Hadım Yasası Kocaeli’ye şart mı?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de gündem sürekli değişiyor. Takip etmekte zorluk çekiyoruz…

Bazen öyle yasalar çıkıyor ki, “bu kadarı da fazla” dedirtecek cinsten. Geçtiğimiz günlerde AKP İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, AKP Ankara Milletvekili Aşkın Asan ve bazı milletvekillerinin imzasıyla cinsel suçlara yönelik cezaları artıran yasa tasarısı, TBMM’ye sunulmuştu. Hadım Yasası olarak bilinen bu yasa, toplumu “ikiye” bölmüştü. Yasanın özü, “tecavüzcülerin hadım” edilmesi. Arkadaşımız Erhan Altıparmak, ilimizdeki tecavüz davalarıyla ilgili bir araştırma yaptı.

Dilerseniz araştırmayı birlikte okuyalım
Kocaeli Adliyesi’nde 2010 yılında TCK’nın 102 ve 103. Maddelerinde toplam 164 dava görüldü. Bu davaların bir kısmı sonuçlandı, bir kısmının ise görülmesine devam ediliyor. TCK’nın 102 maddesine göre “Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişiler mevcut kanuna göre iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası” ile cezalandırılıyor. TCK’nın 103’ncü maddesine göre reşit olmayan çocuğa karşı uygulanan “cinsel saldırının” cezası ise 3 yıl ile 8 yıl arası değişiyor. Bu maddede suçun niteliğine göre cezalarda artış yada azalış görülebiliyor. TCK’nın 105. Maddesine göre “Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezası veriler” hükmü yer alıyor. TCK Kocaeli Adliyesi’nde 1 ve 2. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 102 ve 103. Maddelerden toplam 164 kişi yargılandı. Bu davaların yaklaşık yüzde 60’ı 103. Maddeden yani çocuk yaşta kişiye cinsel saldırıdan oluşuyor.
***
AKP milletvekillerinin sunduğu teklifte fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda verilecek “ceza” 7-12 yıldan 10-18 yıla çıkarılıyor. Suçun üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen ve evlatlık tarafından, aynı iş yerinde çalışmanın, insanların bir arada toplu olarak bulunmalarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde, cezalar yarı oranında artırılacak.
***
Mağdur bu suç nedeniyle eğitimini veya eşini terk etmek ya da eğitim gördüğü kurumu veya çalıştığı iş yerini değiştirmek zorunda kalmışsa verilecek ceza bir kat artırılacak. Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişiye verilen ceza da 3-8 yıldan 6-12 yıla çıkartılıyor ve fıkraya fiilin sarkıntılık düzeyinde kalması halinde verilecek ceza üçte birine kadar indirilebilir cümlesi ekleniyor. Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda verilecek ceza 8-15 yıldan 12-20 yıla çıkartılıyor. Suçun, aralarında evlenme yasağı bulunan çocuğa karşı işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, fail hakkında, 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek.
**
Cinsel saldırı suçundan, çocukların cinsel istismarı suçundan veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun nitelikli halinden hapis cezasına mahkum olanlar, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde, denetim süresi içinde testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecekler, tedavi amaçlı programlara katılmakla yükümlü kılınabilecekler, suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesi dışında başka bir yerde ikamet etmekle yükümlü kılınabilecekler. Bu suçların birden fazla işlenmesi halinde, bu kişilerin, söz konusu tedavi ve yükümlülüğe tabi tutulması zorunlu olacak.

Peki hangi ülkelerde hadım cezası var?
Amerika, İsrail, Arjantin, Fransa, Norveç, Polonya…
Anlaşılan bu “tartışma” daha uzun süre devam edecek… Karşı çıkılsa da, karşı çıkılmasa da AKP bildiğini okuyor. Zira mecliste çoğunluk onlarda, istedikleri yasayı çıkartıyorlar, istemediklerini çıkarmıyorlar…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR