Sıra Cumhuriyet’te mi?

MAKALEYİ DİNLE

Başbakan mecliste Dersim gerçeklerini anlatarak yeni bir çığır açtı. Dersim ile ilgili Tunceli ili milletvekilleri ve Dersim olaylarında mağdur olanların yakınları çeşitli açıklamalarda bulundular.
Türkiye şu anda başbakanın açıkladığı Dersim belgeleri ile açıklanan belgelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını tartışıyor.
Gerginlik o kadar çoğaldı ki her TV kanalında Dersim ile ilgili oturumlar düzenleniyor, adeta “alevi” vatandaşların ayranları kabartılıyor.
Ülkenin başbakanı adeta geçmişle yüzleşmek için Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete karşı meydan okuyor. Bundan cesaret alan başbakan yardımcısı Bülent Arınç her zaman olduğu gibi başbakan Erdoğan’ın bir adım önüne geçerek bombayı patlatıyor:
“ İstiklal mahkemeleri de soruşturulsun!”
Açılımla AKP’nin Kandildekilere nasıl karşılama yaptıklarını görmüştük.
Bab-ı Ali’de biraz ömür tüketenler “matbuat” işlerini takip edenler bilirler.
Şimdiki İstanbul valilik binasının karşısında “ Onur “ matbaası vardı. Bu matbaanın sahibi Bolulu Sinan Onur isimli Saidi Nursi sempatizanı biriydi. Onur matbaasında yanılmıyorsam 1956 yıllarında “ Sarı saçlı piç “ isimli bir kitaba rastladım. Tozlanmış kitabı matbaa sahibi Sinan Onur’un dikkatini çekmeden bir-iki sayfasını okuma fırsatı buldüum. Kitabın içeriği tümüyle Atatürk’ün “ PİÇ” olduğunu anlatıyor Atatürk hakkında ağza alınmayacak sözlerle devam ediyordu.
Yaklaşık 55 yıldır aşinası olduğum Bab-ı Ali yokuşunda Atatürk aleyhinde ve Saidi Nursi lehinde yayınlar yapan kitaplar basan çok matbaa vardı.
Başbakan Erdoğan tohumu 50-60 yıl önce atılan “ alevi “ ayrımcılığını mecliste dile getirerek acaba bugüne kadar dışlanan Alevilerin gönlünü alıp oylarını almanın peşine mi düşmüştü.
Meclisteki açıklamasında CHP lideri Kılıçdaroğlu için “ ağzından salyalar akıyor “ ifadesini kullanırken ne demek istiyordu?
Amacı ülkede birlik ve beraberliği sağlamak, vatandaşlar arasında ayırım yapmamak olması gereken başbakan Atatürk’ün kurduğu mecliste muhalefet lideri Kılıçdaroğlu için kullandığı ifadelerle İmralı da ki bölücü başı Öcalan’ı bile bölücülükte geride bırakıyordu.
Mecliste kavgasız ve milletvekillerinin tartaklanmadığı gün geçmiyor. En son Tunceli milletvekili Kamer Genç’in tartaklanıp kürsüden indirilmek istenmesinden sonra AKP’li başkan vekilinin CHP’lilere küfürlü hitabı ortalığı karıştırdı ve Atatürk ’ün meclisi adeta yolgeçen hanına döndü.
Küresel kriz vs denilerek getirilen zamlar peygamber ocağı bilinen askerliğin parayla satıldığı kararlar alay mevzu olurken vatandaş zamların ezikliği ile karşı karşıya. Vatandaşı düşünen yok. Şimdi moda varsa yoksa Dersim!
Ya nedir bu Dersim? PKK, KCK, Ergenekon, Balyoz’la 365 gün sonra tutuklu oldukları Silivri cezaevindeki gazetecileri unuttuk.
Bir Dersimdir tutturduk gidiyoruz.
Galiba biz sona yaklaşıyoruz.
Baksanıza ülkenin başbakanı muhalefet liderini alt etmek için devlete isyan etmiş bir gurubun hiç yokken “hesabını” sormaya hem de bunu Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin meclisinde yapmaya çalışıyor.
Ardından her demeci ile şimşekleri üzerine çeken başbakan yardımcısı Bülent Arınç ağzından baklayı çıkarmakta gecikmiyor. “İstiklal mahkemeleri de araştırılmalı” diyor.
Şimdi özür modası. Devleti yönetenler mecliste devlet adına “ ÖZÜR” diliyor.
Dersim, İstiklal Mahkemeleri sonra PKK derken şimdi sıra Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete mi geliyor? Korkarım mecliste bu görüşmeler açıklamalar devam ederken bir gün “ Cumhuriyet’i kurduğumuz için atalarımızdan özür diliyoruz ’’ sözlerini duyarsak hiç şaşmayalım.
Uyanın Atatürkçüler, 1. 2. Cumhuriyetçiler sıra size geliyor hazır olun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR