Danıştay, Büyükşehir’in karar düzeltme talebini reddetti!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’te D-100 karayolu üzerinde üç büyük yaya köprüsü inşa etti…

Bunlar Mimar Sinan Köprüsü, Turgut Özal Köprüsü ve Adnan Menderes Köprüsü…

Turgut Özal ve Adnan Menderes köprülerinde herhangi bir itiraz olmadı…

Ama Yeni Cuma Camii’nin karşısında yapılan Mimar Sinan Köprüsü, itirazlara neden oldu…

**

İzmit’teki en önemli tarihi binalardan biri olan Yenicuma Camii (Pertevpaşa Camii) önünde bulunan ve Mimar Sinan adı verilen yaya köprüsünün çıkıntılarının, tarihi binayı kapattığı gerekçesiyle, CHP itiraz etmiş, konu yargıya gitmişti. Yargı, bu konudaki itirazları haklı bulmuş, 26 Mayıs 2011 tarihinde alınan mahkeme kararıyla, köprünün Yenicuma Camii görüntüsünü kapatan bölümlerinin yıkılması istenmişti. Ancak bu mahkeme kararı uygulanmadı. Bunun üzerine, dönemin Büyükşehir Belediye Meclisi CHP grup başkan vekili Av Fahri Örengül, Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nin kesinleşmiş kararını uygulamadığı için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

**

İÇİŞERİ BAKANLIĞI İZİN VERMEDİ

Mahkeme kararını uygulamamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile, Fen İşleri Daire Başkanları Tahir Akman ve Mustafa Altay hakkında soruşturma yapılmasına, İçişleri Bakanlığı 7 Ocak 2014 tarihli kararıyla izin verilmediğini açıkladı. Fahri Örengül, İçişleri Bakanlığı’nın “Soruşturmaya gerek yoktur” kararı üzerine, konuyu bu kez Danıştay’a taşıdı. Konuyu ele alan Danıştay 1.Dairesi 4 Kasım 2014 tarihinde üye yargıcın oy birliği ile karar aldı. 

**

DANIŞTAY, BAKANLIĞIN KARARINI İPTAL ETTİ

Danıştay 1.Dairesinin kararına göre, “İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verilmemesi kararı iptal ediliyor, mahkeme kararını uygulamamakla suçlanan Karaosmanoğlu, Akman ve Altay hakkında Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’nın gerekli soruşturmaya başlatması isteniyor.

**

BÜYÜKŞEHİR KARARIN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, kararın düzeltilmesi için Danıştay 14.Daire Başkanlığına başvurdu.

Vekili; Av.Süreyya Koşar.

Davalı: Kültür ve Turizm Bakanlığı-Ankara

Vekili: Aydan Kızılarslan, 1.Hukuk Müşaviri

Karşı tarafa (davalı): Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanlığı-Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği.

Vekili: Av.Fahri Örengül

İstemin özeti; Danıştay Ondördüncü Dairesinin 12.06.2014 günlü, E: 2011/ 14367, K: 2014/6802 sayılı kararının, dilekçede belirtilen nedenlerle düzeltilmesi istenilmektedir.

Savunmanın özeti: Savunma verilmemiştir. 

Danıştay Tetkik Hakimi: Yavuz Cengiz

Düşüncesi: kararın düzeltilmesi isteminin incelenmeksizin reddi gerektiği düşünülmektedir.

**

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Ondördüncü Dairesince işin gereği düşünüldü;

Dosyanın incelenmesinden; Danıştay Ondördüncü Dairesinin 12.06.2014 günlü, E: 2011/ 14367, K: 2014/6802 sayılı kararının,davalı yanında, davaya katılan tarafından kararın düzeltilmesinin istendiği, davalı tarafından ise kararın düzeltilmesinin istenmediği anlaşıldığından, yukarıda aktarılan yasa hükmü uyarınca davalı yanında davaya katılan karar düzeltilme isteminin İNCELENMEKSİZİN REDDİNE OY BİRLİĞİ ile karar verildi.

**

Yani işin özü şu;

Danıştay, Mimar Sinan Köprüsü çıkıntılarının yıkılmasını istedi…

Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Köprüsü’nün çıkıntılarının yıkılmaması için kararın düzeltilmesini istedi…

Danıştay, Büyükşehir’in bu itirazını ret etti…

Büyükşehir’in başka da itiraz edeceği bir merci kalmadı…

Yani, Mimar Sinan Köprüsü’nün çıkıntıları yıkılacak…

Başka yolu yok…  

**

CHP’li Av.Fahri Örengül, bu işle çok uğraştı…

Her zamanki gibi Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu düşeşe getirdi…

Büyükşehir’in, dolayısıyla Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun korkulu rüyası olan Av. Fahri Örengül’den AKP’liler çok çekiniyor…

Ama ne hikmetse CHP’liler, Fahri Örengül’ü bir türlü göremiyor…

Ya da görmek istemiyor…  

**

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ses getiren, gündem yaratan açıklamalar yapan Örengül’ün milletvekili olarak Ankara’da olması,  AKP’lilerin, dolayısıyla Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun uykularını kaçırmaya yeterdi…

 

Helal olsun Nejdet Özmen’e

Özel Gümüş Lisesi, Kocaeli’nin ilk bakanlıktan onaylı temel lisesi oldu. Okulun genel müdürü Necdet Özmen, temel lisenin onayını almak için çok uğraştı. Sonunda başardı. Kocaeli’ye bu liseyi kazandıran okulun genel müdürü Nejdet Özmen’i gayretlerinden dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Dilenci operasyonunda zabıta, vatandaşı suçladı!

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri özellikle banka ve cami önlerinde duygu sömürüsü yaparak halktan para isteyen dilencileri toplayarak haklarında yasal işlem yapıyor. Yetkililer, günde ortalama 25 dilenci hakkında işlem yaptıklarını belirterek, “Çoğunluğunu Suriye’den gelenlerin oluşturduğu bu kişilere karşı en etkili yol, vatandaşların  bunlara para vermemesinden geçiyor. Eğer,  vatandaşlar bu konuda daha duyarlı olurlarsa, dilencilerin sayısı da azalacaktır” diyorlar. Yetkililer, suçu para verenlere atacağına, onları buraya yetirenleri suçlasa daha iyi olur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR