Azerbaycan topraklarının işgali ve soykırımı

MAKALEYİ DİNLE

Sovyetler Birliğinin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ ı ve Ermenistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye’dir.

Türkiye Ulu Önder Mustafa Kemal’in “Yurtta Barış ve Dünyada Barış” politikasını takip ediyordu.

Ermenistan ne yazık ki bu uzatılan zeytin dalı barış dilini bile anlamadılar.

Rusya’nın mekanize birliğinin yardımı ile Azerbaycan topraklarını katliam ve de soykırım yaparak işgal ettiler.

 

İŞGAL EDİLEN TOPRAKLAR

Hankendi         26.12.1991              Ağdere          07.07.1993

Hocalı               26.02.1992              Ağdam           23.07.1993

Şuşa                   08.05.1992             Cebrayıl         23.08.1993

Laçın                  17.05.1992              Fizuli              23.08.1993

Hocavend         02.10.1992              Gubadlı        31.08.1993

Kelbecer          3-4.04.1993             Zengilan        29.10.1993

Hocalı Kasabasında 1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan bir gecede 613 suçsuz, günahsız insana soykırım yaptılar. Kaçmaya çalışanlar pusuya düşürülerek hunharca işkence ile öldürdüler. Kimisinin kafa derisi soyuldu. Kimisinin organları kesildi. Hamile hanımların karınları deşildi.

Bu zulümler Türkiye’de ilk kez Kocaeli’nde Soykırım Müzesinde “Soykırımın Sessiz Tanıkları” olarak sergileniyor. Buraya gelenler gözyaşı ile lanet okuyarak ayrılıyorlar. Kimileri de ruhlarına dua okuyarak ayrılıyorlar. Bu güne kadar 85 insan soykırım müzesini gezdi.

Ermeni ve destekçileri 20 Yanvar, 31 Mart’ta Bakü’deki özgürlüğü yok etmek amacı ile yaptıkları katliamlara da tarih şahittir.

Bu gün anayurdu, ata yurdu olan Karabağ’dan katliamdan kurtulan bir milyon Azerbaycan vatandaşı kaçkıncı durumda olup  doğup büyüdükleri yerlere dönmenin umudu ve heyecanı ile yaşıyorlar.

Dağlık Karabağ’da uyduruk, kukla 140 bin nüfuslu sözüm ona bir devlet olduğunu ilan edenler, söyleyenler komik bir duruma düştüğünü görmüyorlar. Dağdan gelip bağdakini kovmanın geçici komikliği uzun süre devam edeceğine inananlar ancak geçmişten, tarihten ders almayan kişiler olabilir.

Buraları gezenler zihnini, ruhunu, vicdanını rahatlatmak istiyorlarsa ve de gerçeği bilmek, öğrenmek istiyorlarsa buranın her karışına dökülen Azerbaycan Türkünün kanını hatırlamalı ve düşünmelidir.

Yanlış ve yanlı düşünenleri orada akan kanlar onları tutar gün gelir toplumsal akıl ve tarih onları affetmeyecektir.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak 26 Şubat Perşembe günü TBMM’de Hocalı Katliamı ile ilgili konuşmaları dinlemek ve Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeleri ile görüşmek üzere Ankara’da olacağız.

 

O Ses Türkiye

TV 8’de Acun Ilıcalı’nın süreklilik kazandırdığı “O Ses Türkiye” adında ekseriyeti tanınmamış, bilinmiş birçok genç yeteneklerin ses yarışması yapılıyor. Geç saatlere kadar canlı yayın olarak devam eden yarışma müzik alanında birçok gence şans kapılarını açıyor.

Acun Ilıcalı’nın kendisi başlı başına yaratıcı bir yetenektir. O işini sıkı disiplin içinde ciddiyetle sıfırdan alıp bu günlere getirdi. Acun başarılı ve kalıcı yatırımlar yaparak merdivenleri tırmanıyor.

Altında özel uçağı, arabaları, kotrası ile üst gelir sınıfında yerini aldı. TV 8’i de varlıkları arasına katdı.

Varlıkları kendine nasip olsun. Bizim vurgulama maksadımız başarısıdır.

Bu yıl da jüri huzurunda birçok yarışmacı elemelere tabi tutuldu.

Finalde halkın tercih ettiği oylarla Azerbaycan Vatandaşı Elnur Hüseynov birinci seçildi. Elnur Ebru Gündeş’in grubundaydı. Yarışmacı kadar Ebru Gündeş de heyecanlıydı. Başta Acun Medya Sahibi Acun Ilıcalı olmak üzere genç yetenekleri sabırla çalıştırarak başarıya taşıyan jüri üyelerini kutlamak gerekir.

Bu kadar yoğun stres içinde olan toplumumuz için bu tür etkinlikler o an bile olsa dinlendirmekte ve sevkle izlenmektedir.

Elnur Hüseynov’u iyi bir gelecek bekliyor. Kendisini kutlayıp başarı diliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR