Çok yüzlü “kirli” siyaset!..

MAKALEYİ DİNLE

Karşınıza çıkan hangi siyasetçiye sorarsanız sorun; “Siyaset halka hizmet aracıdır” yanıtını alırsınız! YALAN!..

Siyaset Bilimi; “Siyaset, farklı çıkar grupları arasındaki çıkar ve iktidar mücadelesidir!

Siyasi partilere ve siyasetçilere sorulacak temel soru; “KİMDEN YANASIN?” sorusu olmalıdır.

Emeği ve alın teri ile yaşamaya çalışan, hırsızlık yapmayan, başkalarını dolandırmayan büyük kitlelerin “İNSANCA YAŞAMASI” için mi, yoksa; o büyük kitlenin emeğini ve zor bela kazandıklarını sömüren küçük azınlık için mi siyaset yapıyorsunuz?

İşadamı Ali Koç sonunda patladı; “Yaşadığımız bu terör ve kavgaların nedeni kapitalizmdir” dedi.

Aynı düşünceyi paylaşıyorum.

“İnsanın insanı sömürüsü” temeline dayanan bir “ekonomi-politik düzen” ne adaletle, ne insafla ve ne de “İslamiyet’le” bağdaşmıyor!

Dünden bu güne, “haksız yollardan, köle emeği ile, başka ülkeleri sömürgeleştirip kaynaklarını sömürerek büyük zenginliklere ulaşan “KÜRESEL ŞİRKETLER” bu egemenliklerinin sürmesi için “TERÖR ve SAVAŞLARI” gizli-açık destekliyorlar.

Terör olayları olmasa, “Mobese sistemleri”, “Alarm Sistemleri”, “Sigorta sektörü” ve nihayet “Silah Sektörü” Pazar bulabilir mi?

Türlü bahanelerle emperyalist saldırıya uğrayan Afganistan, Irak, Libya petrollerine “küresel petrol şirketleri” el koyabilir mi?

Ortadoğu petrolleri için İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana emperyalist ülkelerce planlar yapılıyor! BOP, GOP gibi projeler, Ortadoğu’da, Kuzey Afrika’da, Kafkaslarda ve Türkiye’de BÖLÜNMÜŞ HARİTALARI kimler çiziyor?

Ne yazık ki, emperyalistler bölüp parçalayacakları, servetlerine el koyacakları ülkelerde “İŞBİRLİKÇİ SİYASETÇİLER” bulmakta zorlanmıyorlar! İşte, SUUDİ ARABİSTAN, KATAR ve AFGANİSTAN örnekleri ortada.

Bu kirli siyasetin en büyük silahı da ne yazık ki “Etnik köken, mezhepsel farklılıkları kaşımak ve birbirine düşman kılmak!”

G 20 zırvası! Sona erdi. Dünyanın en güçlü 7-8 ülkesi ve bu ülkelerle “işbirliği” içinde olurlarsa gelişeceklerini sanan ülkelerin liderleri, yediler, içtiler, konuştular, bazı kararlar aldılar! Ve hepsi de “TERÖRE HEPBİRLİKTE KARŞIYIZ” dediler!

Ama, Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı açıklamada; “Teröre destek veren, para ve silah yardımı yapan, siyaseten himaye eden 40 ülke var.” dedi! Ve daha da önemlisi; “Bu ülkeler arasında bazı G 20 ülkeleri de var” dedi!

Her şeyden nem kapan ve horozlanan kimi liderlerden hiç biri;”Bu ne demek, kimleri kastediyorsun? Haydi açıkla ve ispat et” demedi!

Peki, gerçek nedir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi; “Terör ve savaşlar, kapitalizmin beslenme kaynaklarıdır!”

Küresel güce erişen “Çok Uluslu Şirketler” (ÇUŞ’lar) ve onların “siyasal tetikçisi” olan büyük devletler, terörist güçleri oluşturuyor, çok yönlü besliyor, güçlü ulus devletlerin oluşumunu engelliyor ve işbirlikçi siyasetçilerin de katkılarıyla uluslar arası sömürülerini sürdürüyorlar.

Dünya insanlığı, mazlumlar artık uyanmalı; sorun etnik köken, din ve mezhep farklılıkları değildir. Sorun, masum insanların “İnsanca Yaşama” özlemlerini yok eden küresel sömürü çarkıdır!

Teröre, savaşlara, silaha harcanan milyarlar, yoksulluğu-adaletsizliği-işsizliği yok etmek ve halkın eğitim ve sağlığına harcanmalıdır.

Kapitalizmin ve ileri düzeyi emperyalizmin geleceği yoktur!

Bu kirli siyasal düzen sürdükçe bütün dünya kan ve gözyaşına boğulacak, er geç sömürülen halklar uyanacaktır.

Bütün mesele, “kirli siyasal düzenin maşaları olan iki yüzlü değil, ÇOK YÜZLÜ siyasetçilerden ve özellikle bunların “DİNİ BİR SİLAH GİBİ KULLANMALARI” ahlaksızlığından kurtulabilmektir.

Bu bilinç için de tek doğru kaynak; AKILDIR!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR