AKP’DE III.MAHMUT DÖNEMİ

MAKALEYİ DİNLE

Osmanlı İmparatorluğu’nda III.Mahmut, çalkantılar arasında tahta çıkan padişah olarak dikkat çekmektedir. AKP’ye bakıldığında ise İl Başkanlığı koltuğuna çalkantılı bir süreç sonrasında Mahmut Civelek getirildi. Yaşanan atama sonrasında AKP’de gençlik kollarında kongre süreci başladı.
Civelek, kongre süreci öncesinde istişareler ile tek liste sinyali vermeye başladı. Halbuki dönemin İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak yaptığı açıklamada “Çift listeye hazırız” demişti. Bu söz hemen unutuldu. Gençlik kolları kongresinde zaman zaman tansiyon yükselse de, “ikna odaları” sayesinde bu durumların üstesinden gelindi. Gelinmeyen yerlerde ise atama yapıldı.
Yaşasın demokrasi…
AKP İl Başkanı Civelek ise bu hengamenin içerisinde birde Umre’ye gitti. Döndüğünde kucağında sorunlar yumağını buldu. Kazalarla birlikte gençlik kolları geride kalırken, kadın kollarında kongreler başladı. Aslında gençlik kolları kongrelerinde yaşananlar roman tadında şahane bir eser olur.
Neyse…
Kadın Kollarında başlayan kongrelerde yine tek liste dayatması geldi. Bu dayatmanın en sancılı yeri İzmit İlçe Kadın Kolları kongresi oldu. 4 aday ikna odalarında yapılan görüşmeler sonunda tek liste ile kongre yapıldı. Kongrede İl Başkanı Civelek konuşmasında “terlemesiyle” yaşananları özetler gibiydi.
**
AKP’de başlayan ilçe kongrelerinde en sorunsuz ilçeden start verildi. Karamürsel İlçesiyle başlayan kongre sürecinde Körfez İlçe’de ikna odası uygulamasıyla sorun aşıldı. Dilovası, Gebze derken Derince İlçelerinde kongreler ertelenmek durumunda kaldı. Diğer ilçeler ise yaşanan tek liste baskısına “seve seve” boyun eğmek durumunda kaldılar. 9 ilçenin kongresinin yanı sıra ilçe ve kadın kolları kongreleriyle 34 kongre geride kaldı. Sancılı olacak gözüyle bakılan Gebze, Dilovası ve Gebze İlçe’lerinde sorun aşılmış değil. Kolay aşılacak gibi de gözükmüyor. Gebze İlçe’sinde Ekrem Özenir’in yerine Cemalettin Kaflı aday gösterilirken, ilçe Başkanı Yılmaz Bayram’dan uyarılar geldi.
**
Dilovası’nın ilçe yönetimi düşürüldü. Başkan adayı Yasin Turak aday olacağım diyerek çalışmalarına devam ediyor. Derince İlçe’sinde ise Mehmet Eryürek’i istemeyenler genel merkez tarafından aday gösterilen Ahmet Ark’ı “istemezük” demeye başladılar. AKP’de işler gerçekten karışık. Bu üç ilçenin de durumunu İl Başkanı Mahmut Civelek tarafından çözülmesi bekleniyor. Bu sorunlar çözüm beklerken, teşkilat içerisinde AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’e yönelik olarak sitemler var. Öyle ki partililer Civelek için “III.Mahmut Dönemi Başladı, Tek Listeci Civelek” gibi sözleri yüksek sesle dile getirmeye başladılar. Civelek belki bunları duydu duymadı bilinmez, ammaaaa ilinen tek gerçek ise Başkan Civelek tek liste uzlaşma demokrasinin “uzlaşma kanadı” derken, parti içerisinde “yaralanmalar” artıyor…İzmit’te başkan sen olsaydın ne yapardın!
İzmit Belediyesi yeni bir uygulama başlatıyor. Başkan Nevzat Doğan, belediyede çalışan herkese “başkan sen olsaydın ne yapardın?” diye soruyor.
Bu uygulama ile tüm çalışanlarını yönetime ve karar sürecine dahil etmeyi hedefleyen Doğan, “Belediye yönetiminin demokratik niteliğini geliştirmek ve aynı zamanda tüm çalışanların yönetime katılımını sağlamak açısından bu uygulamayı çok önemsiyorum. Tüm çalışma arkadaşlarım herhangi bir sınırlama olmadan açıkça fikirlerini benimle paylaşacaklar.” dedi.
Doğan, personelden gelen formları bizzat kendisi inceleyecek. İyi fikri olan personel, muhtemelen Doğan tarafından ödüllendirilecek.


Şeker, düştü yollara
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, iki hafta önce Nevşehir’de Genişletilmiş Yerel Yönetimler Danışma Toplantısına katılmış ve Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden örnekler vermişti. Şeker önceki gün de Kırşehir’deydi…
Soğuk ve karlı havaya rağmen danışma toplantısına ilginin büyük olması Şeker’i mutlu etti. Anlaşılan Şeker, yavaş yavaş milletvekili temposuna ayak uyduruyor. Şeker de biliyor ki, AKP’de yan gelip yakma yok. AKP’de kalıcı olmak için çalışmak lazım.


Beyaz toz neden açıklanmıyor?
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, geçtiğimiz hafta Dilovası Koruma ve Geliştirme Platformu (DİKOP), olağan aylık toplantısına katıldı.
Kaplan, Dilovası’nı cehenneme çeviren Beyaz Toz'un hangi kuruluştan kaynaklandığı bilinmesine rağmen açıklanmamasına tepki gösterdi.
Kaplan, “Bu kuruluşun ismi neden açıklanmıyor anlayamıyorum” diyor…
Kaplan’a göre tozun nedeni biliniyor, ama açıklanmıyor…
Zaten Türkiye’de ucu bir yerlere dokununca, o iktidar bazı şeyleri örtbas etmeyi alışkanlık haline getirdi.
Yapanın yanında kar kalıyor…
Dün de öyleydi, bugün de böyle.


Bayram’dan Kaflı’ya şartlı destek
AKP Gebze İlçe Başkanı Yılmaz Bayram, genel merkez tarafından veto yedi.
Bayram’ın yerine Cemalettin Kaflı'nın ilçe başkanı olmasına karar verildi.
Bayram’dan Kaflı’ya şartlı destek geldi.
Kaflı ile birlikte aynı yönetimde görev aldığını hatırlatan Yılmaz Bayram, “Cemalettin Bey iyi bir insan. Bu işi gayet iyi yapar. Benim bildiğim Kaflı bu süreci başarıyla götürür. Fakat teşkilatların sesine kulak vermez ise sıkıntı olur. Yoksa bu süreci Ekrem Özenir ile de götürebilirdik. Umarım Cemalettin Bey, Ekrem Bey’in yaptığı hatayı yapmaz. Teşkilatın sesine kulak verilirse Cemalettin Bey’i destekliyorum. Yine eski sıkıntılar olursa oturup tekrar değerlendiririz” diyor.
Yani Bayram, Kaflı’yı inceden uyarıyor..


Adaletinizi sevsinler sizin
12 Haziran 2011 genel seçimlerinde MHP’den Kocaeli Milletvekili seçilen Lütfü Türkkan, seçildiği günden beri söylemleriyle, sosyal paylaşım sitesindeki görüşleriyle gündem yaratıyor.
Türkkan, bu kez olarak kullandığı sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden AKP’yi bombaladı.
Kartepe Belediyesi’ndeki rüşvet skandalını dile getiren Türkkan, adalet sistemini de eleştirdi.
MHP’li vekil Twitter’de, “Müfettişe rüşvet verirken yakalanan AKP’li başkan görevde, MHP’li Başkan’a 172 yıl hapis istemi. Adaletinizi sevsinler sizin” ifadeleriyle sistemdeki çarpıklığı dile getirdi.


Körfez’de güzel uygulama
Körfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçedeki kırtasiye, bakkal, yapı market, oyuncak satan işyerleri denetledi.
Zabıta ekipleri uçucu maddelerin zararlarından insan sağlığının korunması hakkında kanun gereği, solventli malzemelerin 18 yaşından küçüklere satılamayacağını işyeri sahiplerine tebliğ etti.
Körfez Belediyesi Zabıta Müdürü Cumali Gündoğdu, “Bu tür malzemeleri satan işyerlerini 153 hattımızdan bizlere bildirmeleri halinde gerekli yasal işlemleri başlatacağız.” açıklamasında bulundu.
Son zamanlarda bazı kırtasiye malzemelerinde tehlikeli maddelerin bulunduğunu sık sık duyuyoruz.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sadece dişi sivrisinekler ısırır.

KONUŞAN FOTOĞRAFAKP İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Akın: Ah, ah. Şu çocukluk ne güzeldi. Ne de güzel çocuk dergilerim vardı. Şu dergileri alayım da biraz çocukluğumu hatırlayayım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR