Derince Çenesuyu A.Ş. belediyenin arpalığı mı?

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar;

Önceki gün “Derince Çenesuyu A.Ş.’de CHP- MHP polemiği!” başlıklı bir yazı yazmıştım. 

Yazımda Derince Belediyesi MHP’li meclis üyesi Hakan Karakaş’ın açıklamasına yer vermiş, MHP’nin Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un önerisi doğrultusunda Çenesuyu A.Ş.’nin yönetimine bir isim bildireceğini yazmıştım.

**

CHP Derince İlçe Başkanı ve aynı zamanda Derince Belediyesi Meclis üyesi Nihat Değer, Çenesuyu A.Ş. yönetimine isim bildirilip bildirilmemesi konusunda açıklama gönderdi.

Değer’in açıklamalarını birlikte okuyalım;

“6 Ocak 2015 Salı günü yapılan Derince Belediyesi Meclis toplantısından sonra bir anda ortaya atılan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu A.Ş.yönetimine CHP ve MHP gruplarından birer meclis üyesi yönetime istedi bilgisi doğruları yansıtmamaktadır.

**

MHP grubu yönetime üye verdi; Ancak CHP grubu vermedi, yönündeki kamuoyunda oluşturulan algının doğru olmadığını düşünmekteyiz.

Yaşanan sorunla ilgili olarak net ve açık bir şekilde ifade etmek gerekirse CHP grubuna resmi bir teklif başvurusu yoktur.

**

Ana hatlarıyla özetleyecek olursak, daha önce grup olarak ret oy vermemize rağmen, Başkan Ali Haydar Bulut, Çenesuyu A.Ş.’yi özelleştirmek üzere meclisten oy çokluğu ile 30 yıla kadar yetki almıştır.

Çenesuyu’ nun yıllardır bir arpalık haline dönüştüğü, denetime kapalı olduğu, şeffaf olmadığını bilmeyen yoktur.

Derince ve Kocaeli için önemli bir marka olduğunu ilk meclis toplantısında ifade ettik. Bunu söylemeye de devam edeceğiz.

**

Bizim derdimiz Derince halkının çıkarlarıdır.

 Çenesuyu şimdi kar eden bir kuruluş olduğuna göre, neden başkan özelleştirme yetkisi almıştır?

Aralık ayı meclis toplantısında da Başkan, MHP’ den bir kişiyi Çenesuyu yönetimine vermesi için sözlü bir öneride bulundu.

Resmi bir bilgi veya belgenin MHP grubuna henüz ulaşmadığı bilinmektedir. MHP grubundan yönetime alınmışsa bu durum da basına ve kamuoyuna açıklansın.

**

Çenesuyu A.Ş.’ nin  2.2 milyon TL. olan sermayesi 25 milyon TL. ye çıkartıldı.

Söz konusu sermaye artışı Derince Belediye Meclisinin Aralık ayı gündeminde bulunmamasına karşın, talandan mal kaçırırcasına toplantı günü son anda gündeme alınarak meclisin oylarına sunuldu..

**

Şeffaf olacağız diyorlarsa Çenesuyu A.Ş.’nin son 5 yılını bağımsız bir denetçiye denetletip sonuçları kamuoyu ile paylaşılmasıdır.

 Tüm çabamız halkın kaynaklarının halk için kullanılmasını sağlamaktır.”

**

CHP’li Değer’in açıklaması böyle…

Daha önce ifade ettiğim gibi Çenesuyu A.Ş. hesapları kamuoyu ile paylaşılmadığı için, kapalı bir kutu olarak görüldüğü için, hesaplar gizli tutulduğu için Çenesuyu A.Ş., CHP’li Değer’in tabiriyle belediye başkanlarının bir arpalığı olarak görüldü.  10 yıl önce Çenesuyu A.Ş,’yi tartışıyorduk, anlaşılan Çenesuyu A.Ş.’yi daha uzun süre tartışmaya devam edeceğiz…

 

 

 

Anne ve babalar bu seminer kaçmaz

Derince Belediyesi’nin Derince Eğitim Seminerleri (DES) projesi kapsamında düzenlemeyi planladığı ilk seminer kar yağışı nedeniyle ertelenmişti. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen ‘Çocuklara söz geçirme sanatı’ başlıklı ilk seminer bugün Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde saat 16.30’da başlayacak. Seminer, uzman pedegog Ali Çankırılı’nın anlatımlarıyla gerçekleşecek.

 

Bisikletle Yahya Kaptan Sekapark turu atıyorlar

Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Hanımeli Kültür Merkezi önünde sabahın erken saatlerinde  bir araya gelen bisiklet severler, SEKA Park’a kadar gidip tekrar dönüyorlar. Tura katılan Bisiklet İl Temsilcisi Mehmet Bozdemir, bisiklet severleri her Pazar günü saat 09.00 da Yahya Kaptan’a beklediklerini belirterek,  “Bisiklet kullanmanın zevkini kelimelerle anlatmak mümkün değil.  Bisikleti bir defa kullanan bir daha başka araç kullanmaz. Sağlıklı ve uzun yaşamak için herkesi bisiklet kullanmaya davet ediyoruz” dedi. Bisiklet severlere duyurulur.

 

İzmit’te bir yılda 17 park yapıldı

İzmit Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl içinde 17 adet yeni park yapıldığı açıklandı. Yetkililer, geçtiğimiz yıl içinde 6 adet parkın de revizyon çalışmasının yapıldığını belirterek,  “Yaklaşık 6 yıl önce göreve geldiğinde 5 yıl içinde 150 yeni park hedefi belirlemişti. Yoğun bir çalışma ile bu hedefi 200’e çıkartıldı” dediler.

 

Başkan Üzülmez, ablasını ziyaret etti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez,  kutsal topraklarda umre vazifesini yerine getiren ablası Emine Yılmaz’ı evinde ziyaret ederek elini öpüp hayır duasını aldı. Üzülmez, “Huzurla gidip huzurla dönen ablam ve yeğenlerimin yaptığı ibadetleri Allah Kabul Etsin” dedi. Üzülmez, ablasıyla bol bol hasret giderirken, kendisine ikram edilen zemzemden içip hurmadan yiyerek sohbet etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR