik işletmeleri özelleştirirken, inşaatı devletleştirdiler.

İKİ…

Büyükşehir Belediyesi, KENTKONUT’u kurarak inşaat sektöründe “haksız rekabeti” başlattı. Müteahhitlere sadece 3 kat izin verdiği yerlerde, kendisi 10-12 katlı binalar yaptı. Müteahhitler gerekli resmi harçları ödemek zorunda, ama KENTKONUT harçlardan muaf. Müteahhitlerin yaptığı inşaatlarda “yapı denetimi” şartı var, KENTKONUT’ta yok. Müteahhitlerin projelerinde “finans maliyeti” var, KENTKONUT’un projelerinde yok. Neden yok? Çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin kaynakları gerektiğinde KENTKONUT’a akıyor.   

ÜÇ…

KENTKONUT’ta kanunsuzluk, usulsüzlük, yolsuzluk diz boyu. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Hileli konut satışları ayyuka çıktı. Bir kısım AKP’lilerin adeta çiftliği haline geldi.

***

KENTKONUT, işte bütün bu nedenlerden dolayı kapatılmalı. Bu konuda yapı müteahhitleri ve yapı müteahhitlerinin görüşlerini resmen dile getiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ yerden göğe kadar haklı!

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, bu sese kulak vermeli ve gereğini yapmalı.

KENTKONUT, Büyükşehir Belediyesi’nin “yumuşak karnı”.

Kapatılırsa, İbrahim Bey de bir dertten kurtulmuş olur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR